Neden oluyor bilen varmı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İnanc.

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar bana bazen ;

örn: ben şuan evde pc karşısında mabet adlı siteye konu açıyorum ama ben bunu sanki daha önceden yaşadım, şu an aynı şeyi tekrar yaşıyormuşum gibi oluyor . ?
Pek çok yerde oluyor.
Bir de arkadaşlar..
örn: burnuma bazı kokular geliyor ve o kokular bildiğimiz kokular değil,
ben o kokudan ne olacağını biliyorum içime doğuyor .
örn: yarın çok güzel veya kötü bir şey olacak, burnuma bir kötü koku geliyor ve içime doğuyor ne olacağı. Neden bunlar oluyor? Saygılar..

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Dejavu (araştırınız)
Durugörü, duru işiti gibi duru koku da vardır. Neden olduğu sorusu anlamsız, yaratılış böyle.

zxaswe

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Aynı şeyleri yaşıyormuşsun gibi geliyor bazı şeyler, bu normaldir.
Zaten bilimsel bir açıklaması da var o da şu:
İnsan beyni yaşadığı olayları karıştırmaktadır, bu da daha önceden yaşanmış bir şeyi tekrar yaşıyormuşsun gibi bir his verir insana ama böyle bir şey yoktur. Yani iki olay arasında benzerlikler olduğu gibi, farklılıklar da vardır.

ikinci sorun için: bu bir psişik yetenektir diye biliyorum.

Berinha

Kayıtlı Üye
Nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama; "insanın yaşadığı ve yaşayacağı herşey zaten hafızasında vardır, dejavu ise sadece daha önceden bildiği ama saklı kalan anılarından bir kısmının ortaya çıkmasıdır" gibi bir yazı vardı... Doğum anımızdan ölüm anımıza kadar hepsini aslında bildiğimizi ama bir kısmının(yaşanmayan kısmının) saklı hafızada yer aldığını bu sebeple bazı yaşadığımız olaylarda dejavu bazı olaylarda ise öngörü,durugörü yaşadığımız anlatıyordu yazı. Ve aslında durugörü özelliğinin asla kişinin kendi hayatı hakkında işe yaramayacağını yazıyordu...

Ama tabi bunlar sadece varsayım ve kaynağını hatırlamıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...