çegingenliğimi nasıl yenebilirim?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
öncelikle konuyu yanlış bir yere açtıysam özür dilerim.

ben baya çekingenim özellikle karşı cinse yani kızlara karşı.
hayatımda büyük sorun yapıyor bu huyum
çekingenlik utangaçlık vallahi bıktım artık bu çekingenliğimi nasıl kırabilirim?

her türlü yardımınıza muhtacım bıktım böyle yaşamaktan değişmek istiyorum :oops::eek:fftopic:

Ori

Kayıtlı Üye
Dünyaya şöyle bak birde; herkes benim gibi hiç kimse benden üstün değil. Böyle baktıkça insan kendi değerinide anlamış oluyor bence. Ben şahsen böyle bakıyorum kız erkek ayırt etmeden.

Elfangel

Kayıtlı Üye
"İnsan İlişkilerinde Kendine Güven Ve Güç Elde Etmenin Yolları - Les Gilbin" benim yıllar önce okuduğum bir kitaptır, eminim ki şu anda daha başka kitaplar da vardır, Sizin için bir başlangıç olabilir diye düşünüyorum.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
şöyle düşünmeni istiyorum hayat senin hayatın ve birdaha böyle bir şansın olmayabilir
oda insan sende insansın hangi devirde yaşıyorsun kabuğuna çekilmiş bedenine patronun sen olduğunu söyle zihninden korkuları at kendini şampion olarak gör :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Kendinizi sevmeyi öğrenmelisiniz.
Bu dünyada size en yakın, sizi terkedemiyecek tek kişi gene sizsiniz.
Kendi değerinizi bilin, böylece ego sahibi olursunuz.
Ego sahibi birisi çekingenlik sorununun üstesinden gelebilir;
çünkü hangi şartta olursa olsun eşsiz olduğunu bilir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
hepinize teşekkür ederim arkadaşlar dediklerinizi uygulamaya çalışacağım...
umarım biraz egoist olabilirim :D

ByShissa

Kayıtlı Üye
sosyal fobin olabilir bi araştır istersen bi insanda görülmesi %10 - %13 görülmesi ihtimaldir.

gümüş

Kayıtlı Üye
öncelikle konuyu yanlış bir yere açtıysam özür dilerim.

ben baya çekingenim özellikle karşı cinse yani kızlara karşı.
hayatımda büyük sorun yapıyor bu huyum
çekingenlik utangaçlık vallahi bıktım artık bu çekingenliğimi nasıl kırabilirim?

her türlü yardımınıza muhtacım bıktım böyle yaşamaktan değişmek istiyorum :oops::eek:fftopic:

En fazla "hayır" der ve bu da dünyanın sonu değil bence, çekinme git konuş :)

Warcraft

Banlı Kullanıcı
En fazla "hayır" der ve bu da dünyanın sonu değil bence, çekinme git konuş :)

Ya heralde ilk başda kız hayır diycek evet diyecek hali yok. Çekinme konuş peşini bırakma savaş ve elde et. Sonunda kendisi için sevgi beslediğini anlayacak evet diyecek..

gümüş

Kayıtlı Üye
Yaw heralde ilk başda kız hayır diycek ewet diycek hali yok. çekinme konuş peşini bırakma savaş ve elde et. sonunda kendisi için sevgi beslediğini anlayacak ewet diycek..

Evet dememe olasılığı da var, bu yanlış bir yönlendirme bence.Ayrıca peşini bırakmayıp savaşayım derken kızı taciz ediyor statüsüne de girebilir " Çok kişi için arada belki fark olmayabilir ama aslında vardır :) "

Ben genç olduğunu sandığım arkadaşımızın hayır denmesinden korkmamasını gerektiği söylemeye çalıyorum, ama tabii ki umudumuz pozitif karşılanmasından yana :) Bol şans ,)

anubiss

Kayıtlı Üye
bence yanlış nasihat veriyorsunuz..arkadaş zaten özgüven eksikliğim var diyor bide hayır cevabı alırsa sadece bu olayda değil çok uzun süre toparlayamaz..umarım geç olmamıştır

hfcy

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Bende senin gibiydim eskiden ama git 1-2 serseri takılan arkadaş bul aralarına takıl zamanla yenersin huyunu

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Bende senin gibiydim eskiden ama git 1-2 serseri takılan arkadaş bul aralarına takıl zamanla yenersin huyunu
Öncelikle belirtmeliyim ki, tavsiyeniz çok yanlış.. Kişi, bahsi geçen 'serseri takılan' arkadaşlar aracılığıyla, ciddi zararlar görebilir. İş arkadaşlarında değil, kişinin kendisinde bitiyor. Eğer dediğiniz gibi bir durum olursa, yani o güven sahibi olduğunu düşündüğünüz kişilerle birlikte olursa, bir başkasıyla birlikteliğinden ötürü kendine güveni olacak. Yani kendine değil, başkasına güvenecek. :) Bu durumda da korkularının devam etme olasılığı yüksek..

Sayın Dmkol, bence çekingenlik probleminizin üzerine giderseniz bu sorunu atlatabilirsiniz, ki siz değişmek istediğinizi belirterek üzerine gitmeye başlamışsınız bile. Tebrikler, en büyük adımı atmışsınız. :) İş bir kıza gidipte "Merhaba" diyememekte değil aslında. Bence çözüm yalnızca onda da değil bu yüzden.. Genel olarak insanlarla irtibatınızı arttırın. Başarısız olmaktan korkmayın. Düşe kalka öğreneceksiniz. Olması gereken bu. :)

ByTopraK

Kayıtlı Üye
Dünyaya şöyle bak birde; herkes benim gibi hiç kimse benden üstün değil. Böyle baktıkça insan kendi değerinide anlamış oluyor bence. Ben şahsen böyle bakıyorum kız erkek ayırt etmeden.
Bencede Bende Bu arkadaşımıza Katılıyorum...

Behemoth

Kayıtlı Üye
En sevdiğin parça çalarken, kendi kendine

"Ben kimsenin sevgisine muhtaç değilim. Ben yine benim. Biri beni sevse ya da sevmese benden bişe eksilmez. Ha sevse artar, ama sevgi için uğraşmamalıyım. Herşey doğal olmalı.

İnsanlara kendimi ifade edemezsem, insanlarla iletişime geçemem. Eğer kendimi bilmezsem, insanlara ifade edemem. Kendimi bilmeliyim, heyecanımı yenmeliyim. Her şey yolunda gidiyor ve aynen böyle gidecek."

birkaç kere tekrarla.

Faydası dokunmazsa başka bişeyler üretmeye çalışırız.