Babil büyücüsü

taco23

Kayıtlı Üye
Babil Büyücüsü

Bana Latince öğreten öğretmenlerime ne kadar teşekkür etsem az. Eğer bu dili öğrenmemiş olsaydım, Babil Büyücüsü Kaskana'nın talebeleri için yazmış olduğu bu kitabı ele geçiremeyecek, hatta bu kitabın varlığından bile haberim olmayacaktı. Babil'in bilge büyücüsü Kaskana'nın bu kitabı bin yıllardan beri dilden dile çevrilmiş ve en sonunda da Latince diline geçmeyi başarmış. Çok zorlu ve serüven dolu bir hayat yaşamış olan bilge büyücü Kaskana bu kitaba bilgelik dolu sözlerinin yanı sıra hayatını da yazmış.

Bu kitaba ulaşmam ise bir dizi tesadüfler ile oldu. Bilindiği gibi Venedik, tarih boyunca Hermetiklerin, büyücülerin ve bilgelerin yaşadığı bir kent olmuş. Bunun nedenlerinden biri de Venedik'i idare edenlerin büyücülüğe, bilgeliğe ve törenlere değer vermiş olmasıdır. Kendine sığınacak bir yer arayan her büyücünün yolu mutlaka Venedik'e düşmüş. Venedik saraylarının duvarlarını incelediğiniz zaman, her duvarda bir büyü töreninin resmedilmiş olduğunu görürüsünüz ve her bir resim, anlayanı için büyük sırlara açıklık getirir. Ben de meraklısıyım bu tür resimlerin ve ne zaman yolum Venedik'e düşse, mutlaka daha önce görmediğim bir duvar resmini görmek için sarayları dolaşırım. Bizim uluslararası cemaat yine ince bir iş çevirmek için bu yılın ocak ayında gizli bir toplantı düzenlemişti Venedik'te. Toplantı için Venedik'in seçilmesinin nedeni ise duvarlardaki bazı resimlerin yorumlanmasıydı. Ocak ayının seçilmesinin nedeni ise bu ayda Venedik'in tamamıyla bomboş hayalet bir şehre dönmüş olmasıydı…
kitaptan alıntıdır.
yazar: Deniz S. Vincente
TRUVA YAYINLARI