Kına yakmak şans getirir mi?

Belladona

Banlı Kullanıcı
Ellerime kına yakmayı seviyorum.Araştırdım ama kına adetinin geçmişini, nerden kaynaklandığını bulamadım.
Kına yakmanın şans getirip getirmediğini bilen var mı? Majide kullanılıyor mu?

YasinLY

Kayıtlı Üye
Bilenler vardır mutlak ama şahsi görüşümle şans getirmez neden getirsin ki değil mi ?

sabahh

Kayıtlı Üye
Türkler,Kızıldereliler,Eski Mısır,Kırgız,kazak ve Hint fakirleri eskiden kötülüklerden korunma,şans ve bereket için kınadan tılsımlar yaparlarmış yani gelenekselleşmiş bu sebepten şans getirdiği düşünülebilir.Ayrıca internette bir kaç majide kullanıldıgını okumuştum akıl çelme ve büyü bozmada kullanılıyor...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ellerime kına yakmayı seviyorum.Araştırdım ama kına adetinin geçmişini, nerden kaynaklandığını bulamadım.
Kına yakmanın şans getirip getirmediğini bilen var mı? Majide kullanılıyor mu?
Kına şans ve beraberinde güzel akibetler getirir islam inancında.. Birçok defa sahih hadislerde konu ele alınmıştır.. Örnegin

Allah cenneti yarattığı zaman onu fesleğen kokusu ile kuşattı fesleğeni de kına ile çepeçevre kuşattı. Allah kendisine kınadan daha sevgili bir ağaç yaratmamıştır. Kına boyası ile boyanan kimse için muhakkak melekler selam getirerek dua ederler.

Ben islam inancından örnek verdim diger inanç sistemlerinde nasıldır bilemiyorum, ama kına birçok kere vurgulanmış tavsiye edilmiştir.. Kına majide kullanılır özellikle geri döndürme işlemlerinde sıkca rastlanır...

YasinLY

Kayıtlı Üye
Demedim mi bilen vardır diye ben de öğrenmiş oldum... :)

Belladona

Banlı Kullanıcı
Bilinçsizce , içimden geçen bir his olarak kına yaktığımda çok mutlu hissediyorum. Anlamını öğrenmiş oldum. Teşekkürler sayın Kontejyan

AlizeQueen

Kayıtlı Üye
Yani şimdi burda yazılanlara göre kına gecelerinde kına yakmamız bizi hem kötülüklerden koruyup hemde cennetle alakalı kutsal birşey veriyor.İlginç.. Zaten hep deriz ya atalarımızın bildiği birşey vardır diye,biz bilmesekte onlar bu bilgileri adetlere ve geleneklere işleyip bize ulaştırmışlar demek. :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Yani şimdi burda yazılanlara göre kına gecelerinde kına yakmamız bizi hem kötülüklerden koruyup hemde cennetle alakalı kutsal birşey veriyor.İlginç.. Zaten hep deriz ya atalarımızın bildiği birşey vardır diye,biz bilmesekte onlar bu bilgileri adetlere ve geleneklere işleyip bize ulaştırmışlar demek. :)
Vel amelil bin niyyet... Yani ameller niyetlere göredir..Kına gecesinde eğlence için yada gelenekler için yakılan kınalar birde kınanın bu kutsallıklara kapı açacagını bilerek kınaya yapılan başvurular.. Ne istediginizi bileceksiniz ne katacagını bileceksiniz farkında olacaksınız..

kıvep

Banlı Kullanıcı
Allah cenneti yarattığı zaman onu fesleğen kokusu ile kuşattı fesleğeni de kına ile çepeçevre kuşattı.
Bende cennet toprağı diye duymuştum demek ki burdan yola çıkılarak söylenmiş.
Kınanın kullanımıysa bence amaca bağlıdır. Şans getirdiğine inanırsak getirir diye düşünüyorum.
Büyülerde kullanıldığını ise sadece duydum.

evana

Kayıtlı Üye
ben uyurken ellerime kına yakılmıştı sabah yüzümü yıkarken gördüm. korktum tabiki önce. 4 gün kadar kaldı ellerimde. bunun niçin olduğunu bilmiyorum ve ne anlama geliyor merak ediyorum bana yardımcı olur musunuz

Osiris

Kayıtlı Üye
ben uyurken ellerime kına yakılmıştı sabah yüzümü yıkarken gördüm. korktum tabiki önce. 4 gün kadar kaldı ellerimde. bunun niçin olduğunu bilmiyorum ve ne anlama geliyor merak ediyorum bana yardımcı olur musunuz

Böyle durumlara bizim buralarda''Melekler Yaktı'' deniyor.Ne güzel bir olay =)

cibabu

Kayıtlı Üye
Kınanın kokusunu çok severim.Kına bulabildiğim her durumda mutlaka elime desenler şeklinde kınamı yakarım.İki senedir de saçımı beslemesi adına saçlarıma kına yakıyorum.Bu kına bana şans getirdi mi hiç farkında değilim ama tek bildiğim hayatımın her zaman ki gibi güzel gitmesi.Zaten kınanın şans getirebileceğini de yeni öğreniyorum.Ama şahsi görüşüm kınanın böyle bir etkisi olmadığı yönünde.
Sanırım kınanın şans getirmesi insanın neye inanması ile ilgili; eğer kınanın şans getireceğine inanırsan hayatında şanın senin yanında olmaya başladığını gösteren olaylara daha dikkat edersin ve olaylara daha pozitif yaklaşırsın.Sonuç olarak da çoğunlukla güzel şeyler elde edersin.Yani şansını kendin yaratırsın.İster bunu kınaya bağla istersen de kaplumbağa kabuğuna bağla.Herşey inanmakta biter tabii bence :)

origanum

Yönetici

Böyle durumlara bizim buralarda''Melekler Yaktı'' deniyor.Ne güzel bir olay =)

Ben de bununla ilgili bir şey duydum ama o kadar güzel değil:( Bazı bölgelerde böyle olunca şeytan pislemiş diyorlar.

Lara Croft

Kayıtlı Üye
Bilinçsizce , içimden geçen bir his olarak kına yaktığımda çok mutlu hissediyorum. Anlamını öğrenmiş oldum. Teşekkürler sayın Kontejyan
Sana katılıyorum bu konuda kına benide mutlu ediyor.elime ayak altına yakıyorum bunu ruyamda bır kadın soylemıstı o gun bugundur sıkılınca yakarım