Rüzgardan Su Üretimi

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Günümüzde su artık yer altı madenlerinden daha değerli konumadadır. Ülkemiz su sıralamasında dünyada 45. (kırk beş) sırada olarak su sıkıntısına sahip ülkelerden biridir. Dünyamızın %70'i su olmasına rağmen bunların çoğu tuzludur ve tatlı suya dönüştürme maliyeti çok fazladır. Lağımlardan içme suyu üretmek daha az maliyetli ve daha kolaydır dersem denizlerden neden su arıtmak cazip değildir anlarsınız sanırım.
Atmosferde ise yaşamımızı sağlıklı biçimde sağlatan çok büyük ölçüde tatlı içilebilir ve temiz su vardır. Burada size anlatacağım teknolojinin bir benzeri yapıldı ama yaklaşık fiyatı 2.500-3000 TL arasındadır ve satılan benzeri cihaz ortalama bir Türkiye şehrinde günlük 20 lt su üretebilir. Oysa ki bunun için de elektrik harcar ve daha maliyetli olur. Üstelik bu cihazın havadan ürettiği sudaki mineral çok azdır ve soda gibi zengin mineralli su desteği alınmalıdır.
Oysa ki burada tanıtacağım teknoloji daha umut vericidir.
Fransız girişimci Marc Parent tarafından sunulan bu teknoloji projesi özetlersem havadaki suyu rüzgar enerjisi üreten cihazlar ile almayı planlar. Mucidin açıklaması şöyledir:
''İnsanlar sadece rüzgar enerjisi kullanarak hem daha çevreci bir elektrik üretimi hem de günlük ihtiyaçları karşılayabilecek temiz ve sağlıklı su alacak. Bize rüzgar verin, size su verelim.''
Havadaki kirliliğin de bu sisteme eklenen filtre sistemleri ile üretilen suya yansımayacağını savunuluyor.
Ne var ki burada fiyat ve yaygınlık için devletlerden ve finans çevrelerinden destek alınması gerektiğini söylüyorlar.
Şuan için günlük üretimin yaklaşık açıklanan değeri şöyle:
35 km/h ve ortalama bir hava nemi ile günlük 1000 lt (1 ton) suyu tamamen atıksız ve ekolojik biçimde üretebileceklerini açıklıyorlar.
Tekniği basitçe '' Bu yağmur üreten bir makine, yani bu sistemle çalışıyor.'' diye açıklıyorlar.
Basit tanıtım şeması şöyle:
Orijinal

Türkçe

Bütün bunlar bir yana benim kişisel merakım ve endişem olarak, belirteceğim şey, bu cihazlar su sorununu çözebilecek mi ve bu sorunu çözerken diğer sorunlara da duyarlı olacak mıdır?
Zira havadaki nem miktarı (Adana,Mersin gibi yerler hariç) insanların astım gibi hastalıklara ve cilt rahatsızlıklarına maruz kalmamaları için şarttır. Bu cihazların çoğalması durumunda havadaki nem miktarında kritik bir azalma olabilir mi? Bu sorularımın cevabı henüz bu girişimci tarafından verilmemiş diğer bilgiler gibi bu da eksik. Hepimiz bekleyip bu tür çözümlerin artmasını ve değerlendirilmesini bekleyeceğiz. Suyumuzu idareli kullanalım. Su bir lüks değil, hayatın kaynağıdır bunu unutmayın. Yani maddi olanaklarınız var diye nasıl can alamazsanız, suyu da israf edemezsiniz. İkisi eş değerdedir benim gözümde.
GMPP olarak bu hayati uyarıyı dikkate alıp, çevrenizi ve toplumu suyun değeri ve idareli kullanımı hakkında bilinçlendirmenizi dilerim.

Çeviri/Derleme/Hazırlık: Chillout (Yazıların izinsiz ve alıntı olduğu belirtilmeden başka yerde kullanılması yasaktır)