ESMAÜ´L-HÜSNA? Hangisi dogru?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Herkese selam olsun,

Ben esma ul husna ile ilgili kucuk bir problemle karsilastim gerek Gizli ilimler hazinesi ile kenz-ul havas kitabinda gerekse internette bazi yerlerde ve cogunun da birbirinden alintilar olmasi sebebi ile esmaul husnalari karsilastirinca farkina vardim ki aded sayisi olarak birbirinden farkli. Gizli ilimler hazinesinin cok eksikligi ve yanlisligi duyumlarim arasinda ama birde sizin bilgilerinize olan saygimdan ve daha dogru bir bicimde esmalarin adedi hakkindaki merakimdan dolayi size sormayi uygun bulmus bulunmaktayim. Birde esmalar arasinda neden Safi (sifa veren) yok ve varsada havas adedi nedir?

Yanlis esmalara birkac örnek:
Rahiym 248 (kenzul Hav.),
Rahiym 258 (Gizli ilimler),

Kuddûs 178 (kenzul Hav.),
Kuddûs 170 (Gizli ilimler),

Fettâh 489 (Kenzul Hav.),
Fettâh 389 (Gizli ilimler),

sevgi ile kalin/

YasinLY

Kayıtlı Üye
Sayı olarak yorum yapmayacağım ama şunu bilmek gerekir ki Allah Teala'nın Esması 99 ile sınırlı değil. Daha bilemediğimiz çok havas var... Allah'ın Esma'larından biriside Ya Şâfî'dir. Dertlere derman, şifa veren demektir. Merak ettiğim bir şey var bu Esma'ların sayısını neden araştırıyorsunuz ? Merak ettiğim için sordum sadece...

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
YasinLY,

Tesekkurler cevabiniz icin evet bende size katiliyorum bu guzel isimlerin sadece 99 ile sınırlı olmadıgını.
ikinci sorunuza cevap; bazen havasla ilgili calismalar yapiyorum da o yuzden ebced sayisinin önemi uzerinde durdum.

Sevgi ile/

YasinLY

Kayıtlı Üye
Yanlış anmamışsınız sanırım sınırsız yazdım ben... :D

Se4nh4x

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci-Stajyer-Maji Öğrencisi
Bana soracak olursanı üstüme düşmez ama Kenzül Havas kitabı sadece Arapça-Osmanlıcadan Türkçe'ye çevrilmiştir. Gizli İlimler kitabını yazan kişi Mustafa İloğlu ilahiyat mezunu birisidir. Kenzül Havas'ı yazan Es Seyyid Süleyman El Hüseyni yazmıştır. Yani karar sizindir ama bana kalsa Kenzül Havas'ta yazanlar bence doğrudur. En iyisini ALLAH bilir.

ölümsüz05

Kayıtlı Üye
arkadaşım tam okumana gerek bazıları tam adedince okunsun densede şimdi bilim açıkladıki beyin nekadar tekrar ederse okadar gelişir hatta daha hızlı etki almak istiyosan yaklaşık günde 3000 civarında zikretmelisin potansiyelinle ilgili 1 hafta veya 2 aya yakın etkisini görürsün tşk

sercinar

Kayıtlı Üye
Sayın Ambriel;

sayılar arasında ki fark ön eklerinden gelmekte er rahim almış ona göre hesaplanmış farkın kaynağı budur
bununla birlikte esmaül hüsna kuranda geçen Allahı Tanıtan isimlerdir. sıfat değil. bu sebepten bazı alimler 99 sayısına ulaşmak amaçlı kimi isimleri esma ül hüsna olarak kabul etmişlerdir. ve zikirlerinde uygulamışlardır. Eş- şafi bazi alimler göre bu 99dan biri değildir. settar'ı da bu grupta değerlendirebiliriz. Bununla birlikte ALLAH RAHMAN RAHİM gibi lafzı celaller ortak olarak tüm alimlerin birleştiği esmalardır.
umarım yardımcı olmuşumdur
saygılarımla...

can-dan

Kayıtlı Üye
Sevgili Ambriel;
el ile çekilen esmalar ebced değeride 31,ya ile çekilen esmalar da ebced değerinde 10 fark yarattığı söyleniyor.İllaki takılarla okumak şart değil diye biliyorum ben .Tecrübelerimden de buna inanıyorum .Esma sayılarını ben de inceledim, daha da farklı sayılar veren kitaplar var.Sanıyorum bu sayılar ne için okuduğumuzla da ilgili ..İç sesini dinle ona göre oku derim ben ..

Sevgili sercinar ;Esma-ül Hüsna,Allah'ın sıfatlarını belirten kelimelerdir..Burada sıfatı tanımlamak istersek kısaca ,bir ismi veya bir varlığı niteleyen, özelliklerini belirten kelimelerdir diyebiliriz ..Her isim Allah'ın ayrı bir özelliğini gösterir..
Sevgiyle..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...