Ay'da Doğal Köprüler Bulundu

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

NASA'nın sitesinden yaptığı duyuruda, Ay Keşif Yörüngecisinin ( Lunar Reconnaissance Orbit) yüksek çözünürlüklü kameralarıyla elde edilen görüntülerde doğal köprüler bulunduğu açıklandı. Bu doğal oluşumların, rüzgar ve su sebebiyle meydana gelen erozyon sayesinde oluştuğu söylendi. Büyük olan köprü 20 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde. Yakınındaki küçük köprü de bunun yaklaşık yarısı boyutunda. Yapılan açıklamada bu oluşumlara sebep veren etkilerin bir kaç milyar yıl önce meydana gelmiş olabileceği söylendi. Detaylı bilgileri NASA'nın resmi sitesinden bulabilirsiniz Sayın GMPP üyeleri. Ben kısa olarak çevirdim.

Diğer yeni haber başlıkları ve kısa açıklamalarını da ekliyorum, detaylarını NASA resmi sitesinde bulabilirsiniz:

- ( Missing Piece Inspires New Look at Mars Puzzle ) Eksik Parça, Mars Bulmacasında Yeni Görüşler İçin İlham Veriyor
Yapılan deneylerde Phonex'in 2008 yılında Mars'tan aldığı toprak örneklerinde, karbon temelli kimyasal yapı taşlarının olabileceği açıklandı.

- (Herschel Finds Water in a Cosmic Desert) Herschel Kozmik Çölde Su Buldu
Avrupa Uzay Ajansı ve NASA'nın ortak katılımıyla oluşturulan kızıl ötesi gözlem evi Herschel, büyük bir keşife imza attı. Ultraviyole yıldız ışıklarının uzayda suyu oluşturmak için anahtar madde olduğunu keşfetti. Ölmüş eski bir yıldız olan IRC+10216 'yı çevreleyen beklenmedik bir keşifi anlamak için yapılan çalışmalarda, bu ölü yıldızın çevresini kaplayan devasa sıcak su buharı bulutlarının varlık nedeni böylece açıklanmış oldu.

- ( NASA Selects Science Investigations for Solar Probe Plus )
NASA Solar Probe Plus İçin Bilimsel Araştırmaları Seçiyor
NASA bazı görevleri geliştirmek için, daha önce olduğundan daha yakın biçimde Güneş'e yakınlaşarak, araştırma yapmaya başladı. Adı Solar Probe Plus olan bu emsalsiz projenin başlangıç (fırlatış) tarihi için 2018'den daha geç olmaması kararlaştırıldı.
( Güneşin Atmosferine yaklaşık 4 milyon mil / 6.2 milyon km yaklaşılacak. Ay ile aramızda 407 bin km olduğunu düşünerek hesap yapabilirsiniz. Güneş ile de aramızda 149.6 milyon km var. :rockon: )

Çeviri Yapılan ve Alıntılanan Yer: www.nasa.gov

kRipTo

Kayıtlı Üye
acaba ay ile mars karışmış olabilir mi?:willy_nilly:

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
acaba ay ile mars karışmış olabilir mi?:willy_nilly:

Karışmış olamaz. Ne yazmışsa onu çevirdim. :) Zaten kullanılan araç da aşağıda yazıldığı gibi LUNAR RECONNAISSANCE ORBIT :D Yani Ay'ın yörüngesindeki bir araç.

NASA'nın sitesinden yaptığı duyuruda, Ay Keşif Yörüngecisinin ( Lunar Reconnaissance Orbit) yüksek çözünürlüklü kameralarıyla elde edilen görüntülerde doğal köprüler bulunduğu açıklandı.

kRipTo

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim:) bende bakıcağım...Konu ile ile ilgili bir bilgiye ulaştığınızda bizde faydalanmak istiyoruz...