kader nedir

eccentiric

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Oldum olası kafama takılan konulardan en büyüğüdür kader nedir konusu.. Bütün açıklamalara ve çeşitli rivayetleri okumama rağmen, hala kurcalar bu konu kafamı.. Sizce kader nedir?? Kaderimiz bizim ellerimizde mi tamamen, evrene gönderdiğimiz enerji ve isteklerimizle mi yönlendirirz kaderimizi, yoksa çizilmiş bir kaderin oyuncularımıyız evrende.. Ben zaman zaman ilk seçeneği daha mantıklı bulmama rağmen, öyle anlar oluyor ki bilinçsizce bazı duyguların, beni bir noktaya yönlendirdiğini görüp bunun belli bir programlama olduğunu da düşünürüm..Bana göre tam bir muamma..Bir de sizlerin fikrini alalım. :Angel_anim:

dreamy

Kayıtlı Üye
Kendi düşüncem şudur;
Eskiden herşeyin bizim elimizde olduğunu ve kaderin olmadığını düşünürdüm.. ama artık belirli bir planın olduğunu ve bizim kendi seçimimiz olarak görünen şeylerin, aslında bizim dışımızda geliştiğini düşünüyorum.. Mesela düşüncelerimiz dışardan bize gelir ve biz ona göre hareket ederiz ..herşey olması gerektiği için meydana gelir ..ama burada biz ''yönetilen kuklalarız'' demek istemiyorum ..Kısacası belli bir plan olduğunu ve bunun dışına çıkamadığımızı düşünüyorum ..

eccentiric

Kayıtlı Üye
Ben de senin gibi düşünüyorum dreamy..Neden bazı şeyleri çok fazla istediğimi ve onların peşinden sürüklendiğimi düşündüğümde, bu benim bilinçli tercihim mi yoksa yazgımın beni sürüklediği şeylere doğru içgüdüsel olarak mı çeklip istekleri için savaşıyorum? Belki her ikiside doğrudur, belki yalnızca biri..Ya da bizim bilmediğimiz farklı bir şık da olmuş olabilir..:)

dreamy

Kayıtlı Üye
bende senin gibi düşünüyorum dreamy..neden bazı şeyleri çok fazla istediğimi ve onların peşinden sürüklendiğimi düşündüğümde bu benim bilinçli tercihimmi yoksa yazgımın beni sürüklediği şeylere doğru içgüdüsel olarak mı çeklip istekleri için savaşıyorum..belki her ikiside doğrudur belkii yalnızca biri..yada bizim bilmediğimiz farklı bir şık da olmuş olabilir..:)

Neyi neye göre istiyoruz ? Hayatımızda yaptığımız seçimleri, yine hayatın kendisine göre yapıyoruz .. 2 yol vardır ve biz birini seçeriz .. ama o yolu neden seçeriz ? Çünkü o mantıklı olan yoldur ..Mantığı bize veren kim ? Hayat ..
Evet ben de aslında emin değilim kader mi irademi diye ?.. Geçmişe bakıyorum da , yaptığım eylemlerin hiçbiri benim elimde değildi ..
ama şuan istediğim şeyi seçme şansım var ..
örnek ;
Sigara içiyorum ama canım istiyor ne yapabilirim..Ben de kendimi kasmıyorum ve içmeye devam ediyorum, yani kadere bırakıyorum .. Çünkü içmeyince daha mutsuzum ve o sigarayı bana içiren şey hayatın kendisi ..

Morgoth

Kayıtlı Üye
İş
Drummer
Madem biz yazılı bir senaryoyu oynuyoruz neden günahlarımızı çekiyoruz ya da ödüllendiriliyoruz diye düşündürtür. Aslında kader yoktur bana göre ve herkez eşit değildir.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Kader, Cenâb-ı Hakkın, kâinatı ve içindekileri, zamanı, kıyameti, âhiret âlemlerini, yâni bütün mükevvenatı yaratmadan önce bir ölçü ve programa göre takdir etmesidir ve ‘levh-i mahfûz’ denen İlâhî deftere kaydedilmesidir.

Kader konusu İslam dininin en girift konularından biridir. Kader konusunda söylenecek her söze dikkat etmek gerekir. Çünkü imanın şartlarından biri kadere imandır. Kader konusunda yanlış düşünmeleri yüzünden yoldan çıkıp sapıklığa düşen bir çok tarikat olmuştur. ...... tarikatı bunlardan biridir. Ben şunu belirteyim. Bazı kişiler şöyle der madem Allah geleceği biliyor, ozaman kullarının da cennet cehenneme gideceğini de biliyor der. Bu yanlıştır. Allah Teala belli noktalar da insanı serbest bırakır. Örneğin, Arkadaşın gel işte şuradan erik vs. alalım. der Aslın da İslam'da yasak Allah harama el uzatmayacaksın buyurur. Orada Serbest kalırsın ya hayr yada şer yönden gidersin. Buna CÜZ-İ İRADE denir.

dreamy

Kayıtlı Üye
Madem biz yazılı bir senaryoyu oynuyoruz neden günahlarımızı çekiyoruz ya da ödüllendiriliyoruz diye düşündürtür. Aslında kader yoktur bana göre ve herkez eşit değildir.

günah dediğimiz şey bence ;
hayatta ''bilmeyerek'' ve sonunu görmeyerek yaptığımız hataların bedelidir .. insan bilerek ve isteyerek kendine zarar getirecek birşeyi yapmaz.. bu yüzden günah kavramına inanmıyorum .. hayat denen şey deneyimler bütünü ..

eccentiric

Kayıtlı Üye
bana göre insanın cenneti de cehennemi de bu dünyadadır bir nebze.yaptığı seçimlere göre kendi yolunu belirler bu seçimleri de hür iradesiyle yapar..burdada mantıken insan kendi kaderine yön verir düşüncesi ağır basıyor.Yasinly de dediği gibi bazı noktalarda Allah insanı serbest bırakır buna bende inanıyorum..ama ben geleceğimle ilgili kafamda yaptığım planları daha doğrusu bilinçsizce kurduğum imajları hayalleri yaşayan bir insan olarak acaba kaderimimi öngörüyorum yoksa ben kafamda yaratarak mı kaderimi çiziyorum diye düşünüyorum. geçen bir arkadaş bana şöyle birşey dedi:ben iki kısım insan olduğunu düşünüyorum :kaderini kendi belirleyenler ve kaderi önceden çizilmiş olanlar..ozaman durup düşündüm beni sürekli isteklerim konusunda iteleyen bu güç ve bu içgüdü nereden geliyor..

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Yaptığım bilinç altı çalışmalarına dayanarak yaşamımızı bilinç altı yönetiyor. Bilinç altına kodlanmış bilgiler inanılmaz. Zavallı bilincimiz de didinip duruyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kaderin bana göre izahı:
Bir koridor var ve bu koridorda bulunma süresi belirli.
Bunun dışında koridorda nereye gireceğiniz, hangi kapıları açacağınız, hangisinden içeri girip ne kadar duracağınız ve ne yapıp yapmayacağınız size kalmış. Süre dolana kadar bu böyle.

La-edri

Kayıtlı Üye
Kaderin bana göre izahı:
Bir koridor var ve bu koridorda bulunma süresi belirli.
Bunun dışında koridorda nereye gireceğiniz, hangi kapıları açacağınız, hangisinden içeri girip ne kadar duracağınız ve ne yapıp yapmayacağınız size kalmış. Süre dolana kadar bu böyle.

...Ama o koridorda bazı şeyler vardır onlar sizin isteğiniz ya da seçiminiz doğrultusunda meydana gelmemiştir. Mesela koridora kör olarak girmişsinizdir, açacağınız kapıları siz belirlerken kör oluşunuzu siz belirlememişsinizdir, kör olmak kader iken, yanlış ya da doğru kapıyı açmak kader değildir...
Cillout arkadaşımız güzel bir örnek vermiş ben de O'nun örneği ile konuyu biraz açtım, umarım sorun teşkil etmez...

Morgoth

Kayıtlı Üye
İş
Drummer
günah dediğimiz şey bence ;
hayatta ''bilmeyerek'' ve sonunu görmeyerek yaptığımız hataların bedelidir .. insan bilerek ve isteyerek kendine zarar getirecek birşeyi yapmaz.. bu yüzden günah kavramına inanmıyorum .. hayat denen şey deneyimler bütünü ..
İnananlar var ama neden inandıklarınıda bilmiyorlar orası ayrı muamma.

GuvenceR

Banlı Kullanıcı
Saatli maarif takvimlerini hepimiz biliriz. Her yaprak çevirişimizde o günle ilgili yeni bir bilgi ediniriz. Yaprağımızı çevirdik ve 4 ocak 2011 salı - bugün güneş tutulması olacak yazmakta. Kaderi kabaca özetlemek gerekirse kendimize şu soruyu sormalıyız... Takvim yaprağında 4 ocakta güneş tutulacak yazdığı için mi güneş tutuluyor? Yoksa güneşin tutulacağı önceden bilindiği için mi? İnananlar bilir , inanmayanları yadırgamam... Allah(c.c.) bütün noksanlıklardan münezzehtir. O herşeyi bilir. Yarattıklarının iradesini hangi yönde kullanacağınıda bilir. Eğer bilmemiş olsaydı bu O nun için bir kusur teşkil ederdi ki; O bütün eksikliklerden uzaktır. Çünkü onun için zaman ve mekan kavramı yoktur. Yarattığı zamanı ve mekanı dilediği gibi büker. Bu sebeple O herzaman ve heryerdedir. Misal vermek gerekirse... Gece gündüz içki içen ve "benim kaderim bu" şeklinde veryansın eden insanları hepimiz biliriz. Halbuki YasinLY arkadaşımızında dediği gibi o kişiye içmek ve içmemek arasında seçim yapması için cüz-i irade verilmiştir. Kişi içmeyi seçer ve nefsinin acizliğini kadere yükler. Bu son derece yanlıştır. Önceden programlanmış olaylarda vardır ki bu; kaza ve mutlak irade dediğimiz olgudur. Mutlak irade yalnızca O'nun elindedir. Doğumumuz, ölümümüz, anne-babamız , evleneceğimiz kişi ve çocuklarımız. Kimsenin bu saydıklarımı seçmek gibi bir durumu söz konusu değildir. Doğumdan ölüme kadar geçen zaman diliminde ise iyi biri olmak yada olmamak tamamen bize bırakılmıştır.

YasinLY

Kayıtlı Üye
S.n Chillout kesinlikle bence de öyle... :hurray: :hurray: :hurray:

omemo

Kayıtlı Üye
Birkaç arkadaşın değindiği gibi kader konusu çok hassastır. Derinlemesine anlayabilmek için derin akaid ilimleri ve diğer alakalı ilimlere vaıf olmak gerekir. Bizlerin ancak yüzeysel olarak anlayabileceğimiz kader konusunu irdelemek sapıklığa gitmeye kapı açar. İmam-ı azam hz kendi döneminde kader hakkında bu konuda ruhsatlı (yani ilmi) olmayan kişilerin yorum yapılmasını yasaklamıştır. Yüzeysel olarak öncelikle külli ve cüzi iradeyi ve kazayı anlamak gerekir. Örnek vermek gerekirse arabaya bindiniz, arabaya binmeniz külli irade (yani Allah ın iradesi) ile kaçınılmaz fakat arabayı ister dikkatli ister fevri kullanmak cüzi irade (kulun iradesi) ile size verilmiştir. Yani dikkatsizlikten ve tedbirsizlikten doğan kaza ve ölümler sizin sorumluluğunuzdadır. Kaza dediğimiz şey ise bu örnekte, siz dikkatli bir şekilde arabanızı kullanıyorsunuz ve hertürlü tedbirnizi aldınız ama sizin hiç bir hatanız yokken arkadan birisi size çarptı bu duruma da kaza deniyor ve siz sorumlu değilsiniz. Özet olarak, külli irade ve kaza nın önüne geçilemez muhakkak belli olan vakti ve zamanında meydana gelir, külli iradeye giren kısımlar ki çoğu tercih ve davranışı kapsar kulun sorumluluğundadır. Bu bilgilere dayanarak kader hakkında ilim sahibi olmadan kafa yormak da bir seçimdir ve kafanıza göre hüküm vermek ve itikaden sapıklığa düşmek veya anlayabildiğinizin ötesine yorum yapmadan konu hakkında ruhsat sahibi alimlere tabi olmak sizin sorumluluğunuzdadır demek de yanlış olmaz.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Önceden fazlaca kaderci biriydim; herşey olacağı için olur,derdim.
Armut piş,ağzıma düş; mantığıyla, asgari çabayla yaşardım.
Zaman geçtikçe; yaş ilerledikçe tam tersi olduğunu düşünmeye başladım.
Hayatta çabalamanın, istemenin ve niyetin gücünü öğrendim.
Eğer istekleriniz sizin yararınıza; başkasının zararına olmayan işlerse gerçekleşiyor.