Dost Sevgisi 1

aris

Kayıtlı Üye
DOST SEVGİSİ 1

Ve Onu bir yabancı çayırda boşluk içerisinde gezerken buldu. Ona "Ne arıyorsun diye sordu." Yusuf “Kardeşlerimi arıyorum” diye cevap verdi. “Belki bana söyleyebilirsin, kuzulara nerde bakıyorlar?”

Çayır dediğimiz zaman, dünyanın sürekliliğini sağlamak için ürün çıkan bir yerden bahsediyoruz. Tarımsal işler, ekmek, büyütmek ve hasat. Ve eski kıtalarda geçen yazılarla şöyle bağlıdır "Ve hasat yapanlar hasadı mutluluk gözyaşlarıyla yapacaklar." Ve "Yaratan'ın kutsadığı çayırlarda." Kişi çayırlarda dolanıyor dediğimiz zaman demek istenilen şudur, gideceği yer ve yön konusunda aklı karışmıştır (Yani dış etkenlere bağlı olmadan). Gitmek istediği yerin esas yolunu bilmiyor. Böyle bir durumda kişi, gitmek istediği yere asla ulaşamayacakmış korkusunu hisseder.

"Ne arıyorsun?" diye sordu yabancı. Bir başka deyişle, nasıl yardımcı olabilirim. Yusuf'ta cevap verdi, "Kardeşlerimi arıyorum." Bir başka deyişle kardeşleri ile daha yakınlaşmanın yolunu, yani kardeş sevgisi gösteren bir grubu. “O zaman tekrar doğru yola girip Yaratan'ın evine doğru gidebilirim.” Bu yola yardımseverlik yolu denir ve bu talepkar olan egoist doğamıza zıttır. Hayırseverlik yoluna girebilmek için verilebilecek tek tavsiye dostlar arasındaki sevgidir, zira herkes arkadaşına yardım etmeye gelecektir.

Yabancı şöyle cevap verdi "Bu bölgeden çoktan ayrıldılar." Burada demek istediği yani, kardeşlik yolunu çoktan bıraktılar demek istenilen seninle bir alakaları olsun istemiyorlar. Bu durum sonunda İsrail’e ait olan insanların Mısır'a sürgüne gitmelerine neden oldu. Mısır'dan tekrar çıkabilmek için, tekrar kardeş sevgisi ile dolu olan bir gruba girmek zorunluluğunu yüklenmeliyiz. O zaman Mısır'dan çıkıp maneviyatı edinmenin ilk seviyesine yükseleceğiz.

alıntı