Sahaja Yoga

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
about_sy_pic1.jpg

"Sahaja Yoga diğer yogalardan farklı
çünkü o Aydınlanmadan başlar."

Shri Mataji Nirmala Devi

SAHAJA YOGA

İnsanlık evriminde, dünyadaki tüm insanların artık hayata dair yapılan dünyevi araştırmaların ötesinde başka birşeyleri aramaya başladığı, yepyeni bir çağ açılmıştır. Her toplumda, mutlak tatminkarlığın artık sadece mesleki başarı, ilişkiler ve maddi bolluk ile elde edilemeyeceği düşüncesi yaygınlaşmaya başlamıştır. Bütün bu ahlaki, ekonomik ve ruhsal kargaşanın ötesine, içimizde bir şekilde mutlaka varolan ve neşe ile desteklenen bir huzur konumuna geçmek, artık zorunlu hale gelmiştir. Gerçek yoga deneyimi de işte budur.

GERÇEK MEDİTASYON

Meditasyon, genelde sessizce oturmak veya düşünceye dalmak anı olarak tanımlanmaktadır. Gerçek meditasyon ise bundan çok daha öte birşeydir. Bu, aklın sakinleştiği ve sessizleştiği ama buna karşın tamamen uyanık olduğu, "düşüncesiz farkındalık" diye bilinenderin huzur halidir. Bu, bizi farkındalığın daha yüksek boyutlarına götüren ve kendi gerçek insani değerlerimizi ortaya çıkaran bir değişimin sadece başlangıcıdır. Sorun, elbette ki, bu konuma nasıl geleceğimizdir.

SÜREÇ

Her insanın içinde, 3 kanal ve 7 enerji merkezinden meydana gelen bir gizli beden mevcuttur. Bu gizli bedenin kökünde, Sanskritçe'de Kundalini diye adlandırılan, yaratıcı, koruyucu ve besleyici bir güç, uyur vaziyette bulunmaktadır. Bu güç bizim Tanrısal Anne enerjimizdir. Bu güç içimizde uyandırıldığı zaman, bilincimiz ruhumuzla birleşir ve enerji merkezlerimiz aydınlanır. Aydınlanma sırasında, Kundalini hızla enerji merkezleri (çakralar) boyunca yükselir ve bilincimizi yedinci merkeze, "bin yapraklı nilüfer çiçeği'ne" çıkartır. İşte huzur ve mutluluk dolu farkındalığı deneyimlediğimiz yer burasıdır.

ESKİ BİR BİLGİ

"Sahaja Yoga" ("kendiliğinden birleşme'nin Sanskritçe'si) basit ve doğal bir süreçtir ve binlerce yıldır bilinmektedir. Bu eski bilgi bugün, çağımızın en büyük Yoga Ustası olan Shri Mataji tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Dünya tarihinin bu kritik ve karmakarışık döneminde, Sahaja Yoga, tüm sıradan insanlara huzur dolu bir sükunet ve derin ruhani kuvvet kazanma imkanını vermektedir.​

SAHAJA YOGA'NIN FAYDALARI

Annesel Kundalini enerjisi içimizde uyandığı zaman, hassas benliğimizde, birçok nitelik kendiliğinden ortaya çıkmaya başlar. Masumiyet, neşeyi deneyimlememizi ve şartlanmalarımızın ve önyargılarımızın ötesine geçmemizi sağlar. Yaratıcılık çok daha doğalbir şekilde kendini gösterir. Başkaları için şefkat duyarız ve büyümemize engel olan öfkeden, korkudan ve kinden kurtuluruz. Ayrıca, ruhani varlığımızda, dışsal şartlardan etkilenmeksizin, mutlak bir tatminkarlık duygusu ortayaçıkar. Sıkıntılarımızın ve endişelerimizin ötesini görebilmeye başlarız. Meditasyonun bir yan ürünü olarak, sağlığımız düzelir ve capcanlı oluruz. Keşfedeceğiniz gibi, bu bir hipotez değil kanıtlanabilen bir deneyimdir. Bu deneyimin gerçekliliğini, o kendisini ellerde serin bir esinti olarak gösterdiği zaman kanıtlayabiliriz. Aydınlanmanın tüm etkileri tabii ki burada anlatılamayacak kadar geniştir, ama gizli bedeni tamamiyle temizleyici ve kuvvetlendirici etkisi çok açıktır. Yapılmakta olan toplantılara katılarak Sahaja Yoga hakkında çok daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

HERKESE AÇIK

Sahaja Yoga bir organizasyon, bir klüp, mezhep veya New Age dini değildir. Bu, herkesin yapabileceği ve tüm dünya dinlerinin özünü birleştiren bir deneyimdir. Sahaja Yoga öğrenmek veya Aydınlanma almak için asla para ödenmez çünkü Aydınlanma doğuştan kazanılan bir haktır.

zenithmx

Kayıtlı Üye
Kaynak belirtmeyi unutmayın lütfen. Her zaman yaptığınız paylaşımların boşa gitmemesi ve emeğinizin kaile alınması için kaynak belirtin.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Özür diliyorum. Her zaman kaynak göstermeye özen gösteririm. Bu sefer dalgınlığıma gelmiş, bağışlayın. Bir internet sitesinden alıntı yaptım.

zenithmx

Kayıtlı Üye
Esyagfurullah bağışlanma derecesinde bir kusur yok ;) güzel bir paylaşım ve ben sadece değer gösterilmesi için söyledim. İyi forumlar.

mellek21

Kayıtlı Üye
sahaja yoga tarikattir ve yoga adı altında hint dinini yaymaktır.Adeta insanları hintleştirmektir dinini değiştirmektir.Ücretsiz olan sahaja yoga meditasyon ağırlıklıdır kişinin önüne bir buda heykeli koyarlar ve ayin yapması sağlanır guru matrajini resmi vardır resmine bakip meditasyon yapılır özelikle sahaja ücretsiz kursuna gidenler bir süre sonra kendi içlerinde dernek yöneticileri tarafından evlendirilir hint dinini herkeze yayması söylenir Bütün yoga kursları ücretli sahajayoga kursları ücretsiz hiç bir çıkarı olmadan niye ücretsiz olsun insanların gözünü boyayaıp hintleştirmek amac
NOT: hiç bir yoga hocasıda zaten sahaja yogayı tacsiye etmez hint tarikati olduğu için zekeriya beyaz hocanında bu kopnuda bir çok açıklaması vardır
SAHAJA yoganında burdan reklamını yapmamak gerekllidir bence

Mermaid

Kayıtlı Üye
Yorumum için özür diliyorum ama, Sahaja Yoga'yı tanıtan bir internet sitesine rastlamıştım. Orada bazı uygulamalar görsel destekli de anlatılıyordu. Denemek istedim ama gülmekten yapamamıştım, şaka gibiydi resmen :)

mellek21

Kayıtlı Üye
Yorumum için özür diliyorum ama, Sahaja Yoga'yı tanıtan bir internet sitesine rastlamıştım. Orada bazı uygulamalar görsel destekli de anlatılıyordu. Denemek istedim ama gülmekten yapamamıştım, şaka gibiydi resmen :)

sahaja yoga tüm yoga hocaları tarafından tasfiif edilen yoga tarzi değildir amacı tarikatir bunu güvendiğim yoga hodasından aldığım bilgilerle ve zekeriya beyazın açıklamlrına güvenerek ve araştırmalarıma dayanarak söylüyorum

Belladona

Banlı Kullanıcı
bedava yoga kursu adı altında mürit toplayıp daha sonra bu kişilerden para alındığını duymuştum... çok da yaygınlar... kapılmamak lazım.

Osiris

Kayıtlı Üye
sahaja yoga tarikattir ve yoga adı altında hint dinini yaymaktır.Adeta insanları hintleştirmektir dinini değiştirmektir.Ücretsiz olan sahaja yoga meditasyon ağırlıklıdır kişinin önüne bir buda heykeli koyarlar ve ayin yapması sağlanır guru matrajini resmi vardır resmine bakip meditasyon yapılır özelikle sahaja ücretsiz kursuna gidenler bir süre sonra kendi içlerinde dernek yöneticileri tarafından evlendirilir hint dinini herkeze yayması söylenir Bütün yoga kursları ücretli sahajayoga kursları ücretsiz hiç bir çıkarı olmadan niye ücretsiz olsun insanların gözünü boyayaıp hintleştirmek amac
NOT: hiç bir yoga hocasıda zaten sahaja yogayı tacsiye etmez hint tarikati olduğu için zekeriya beyaz hocanında bu kopnuda bir çok açıklaması vardır
SAHAJA yoganında burdan reklamını yapmamak gerekllidir bence

Uzun süre Sahaja Yoga eğitimi aldım.Çok samimi oldum hocalarla.Ama hiç öyle bir teşebbüsleri olmadı.Hatta islami yorumları bile oluyordu.Ki ben ne hindu oldum ne budist,hala paganım.

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
zekeriya beyazın açıklamlrı

Eveeet, İslam dininin modern zaman temsilcisi demişse doğrudur!

Ne kadar yanlış bir savunma bu! Zekeriya beyaz hoca kimdir de sözüne güveniyoruz? Garip TV programlarına çıkıp da, program sunucusunun da desteğiyle milyon soru sıralayıp bir cevap beklemeyen ve din üzerinden sükse yapan rezil bir adamdır. Hele ki şu cümlesinden sonra rezalet karakterini bir kere daha görmüş olduğum bir kişidir.

''Onlar(Sai Baba'cıları kastediyor) diyor ki,
Diğerleri(Herhangi bir hindu tarikatını kastediyor) sapıktır.
Diğerleri de diyor ki,
Onlar sapıktır.
Aslında ikisi de haklıdır. Hepsi sapıktır!''

Sen kimsin de insanları inanışları nedeniyle sapık damgasıyla fişliyorsun! Böyle saçma bir yürütmeden yola çıkacaksak El-Kaide'de müslüman olduğunu iddia eder, Hamas da, Zekeriya Beyaz da, o zaman hiç birinin diğerinden farkı yoktur!

Oldu mu bu şimdi? Tabii ki olmadı! Saçma sapan, bir dediği diğer dediğini tutmayan, dinini yaşamadan dini yorumlamaya kalkan insanların isminin bile zikredilmesi gereksizdir, yersizdir!

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Eveeet, İslam dininin modern zaman temsilcisi demişse doğrudur!

Ne kadar saçma bir savunma bu! Zekeriya beyaz hoca kimdir de sözüne güveniyoruz? Rezil TV programlarına çıkıp da, program sunucusunun da desteğiyle milyon soru sıralayıp bir cevap beklemeyen ve din üzerinden sükse yapan rezil bir adamdır. Hele ki şu cümlesinden sonra rezalet karakterini bir kere daha görmüş olduğum bir kişidir.

''Onlar(Sai Baba'cıları kastediyor) diyor ki,
Diğerleri(Herhangi bir hindu tarikatını kastediyor) sapıktır.
Diğerleri de diyor ki,
Onlar sapıktır.
Aslında ikisi de haklıdır. Hepsi sapıktır!''

Sen kimsin de insanları inanışları nedeniyle sapık damgasıyla fişliyorsun! Böyle saçma bir yürütmeden yola çıkacaksak El-Kaide'de müslüman olduğunu iddia eder, Hamas da, Zekeriya Beyaz da, o zaman hiç birinin diğerinden farkı yoktur!

Oldu mu bu şimdi? Tabii ki olmadı! Saçma sapan, bir dediği diğer dediğini tutmayan, dinini yaşamadan dini yorumlamaya kalkan insanların isminin bile zikredilmesi gereksizdir, yersizdir!
Birincisi fişlemek elbette yanlıştır ama Zekeriya Beyaz'ı fişlemek de yanlıştır. Bir kişi diğer bir kişinin düşüncelerini sevmedi diye ona '' Saçma, rezil, rezalet karakterli'' diye fişlemek yanlıştır. Mesela Sai Baba'nın da çocuklara cinsel istismar uyguladığını söyleyen müritleri çıkmıştı.. Yapmış, yapmamış bilemiyoruz ama iddia bu.
İkincisi El Kaide ile Zekeriya Beyaz ne alaka onu anlamadım. Yani denmek istenen, herkes Müslüman olduğunu iddia edince Müslüman olarak ele almayın mıdır? Buna kim karar verecek? Adam ben Müslümanım dedikten sonra hangi mercii ona ''Evet Müslümasın/Hayır Müslüman Değilsin'' diyebilir? Diyemez, derse de yalancı olur. O halde ne yapmalı? Eğer Müslüman isek ve Müslümanlığa dair kaygı taşıyorsak, Müslümanlık adına bir şeyler diyenlerin fikirlerine Müslüman olarak bakar, ya kabul eder ya da etmeyiz. Bir kere bunu bu şekilde dillendirmek de yanlıştır. Kimse kalkıp kimseye ''saçma, rezil, aşağılık vs. vs.'' gibi sıfatlar yükleyemez. Bir insan ancak ''rezil ve aşağılık'' eylemlerde bulunmuşsa buna bu şekilde söyleyebiliriz. Mesela küçük çocuklara hatta bırakın çocuğu insana, hayvana cinsel istismarda bulunan biri varsa ona aşağılık diyebiliriz pekala. Hırsıza da aşağılık ve rezil deriz...
Ama kimse fikrini söylüyor diye aşağılık diyemeyiz. Zekeriya Beyaz da Sai Baba hakkında bir kanıtı olmadan sapık diyorsa bu onun ayıbıdır, ayıptır deriz ama bu da onu aşağılık veya rezil bir adam yapmaz. Yani sıfatlafra dikkat edelim. Bir de üye Zekeriya Beyaz'a güvenip onu kıstas alıyor diye bu fikir özgürlüğünü kısıtlayamazsınız. Kim kime isterse güvenir, kim kime isterse inanır. Uyarınız varsa yaparsınız, uyarınızı dinlerler veya dinlemezler ondan sonrasına karışamazsınız.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu Hanim hakkinda bir belgesel tarzi film izlemistim, müridlerine ( cok iyi olanlarina) ayaklarini yikamasina izin veriyor ve ayak yikadigi suyu icmesine izin veriyor,resimler ile gösterilmisti,sifa niyetine icmek icin siraya giren insanlar,Bu cok tuhafima gitmisti, nedirki ?En nihayetinde bir beser

mellek21

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar Sahaja yoga hiç bir yoga hocası tarafından kabul edilmez çünkü bedava olmasının altında yatan sebebler vardır. Eğer Sahaja yoga bedava veriliyosa muhakak bir çıkarları vardır. Bu devirde kim bedava bir şey veriyor ki helee yoga eğitimi versinler bedava. Ben bunları söylerken oradan buradan duyduklarımı söylemiyorum çok güvendiğim Türkiye'nin tanınmış yoga hocası arkadaşıma sordum açıklamasını yaptı Sahaja yoganın.

Arkadaşlar herkes burda fikirlerini söylüyor herkesin fikirlerine saygılı olmak lazımdır tabiki herkes herkesin fikirlerine katılmak zorunda değildir, inanırsa katılır inanmazsa katılmaz zorla benim fikrime katıl diyemeyiz kimseye ben burda doğru bildiğimi yoga hocası arkadaşımın bana yapmış olduğu açıklamalara dayanarak birde bir kaç sene önce izlediğim Uğur Dündar'ın progarımında işlenmişti Sahaja yoga hatta Türkiye'ye gelmişlerdi sihri mataji kalabalıktı ve müritleri ayaklarının suyunu içiyordu ayin yapıyolardı ben bunlara dayanarak söylüyorum kimse kimsenin görüşüne illa katılacak diye de bir şey yok.

Mistik Bella

Kayıtlı Üye
Dikkat ediyorum da hep faydalı şeylerin altına kötü yorumlar yazılıyor. Sahaja Yoga süper bir temizlenme ve güçlenme yoludur. Ama temizlenirken de blokajların açılıp temizlendiyi zaman güçlü olmak ve yogayı bırakmamak gerek. Bir ya da bir kaç ay her gün 15-20 dakika yetiyor. Akıllı biri bırakmasa hep temiz kalır belki de. Ben yeniden başlıyorum bugün Inşallah.