Artık Bir Son Verelim

zenithmx

Kayıtlı Üye
Ashab-ı İkrama (Peygamber Dostları) boşyere ve tutarsızca yapılan mantık dışı ithamlara ve düşüncelere son vermek adına dinler arasında bile sataşma çıkmaması gerekirken aynı din içerisinde farklılaşma çıkmasının hangi mantığa sığabileceğini söyleyerek, yazıma öncelikle Peygamberlerin bir kaç durumunu anlatarak başlıyorum;

Her Peygamberin yanında yakınında olan havarileri/dostları vardı. Hz.İsa'nın hiçkimse inanmıyorken ona iman eden 12 havarisi vardı. Peygamberimiz (S.a.v.) inde etrafında her zaman onunla birlikte olan dostları olmuştu. Bunlardan bazıları aile yakınlarıdır bazıları ise sonradan Halifelik görevine getirilen ona tüm fiziki, zihni ve manevi olarak bütün kalpleriyle bağlanmış kimselerdir.

Bu durum Allah'ın uygun görmesiyle olmuştur. Bazı kimseler birbirleriyle bunun için savaştılar gibi olaylar anlatılıyor bunlar Peygambere ve Allah'a olan inançlardan soğutmak ve Peygamber den ayırmak için sarfedilmiş sözlerdir dikkat edin. Bazı kardeşlerimizde bu saldırıları kabul edip kendini buna inandırmış. Hangi zihniyetle inandıklarını ve bunun nasıl böyle olduğunuda aşağıdaki yazımın devamında anlayacaksınız. Bütün Ashab-ı İkram birer tertemiz yıldızdır.

Öncelike belirtmek isterim ki Hz.Muhammed Hatem-ul enbiyadır. Yani ondan sonra hiç peygamber görevi üstlenmiş bir kimse gelmeyecektir. Hz.İsa kıyamete doğru gelecekse de o zaten peygamberlik görevini Hz.Muhammed'den önce yapmış ve yine tekrar geldiğinmde Hz.Muhammed'in şeriatını (hukukunu, bazı kimseler şeriat deyince yanlış anlayıp ürküyor şeriat hukuk,düzen demektir. daha uzun açıklaması var fakat şu an konumuz o değil) yayacak yani onun söylediklerini devam ettirecek ve bende onun ümmetindenim diye hitapda bulunacaktır.

Bütün peygamberler belli bir memlekete, belli bir kavme Peygamber olarak gönderilmişti. Hz.Muhammed (s.a.v.) 18 000 (onsekizbin) aleme peygamber olarak Rabb tarafından gönderilmiştir. Bütün insanların ve cinnin peygamberidir. Meleklere, nebabata ta (bilmeyenler için: tohumla yetişen canlılar), hayvanlara ve her maddeye canlı cansız her mahluk'a peygamberdir.

Şimdi bu güzel sultanlar sultanı Peygambere yandaş olan bir adım bile onsuz atmayan halifelere gelelim;

Hz.Muhammed (S.a.v.) efendimizin yolunda canlarını, mallarını feda eden, ona yardım eden eshab-ı kramin (R.a. ecmain) saygı ve sevgiyle söylememiz bize yakışır.

Gerek Hz.Ebubekir olsun gerek Hz.Ömer,Hz.Osman ve Hz.ALi olsun onların büyüklüğüne yakışmayan sözleri söylememiz asla gerçek bir inanan kişiye yakışmaz.

Rasulullah'ı seven kimse, onun eshabının hepsini de sevmesi lazım. Çünkü bir hadisi şerifte buyurur ki;

Eshabımı seven, beni sevdiği için sever. Onları sevmeyen beni sevmemiş olur.

Yine başka bir hadiste : Allahü teala benim ümmetimden bir kuluna iyilik yapmak isterse onun kalbine eshabımın sevgisini yerleştirir. Onların hepsini canı gibi sever. buyurdu

Bunun için, eshabı kiram arasında olan savaşları, kötü düşüncelere ve başkanlığı ele geçirmek, nefsin arzularını yerine getirmek için yaptıklarını sanmak çok yanlış bir harekettir. Hatta çok büyük günahtır. Vebali çok ağırdır. Felakete sürüklenmektir.

Çünkü Peygamber huzurunda oturmakla, onun mübarek sözlerini işitmekle, inatçılık, çekememek, mevki arzusu ve dünyaya düşkün olmak hepsinin kalbinden sökülüp gitmiştir. Bizler bile Peygamber sevgisi ve sünnetiyle şu tarihte huzura kavuşuyor ve içimizdeki kötülükleri silebiliyoruz da ! Peygamberin huzurunda olup onla oturup onla kalkan yiyen içen bu Eshabı kiram efendilerimiz O'nu herşeyden çok sevip mallarını canlarını onun için feda eder ve vatanlarını terkederlerdi. Bunların kötü huylardan kurtulamadıkları nefslerinin temizlenmediği geçip gidici dünya metanı için dövüşebilecekleri nasıl düşünülür! söylermisiniz bana nasıl düşünebiliriz. O büyüklere günümüzdeki yada o dönemdeki nefsi niyeti bozuk kimselere benzetmek bize yakışır mı hiç!

Böyle konuşan biri hiç düşünmez mi ki Peygamber dostlarına Eshabı kiram için böyle çirkin şeyler düşünmek ve onlara düşmanlık etmek onları terbiye eden, yetiştiren Rasulullah'a Hz.Peygambere Şefkat Nebisine düşmanlık etmiş olmazmı. Olur tabi. Biri benim öğrencime "hay seni yetiştiren öğretmene" dese ben ne olurum. Kendiniz için bir düşünün bakalım. Yazık çok yazık ki böyle fikirlere kapılabilenlere.

Bunların çocukları her ne yapmış olurlarsa olsunlar bu onların yaptıkları anlamına gelmez. Hz.Nuh un oğlu da babasına iman etmeden boğulup gitmiştir (Kenan). Bu onun nefsidir. Kavim olarak düşünün ki Hz.Musa gibi bir peygamberin kavmi şu an neler yapıyor! Herkes kendi nefsiyle baş başadır.

Bu sebeplerden ashabı kirami kötüleyemeyiz. Onları kötüleyen Rasulullah efendimizi kötülemiş olur çünkü onlar Peygamberin yanından hiç ayrılmadı onun yolundan asla sapmadılar.

Kısa kısa bilgilerle yazımı tamamlayayım;

Hz.Ebubekir: Müslümanlık meydana çıkmadan önce de peygamberlik görevi Hz.Muhammed'e verilmeden önce de! Allah'ın lütfu ile biiznillahi putlara tapmadı. Sapkınlık ve doğru olmayan yollara girmekten muhafaza olundu.

Peygamber Sahabinin bu önemli isimlerini daha önce putlara taptıklarını düşünenlerin ne kadar zavallı ve cahil olduklarını buradan da anlıyoruz.

Hz.Ömer: Hz.Peygambere Allah tarafından arkadaş olarak seçilmiş ve Hz.Ebubekirle rahmet yolunda yardım yolunda her zaman yarışmıştır.

Hz.Osman: İnsanların en üstünü diyordu Rahmet Peygamberi ona. Melekler bile ondan çekiniyordu o kadar ki iyilikler ihsanlar hazinesiydi. Haya ve iman ve irfan kaynağıydı. Zinnureyn Osman bin Affan dır o.

Hz.Ali: Şaşılacak üstünlükler sahibi, Allahu tealanın Arslanı Ali bin ebi Talip tir. Veli dir o. Oğlu Hz. Hasan Kendinden sonra Halife oldu ve 30 Yıllık hilafet onunla tamamlandı. ve ondan tüm bu kişilerden sonra insanların en üstünü olarak gelen Rasulullah'ın gözbebeği Hüseyin bin Ali hazretleridir.

Defalarca Ayetlerde geçen "Siz bilmezsiniz Allah bilir" cümlesi sanki bu durumu anlatır gibi. Kimin kimden önce halifeliğe getirilmesini tabiki Allah'dan başka hiç kimse bilmez. O'nun işine karışan mazallah şirke küfre gitmiş olur dikkat edin kardeşlerim. Halifelik sırasına yada diğer zatı muhterem eshabı kirama çamur atanlar Allah'dan daha mı iyi biliyorlar ki öyle değildi böyleydi diyorlar. Bi kendinize gelin lütfen. Saçmalamayalım.

Hz.Ali R.a. her ne kadar Hz.Ebubekir den R.a. ve başka herkesten önce müslüman olduysa da o zaman çocuk olduğu için ve Rasulullahın evinde ve hizmetinde olduğu için onun önce iman etmesi başklarının iman etmesine ibret almalarına ve inanmayanların bozguna uğramalarına sebep olmadı bir fayda sağlamadı. Halbuki diğer üç halifeninde inanmaları hepsinin bir arada oluşu İslamı kuvvetlendirdi.

Böylece biz Peygamberimizin yapmadığı birşeyi yaparak hiç birini birbirinden ayırma hadsizliğinde terbiyesizliğinde bulunamayız. Bizlere yakışmaz. Aynı dini bölmeye çalışmak ne kadar aptalcadır ne kadar ahmakcadır. Peygamberleri sevmeyenlere sözüm yoktur. Ben sadece zaten bütün Peygamberleri ve Peygamberimizi sevenler için her insana değer verenler için paylaşıyorum. İnsanlara değer vermeyi bilmeyenler sadece genel kültür olarak bilgi edinebilir. Çünkü bu durumlarda Peygambere olan bir sevgi tıkanıklığı bulunmaktadır. Selametle kalın.

Kaynak: Mevlana Halid-i Bağdadi Hz.leri, Hadisi Şerifler ve yorumum.

(Kopyala yapıştır değildir başka sitelere koyarken emeğe saygı olarak benim isimimi koymanız gerekmez fakat sitemizin ismini koymanızı istiyorum.)