Merlin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni

Arkadaşlar,yukarıdaki resimler bir çogunuzun bildiği gibi THE ADVENTURES OF MERLIN dizisinden kareler.
Ben hiç bir dizi için,o diziye yetişebilmek için arabamla 150,160 hız yaptığımı bilmem.Bu diziyi gercekten çok seviyorum.
Diziyi izlerken aklıma geldi merak ettim.Lütfen bunu da cahilliğime verin.Bu sitede bulunmamın sebebi sizler gibi tecrübelerimi paylaşmak değil.Zaten tecrübem falan da yok.Sadece merak.İlginç gelmesi.
Dizide Merlin bir durum anında ,ya da bir tehlike anında sihirli sözcükler söyleyip o tehlıkeden kurtulabılıyor.Ne bileyim düşman gelirken hemen onlara bakarak büyülü kelimeler söyleyip tavanı üstlerine göçertebiliyor.Sihirli sözcüklerle anında ateş yakabiliyor.Daha bunlar gibi bir sürü şey.
Sorum şu:Burada ki büyüleri okuduğumda genelde hazırlık gerekip belli bir zaman diliminde hazırlıklar yapılıp büyü yapılıyor.

Gerçektende böyle büyülü sözcükler var mıdır?Anında etkiye tepki verebilecegimiz büyülü kelimeler ya da bunun gibi şeyler.

Yoksa bu tarz şeyler güçlü bir hayal ürünü mü?yani yalan mı?Ya da imkansız mı?Ya da imkanı var mı?

origanum

Yönetici
Gerçek dünya ile hayal dünyasını ayırın artık. Film piyasasının ticari amaç ile yaptığı abuk subuk şeylere kendinizi kaptırmayın, sadece eğlenceli vakit geçirmek için seyredin o kadar. Gerçekte işler birkaç söz söylemekle olmuyor. Söz ile yapılan büyüler vardır tabi ama o büyüleri yapabilecek seviyeye gelebilmek için çok uzun yıllar gerekir ve herkes de gelemez ayrıca her büyü sisteminde uzmanlaşan da yapamaz çünkü sözlü büyüyü yapmak ayrı bir eğitim ve yaşam sistemini gerektirir. Sözleri söyleyince de anında olmaz zaten, her büyününü bir hazırlık, gelişim ve sonrasında belirli bekleme süreleri vardır. Bu da o büyünün konusuna göre değişir. Kimi 3-5 gün, kimi 1 ay vs. Hepsinin toplam çalışma süresi farklıdır.
Kısacası birileri hayal gücünü sonuna kadar kullanarak para kazanıyor, herşeyden etkilenebilecek yaşta olan, kolay etki altına girebilen ya da doğru ile yanlışı ayırt edemeyecek kadar küçük veya konu ile ilgili tecrübesi ve bilgisi yetersiz olan bazı kişilerin psikolojilerinin ne hale gelebileceği umurlarında bile değil. Filmlerini ilgi çektirecek şekilde düzenleyip etkiliyorlar ve paralarını kazanıyorlar, geride enkaz bırakıp bırakmadıklarını da düşünmüyorlar bile. Belki hatırlarsınız bazı küçük çocuklar ben örümcek adamım diye balkondan atlamışlardı. Filmciler çocukların bunu gerçek sanabileceklerini, nelere yol açabileceklerini önemsemiyorki.

St.Raven

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Anında etki eden büyülü sözler yoktur tabiki bunlar hayal ürünü. Ama bir noktada imkanı var, bunun gibi anında etki ancak parapsikolojik güçle mümkündür. Elbette şu ana kadar parapsikolojik gücünü bu derecede geliştirmiş birini görmedim.Nesnelere ,ateşe, suya, rüzgara vs. anında etki etmek deyim yerindeyse korkunç bir parapsikolojik güç gerektirir.En ünlü parapsikolojik insanlar bile en fazla çakmak bardak nesneleri 10 15 cm hareket ettirebilmişlerdi.Uçurma deneyimlerinde ise yüzük para gibi şeyler en fazla 2 saniye kadar havada tutulabildi.Bu kadarcığı becerebilenler en iyileriydi. geçmişte antik kadim kültürlerde belki olmuştur. Kesin bir kaynaktan elde ettiğim bir bilgiye göreyse günümüze yakın bir zamanda hindistanda bir ermiş bir tüfeği uzun bir mesafeden uçurarak biryere getirmiş ve bir koltuğu yaklaşık 1 buçuk metre kadar yerden yükseltebiliyormuş bunları bir profesörün gözü önünde gerçekleştirmiş ama profesör o anda onca incelemesine rağmen hiçbir hile bulamadığını bizzat kendisi açıklıyor ve buna rağmen hala inanmakta zorlanıyordu. Tabi bu tür insanların varlığından kuşkum yok ama bunlar bu yetenekleriyle asla övünmezler kullanmazlar ve sözde etmezler. Bu yüzden rastlayamıyoruz.

origanum

Yönetici
Anında etki eden büyülü sözler yoktur tabiki bunlar hayal ürünü. Ama bir noktada imkanı var, bunun gibi anında etki ancak parapsikolojik güçle mümkündür. Elbette şu ana kadar parapsikolojik gücünü bu derecede geliştirmiş birini görmedim.Nesnelere ,ateşe, suya, rüzgara vs. anında etki etmek deyim yerindeyse korkunç bir parapsikolojik güç gerektirir.En ünlü parapsikolojik insanlar bile en fazla çakmak bardak nesneleri 10 15 cm hareket ettirebilmişlerdi.Uçurma deneyimlerinde ise yüzük para gibi şeyler en fazla 2 saniye kadar havada tutulabildi.Bu kadarcığı becerebilenler en iyileriydi. geçmişte antik kadim kültürlerde belki olmuştur. Kesin bir kaynaktan elde ettiğim bir bilgiye göreyse günümüze yakın bir zamanda hindistanda bir ermiş bir tüfeği uzun bir mesafeden uçurarak biryere getirmiş ve bir koltuğu yaklaşık 1 buçuk metre kadar yerden yükseltebiliyormuş bunları bir profesörün gözü önünde gerçekleştirmiş ama profesör o anda onca incelemesine rağmen hiçbir hile bulamadığını bizzat kendisi açıklıyor ve buna rağmen hala inanmakta zorlanıyordu. Tabi bu tür insanların varlığından kuşkum yok ama bunlar bu yetenekleriyle asla övünmezler kullanmazlar ve sözde etmezler. Bu yüzden rastlayamıyoruz.

Hareket ettirmek sözlü büyü grubuna girmez. Büyü bile değildir. Onlar sözle değil kişinin paranormal aktivitesi sonucu hareket ederler. Sitemizde bununla ilgili bölüm zaten mevcuttur.

...WiccaN...

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
aslında sözcüğü enerjiyle yükleyip ona söylediğinde yapmasını istediğiniz işi yapması için adarsanız olabilir. ama bu sadece tahmin. çünkü günümüz majisinde bu mümkün değil :)

St.Raven

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Hareket ettirmek sözlü büyü grubuna girmez. Büyü bile değildir. Onlar sözle değil kişinin paranormal aktivitesi sonucu hareket ederler. Sitemizde bununla ilgili bölüm zaten mevcuttur.

Mesajımda parapsikolojik olduğunu parapsikoloji diye belirttim zaten ve parapsikolojiye de büyü atfında bulunmadım. ikazınızın sebebini anlamış değilim. !!

origanum

Yönetici
Mesajımda parapsikolojik olduğunu parapsikoloji diye belirttim zaten ve parapsikolojiye de büyü atfında bulunmadım. ikazınızın sebebini anlamış değilim. !!

İkaz değil, bilgi idi, neden yanlış anladığınızı da ben anlamış değilim.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar yanılmıyorsam eğer Merlin adında geçmişde büyük bir büyücü varmış doğuşdan. gelen yetenekleri sayesinde kral arthurun sadık hiz hizmerkarı olarak biliniyor
büyücülük onun zamanında en üst safhata ve cadılar Astral seyehat yoluyla buluşurlar geceleri büyü yaparlarmış.. kral arthur bunları yakalayıp hepsini diri diri yakmış. bilmiyorum ama tarih bununla çalkalanıyor

bilmiy

cybersinerji

Kayıtlı Üye
filmi bende beğenerek izliyorum orjinal dvd setinide alacağım arşivlik ...

Tartarus

Kayıtlı Üye
Bazı ritüellerde insanlar o tarz bir enerji yakalamaya çalışırken bayılabiliyor bile. :)

albus

Kayıtlı Üye
Merlin İngiliz efsanesi değil miydi?
Efsane.

cevriye

Kayıtlı Üye
Merlin İngiliz efsanesi değil miydi?
Efsane.

Efsaneler ve efsane kahramanları çoğu zaman gerçek hayatta yaşayan kimselerdir. Ancak sözlü edebiyat ürünü geleneği doğrultusunda şekillenen anlatımlar şekil değiştirir. Anlatıcısına göre olaylar abartılabilir, yeni olaylar eklenir ya da çıkartılabilir.

Merlin (Emrys) doğuştan büyücüdür ve büyü yapmayı bilerek doğmuştur. Bu kişi eğer gerçekten var olmuşsa ve yaşanan dönem gerçekse evet yapmış olduğu büyüler de gerçek olabilir. Bazı olayları şimdinin mantığı ile anlamaya çalıştığımız için anlamlı gelmiyor sadece.

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Merlin kişisel bir isim değil, aksine kişiye verilen bir ünvandır. Eski Britanya Efsaneleri'nde bilge ve bizim tabirimizle ermiş kişilere ''MERLİN'' ünvanı takılır, bu isim nesilden nesile aktarılarak süregelmiştir. Bahsi geçen dizide ise Kral Arthur ve Merlin ikilisinin arasındaki ilişki tamamen farklı bir biçimde işlenmekte. Yine bu dönemde bahsi geçen majisyenler Druidler'dir. Efsanelerde ayrıca Merlin'e atfedilen özelliklerden biri ise bu dönemde yaygın olan ve yine dizide bahsi geçen Eski Din rahip ve rahibelerinin (bu kişiler çoğunlukla Druidler'den seçilir.) babası/akıl hocası olarak görülür.

canmert196

Kayıtlı Üye
Merlin kişisel bir isim değil, aksine kişiye verilen bir ünvandır. Eski Britanya Efsaneleri'nde bilge ve bizim tabirimizle ermiş kişilere ''MERLİN'' ünvanı takılır, bu isim nesilden nesile aktarılarak süregelmiştir. Bahsi geçen dizide ise Kral Arthur ve Merlin ikilisinin arasındaki ilişki tamamen farklı bir biçimde işlenmekte. Yine bu dönemde bahsi geçen majisyenler Druidler'dir. Efsanelerde ayrıca Merlin'e atfedilen özelliklerden biri ise bu dönemde yaygın olan ve yine dizide bahsi geçen Eski Din rahip ve rahibelerinin (bu kişiler çoğunlukla Druidler'den seçilir.) babası/akıl hocası olarak görülür.

Bu tarz bilgileri hangi kitapdan ogrenebiliriz acaba? :)

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Burada yazdıklarım tek bir kaynaktan alıntı değil maalesef. Bu yüzden kaynak veremiyorum. Fakat Kral Arthur'a efsanesinin hikayeleştirilmiş şeklini okumak isterseniz Marion Bradley Zimmer ''Avalon'un Sisleri'' isimli kitabını önerebilirim.

H€RA

Kayıtlı Üye
Bence camelot dizisi merlin efsanesini daha gerçekçi anlatıyordu ama maalesef bitti...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...