Yanlış Hayatın Peşinde Koşmayacaksın!

Elfangel

Kayıtlı Üye
Bugün okuduğum ve hoşuma giden bir yazı...Bence çok anlamlı...

Ne olmasını bekliyorsun? Hayatın sana ne sunmasını bekliyorsun? Dün akşam hayalini kurduğun şeylerin, sabah olunca gerçekleşeceğini mi umuyorsun?

Yanlış Hayatın Peşinde Koşmayacaksın!

Ummakla, dilemekle olmuyor, ayağa kalkacaksın! Her şeyden önce farkına varacaksın! Hangi öğretiye inanırsan inan, üstün körü anlamayacaksın. Bir bilgiyi gerçekten hayatında uygulayamıyorsan, o bilgiye sahip olduğun yanılgısına kapılmışsın demektir. Kendini kandırmayacaksın!

Gerçekleri anlayacak, sonu her ne olursa olsun kabul edeceksin. Bazen bildiklerin, öğrendiklerinin acı verir. Onu da yaşayacaksın. Önce kendinin, ne olduğunun, nelere sahip olduğunun, gücünün, yeteneklerinin, bu hayata neden geldiğinin farkına varacaksın.

Hayatını, gereksiz şeyler uğruna harcamayacaksın. Kalbinde yaşadığın her duyguyu aşk sanıp, peşinden çöllere düşmeyeceksin. Aşkın adını ağzına almadan önce, uzun uzun düşüneceksin. Yüreğinle yüzleşeceksin. Sevgiyi, tutkuyu, şehveti, alışkanlığı, çekimi, aşkı birbirinden ayırt edeceksin.

Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin senden daha önemli olduğunu düşünmeyeceksin. Bedenine, ruhuna, aklına sahip çıkacaksın. Hak etmeyenin ardından yas tutup, bunu da aşka bağlayıp, aşkın şanını kirletmeyeceksin. Kendini tanıyacaksın, hem de çok iyi tanıyacaksın! Kimleri, neden ve niçin seçtiğini bileceksin.

İnsanız hepimiz, elbette zayıflıklarımız, düşkünlüklerimiz, saflıklarımız var ancak kendi huylarını, eksiklerini iyi tahlil edeceksin. Ardından gözyaşı döktüğünün adını doğru koyacaksın! Yıllar süren yaslar yaşayıp, unutamadığını iddia edeceğine, neden hayatına başlayamadığını çözeceksin. Korkularınla yüzleşeceksin.

Yattığın yerden, kurduğun hayale uygun bir beyaz atlı prens beklemeyeceksin. Aklın çalışacak, elin ekmek tutacak, kimseye boyun eğmeden yaşamanın lezzetini bileceksin. İster kocan olsun, ister oğlun, ister anan, ister baban, kimsenin sevgisiyle hükmünü birbirine karıştırmayacaksın. Ezilen, zavallı, akılsız olmak kazandırır gibi dursa da, sonunda mutlak kaybettirir; bunu unutmayacaksın!

Başkalarına değil, kendi gücüne inanacaksın. Birinin boynuna asılarak durursan, karşındakini yormakla kalmazsın, bir gün kendi kolların bile çekemez ağırlığını düşersin; kimseye dayanmayacaksın! Dünya da sensin, evren de! Kendini geliştireceksin. Büyüyeceksin, olgunlaşacaksın. Ruhunu da, aklını da bedenin gibi besleyeceksin. Önce sen büyük olacaksın, farkında olacaksın, sonra dünyanın zevklerinin, aşkın, hayatın tadını çıkaracaksın. Emanet hayatlara tutunup, ömrünü harcamayacaksın. Ne olmasını bekliyorsan, sen öyle oturdukça, olmayacak. Boşuna hayal kurmayacaksın!

Candan Ünal (İnternetten Alıntı)

zedrix

Kayıtlı Üye
Bazen bunları unutarak yaşıyoruz ne yazık ki ama bu paylaşımla gün içinde hatırlamak bile farkındalığımı attırdı.Teşekürler...

mavişpery

Kayıtlı Üye
bir yerde yanlış gelen bir unsur var. hele balık burcu olanlar çok daha iyi bilir. hayal kurmak.. hayal kurmak özellikle balıklar için hayatın 3/4 ünü kapsayan bir unsurdur. boş da olsa dolu da olsa hayal kurarım.. ve severim. sadece kurduğum hayalleri gerçek hayatımla bağlaştırmam ve olmadığında da kafamı duvarlara vurmam:) bambaşka bir dünyadır o benim için. o dünya ile gerçek dünya arasında hiç bir bağlantı kurulmadığı sürece hayal kurmak gibisi yok.. hem hayal gücünüzü hem de düşünebilme, yaratıcılık gibi yeteneklerin gelişiminde ve en önemlisi olgunluğu yakalamada önemli bir roldür. herkese tavsiye ederim. hayal kurun ama kurduğunuz hayallerin olmasını beklemeyin sadece:)

umraojaan

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim çok güzel.her gün yeni bir şey hatırlatan bir yazı okudukça güzelleşiyor.

alierennet

Kayıtlı Üye
Ama yazıda bir yanlışlık yapılmış. Bende sürekli hayal kurarım, imkansıza yakın hayallerde tamam kabul ediyorum. Hayalden sonra icraate geçmek gerekiyor. Ama bazı hayaller vardır ki, beklemekten başka yapabileceğiniz hiçbirşey yoktur. Ben yıllarca sadece tek bir hayalin peşinden koştum.

"Bazı insanlar araba sahibi olmak, ev sahibi olmak, kariyer, iyi bir eş bulma hayallerinin peşinde koşturup dururlar. Benim tek hayalim, bir kış akşamında sıcacık bir evde sevgilimin dizine başımı koymak, sevgilim eliyle yanağımı okşaması ve kulağıma sevgi sözcükleri fısıldamasıydı. Yıllarca bu hayalimdeki sevgiliyi canlandırdım. Ellerini, bacaklarını, saçlarını ve hatta yüzünü...Sadece gözlerini göremiyordum. Yani hayalimde bir sevgili yarattım. Ve belki inanmayacasınız ama aradan geçen uzun yıllar sonra, hayalimdeki sevgiliyle karşılaştım. Zihnimde yarattığım sevgilinin eksik olan gözleride tamamlanmış oldu.
Hayallerimde yarattığım sevgiliyi gerçek hayatta buldum.
Yani bazı hayallerde beklemekten başka yapabileceğimiz birşey yok. Tamam, bazılarımız zengin olmak ister ve sürekli hayal kurarlar ama oturdukları yerde...Yukarıdaki yazı onlar için geçerli ancak benim anlattığım tarzda hayaller için geçerli olacağını sanmıyorum.
Ama yazı güzel olmuş, ufkumuzda bir kapı daha açılmış oldu...Teşekkürler.