4 bin yıl önce beyin ameliyatı

logii

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 4 bin yıl önce, kafatası açılarak, beyin zarı iltihabı operasyonu yapıldığı tespit edildi.

Güncelleme:23 Temmuz 2010 15:55

KAYSERİ (A.A) - Kayseri-Sivas karayolu üzerindeki Kültepe Höyüğü'nde yapılan kazılarda bulunan Asurlu bir tüccara ait iskeletin incelemesi sonucu, yaklaşık 4 bin yıl önce, kafatası açılarak, beyin zarı iltihabı operasyonu yapıldığı tespit edildi.
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, 1948 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiği Kültepe-Kaniş Karum kazı alanında, 2010 yılı kazılarının Kaniş bölgesinde başladığını, kazının ilk gününde ise çok önemli bir mezar bulduklarını söyledi.

Kulakoğlu, mezarı dikkatli bir şekilde kazdıklarını, kazıda Asurlu bir erkek tüccara ait kemikler ile silah ve özel eşyalarını bulduklarını belirterek, şunları söyledi:

''Kaniş tepesinde kazılara başladığımız ilk gün, daha doğrusu temizlik çalışmaları sırasında bir mezar bulduk. Koloni çağına ait 4 bin yıllık mezarda, olasılıkla Asurlu bir erkek tüccara ait olduğu tespit edilen iskeletlerin yanında, tüccarın özel eşyaları ve silah olarak kullandığı mızrak ve baltası da bulundu. İskeletin kafa tasında kazı heyetimizdeki antropologların yaptığı incelemede Asurlu tüccarın ölmeden daha önce başarılı bir beyin ameliyatı geçirdiği ve iyileştikten sonra hayatını kaybettiğini tespit ettiler. Bu yıl kazılara moralimiz yüksek başlıyoruz.''

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Handan Üstündağ da, böyle bir kafatasına ilk defa rastladığını belirterek, şu bilgileri verdi:

''Kültepe'de yüzlerce insan iskeleti bulundu. Ancak bunun özelliği farklı. Asurlu tüccarın kafatasında çok düzgün bir kesi var. 6x3 santimetre boyutlarındaki kesi izlerinden, kafatası delgi operasyonunun başarılı bir şekilde yapıldığını ve operasyondan sonra da hastanın sağlığına kavuşarak iyileştiğini öğreniyoruz. Bu bize günümüzden 4 bin yıl önce beyin ameliyatının başarılı bir şekilde yapıldığını gösteriyor. Beyin zarı iltihabına operasyon yapılmış ve iyileşme sağlanmış. Bunu açık bir şekilde görüyoruz. Bu işi yapan çok tecrübeliymiş. Operasyon da başarılı bir şekilde gerçekleşmiş.''

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Mısır'dan sonra Anadolu'da da antik ileri tıp izleri..

Belladona

Banlı Kullanıcı
Gerçekten çok merak ediyorum bu ameliyatı yapan o dönemde yaşamış uygarlığın yetiştirdiği biri miydi (şaman-hekim gibi) yoksa gelecekten gelen biri miydi. Bir zamanlar TV de İsa'nın videosu diye bir film izlemiştim beni çok etkilemişti.

Morgoth

Kayıtlı Üye
İş
Drummer
Hijyeni sağlamakta ayrı bir marifet beyin sonuçta teşekkürler paylaşım için.

termagant

Kayıtlı Üye
Çok ilginç bir paylaşımdı, teşekkürler :)
Daha neler vardır kimbilir gün ışığına çıkmayan, henüz anlamlandırılamayan..

Apabbacık

Kayıtlı Üye
Mısırda ki mumyalama olayları,piramitler,bu beyin operasyonları falan bana hep geçmiş yaşamların daha bilgili ve ilkel olanların bizler olduğunu düşündürüyor...güzeldi.emeğe sağlık.

Pantea

Kayıtlı Üye
Mısırda ki mumyalama olayları,piramitler,bu beyin operasyonları falan bana hep geçmiş yaşamların daha bilgili ve ilkel olanların bizler olduğunu düşündürüyor...güzeldi.emeğe sağlık.
Bende cok kez bunu dusundum dogrusu ; acaba insanlik tarigi hakkinda baslangizdan bu gune dek gelen bilgiler ne denli dogru belki genetik olarak bile biz ilk insan olarak nitelediklerimizden cok cok geriyiz belki algilarimizda bir cok sey koreldi yanlis algilarla yanlis tesbitler yapilmis olamasi halinde , tarih diye bidlgimiz sey tamamen yanlis ve hatali olmazmi? Genetik olarak degisdiysek yani gerilediysek gorme duyma isitme hissetme ve daha bir cok yetenegimizde degisime ugramis olabilir buda bizden oncekilerden kalan bulgulari izleri isaretleri tamamen analiz edemememis demekdir .Biraz bilim kurgu tarzi bi dusunce ve yaklasim oldu belki ama bunu dusunmek cok ilginc geliyor .