Midedeki Şişkinlikten Kurtulmanın Yolları

oneblood

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci,Turizm
Ağır kaçan yemeklerin sonunda yaşanan mide şikayetleri çoğu zaman oldukça tatsız anlar yaşatabiliyor. Midede ve karındaki şişlik hissinin sebebi yutulan hava veya hazmederken bağırsaklarda oluşan gazlar olduğunu belirten uzmanlar, ayrıca hızlı yemek, hareketsizlik, stres ve endişe ile mide veya bağırsaklardaki rahatsızlıkların buna neden olabileceğini söylüyor. Bu durumdan şikayetçi olanların, lahana, baklagiller, kola, limonata, kebap ve pastadan kaçınması gerektiğini belirten doktorlar, şu önerilerde bulunuyor: Antibakteriyel etkisi bulunun rezene veya anason tüketerek, bağırsakta bulunan fazla gazları temizlenmesini sağlarsınız. Papatya çayı ile mideyi dinlendirir ve rahatlatırsınız. Bol nane tüketerek, şişkinliğinizi alır, hazmınızı kolaylaştırır ve ayrıca gaz çıkarmanızı önlersiniz. En etkili yolu ise, rezene, nane, anason ve papatya karışımla çaylar tüketmektir.

Belladona

Banlı Kullanıcı
Gaz : mideye alınan gıdanın sindirimi esnasında fermente olmasıyla ilgilidir. Yemekten hemen sonra tatlı ya da meyva yemek şişkinlik yapabilir. Ayrıca yemekten doymadan kalkmalı ve yemek sırasında az su içmeliyiz. Böylece sindirim tam olur. Kendi görüşüm: yağlı yemekler de şişkinlik yapıyor, yemekleri az yağlı pişirelim, aynı tadı verecktir. Yemekte yağ kullanmak sadece bir alışkanlıktır bence.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Karpuz da midedeki gazı atmanıza yardım eder.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Yeşil çayda iyi gelir

siYah21

Kayıtlı Üye
Benım mıdemden yana cok sıkıntım var gastrıt var doktora gıttım bı faydası olmadı sızın onerebılcenız keesın çözümlü bişeyler varmı?

doğaüstü_

Banlı Kullanıcı
yazıda rezene, nane, anason ve papatya karışımı demiş .. bu karışımı nasıl yaparız ? anason tohumu diyor tohumlarla birlikte bu bitkleri karıştırıp karışık bir çay yapıp mı içeçeceğiz ? ayrıca anasonu ilk kez duydum

bendekiben

Elit Üye
yazıda rezene, nane, anason ve papatya karışımı demiş .. bu karışımı nasıl yaparız ? anason tohumu diyor tohumlarla birlikte bu bitkleri karıştırıp karışık bir çay yapıp mı içeçeceğiz ? ayrıca anasonu ilk kez duydum

Size hazımsızlık ve gaz için aktardan aldığım ve bizzat uyguladığım ve uygulattığım yararını gördüğüm çayın içeriğindeki bitkileri aktarıyorum; Rezene,anason,tanekimyon,papatya,nane,kantaron, melisa,kişniş,lavanta,çörekotu,kekik bu karışımdan 1 tatlı kaşığı 1 bardak kaynar su içine koyup 5-10 dk demlenmesini bekliyeceksiniz ve süzüp içeceksiniz.Gaz sorunu için yemeklerden önce ,hazımsızlık sorunu için yemeklerden sonra kullanacaksınız.Umarım yararını görürsünüz.Eğer kronikseniz bu şekilde uygulayın değilseniz bu bitkilerin yarısının karışımıyla 15 gün diğer yarısıyla 15 gün dönüşümlü uygulayınki vucüt alışıp etki etmemezlik yapmasın.Ama her kürü en fazla 10-15 gün uygulamak lazım çünkü hem vücut bağışıklık kazanıyor hem bitkilerin bile fazla kullanımları zararlı olabiliyor.Bol şifalı günler :)

albus

Kayıtlı Üye
Evvett.Teşekkürler.
Ayrıca;
Hasta, sık sık geğirir. Sebebi midedeki salgı bezlerinin yeteri kadar çalışmaması, asit fazlalığı veya yemeklerin yeteri kadar çiğnenmeden yenmesidir. Tedaviye başlamadan önce, ağızdaki eksik dişler tamamlattırılmalı
smilev.gif
çürük dişler de tedavi ettirilmeli, yemekleri yavaş yeme alışkanlığı kazanmalıdır. Ayrıda aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyağı, limon.
Hazırlanışı : Bir çorba kaşığı saf zeytinyağına 2 çorba kaşığı limon suyu konur. İyice karıştırıldıktan sonra içilir. Bu işlem, her sabah kahvaltıda tekrarlanır.