Birkaç TAVSİYE

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sabah ezanından hemen önce ve sonraki kısa vakitde uyanık olmaya çalışın ömrünüz uzun olur, bereketiniz bol olur, huzurunuz artar.. Seversiniz sevilirsiniz, hastalıklarınız azalır.. Nurlanırsınız... Yani Gaylule

Öğle vakti uyumaya çalışın güneş tam tepedeyken sığının saklanın, ömrünüz uzun olur, vücut kuvvet bulur, rızk artar, ilim artar.. Melekler sever, Allah rahmet eder, Melik esması Rafii esması, Ganii Esması Mugni esması tecelli eder.. Yani Kaylule..

Akşam ezanının hemen akabinde evlerinize dağılın, mümkünse akşam ve yatsı ezanı arasında evlerden çıkmayın; ruhunuz daralmaz musibetler belaların riski azalır.. Yani Feylule..

Gece uykudan uyanın, elinizi yüzünüzü yıkayın pencereyi açıp yıldızlara bakın, tefekkür edin.. Anın hissedin, feragat gösterin.. Yani el iman..

Yetimlere yoksullara kötülük yapmayın sevin okşayın merhamet edin, köpeklere kedilere su verin ekmek verin, yaşlılara hürmet edin.. Ölümünüz serin olur, rahat olur, huzurlu olur uykuya dalmışca bir göç olur.. Yani Ahirna En Hicret..

Evlerinizde kapı eşiklerinde oturmayın, gardrop çekmece vs gibi yerleri açık bırakmayın, mutfakta çöp biriktirmeyin gün aşırı atın dökün dışarı, ekmek kırıntısı konusunda hassas olun.. Musallatınız olmaz, şerrli insanlarla karşılaşmazsınız.. Kıymetiniz artar, saygı duyulursunuz. Yani el Mirac..

Koşulsuz sevin.. Sabırlı olun..

Kaynak: Kontejyan

gulchn

Kayıtlı Üye
Hepsi aslında çok derin anlamlar içeriyor, emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş.

gulberk

Kayıtlı Üye
Sayfalarca okuyup kısaca özetlemişsiniz bizlere ,emeğinize sağlık ..Allah ilmizi arttırsın ve sizde onu ihtiyacı olanlarla paylaşmaya devam edin inşallah..

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Hepsi doğrudur bunların; sadece ölüm kısmını henüz deneyimlemedim. Ama o paragraftaki satırlara uymak gerektiğini insanlık borcu olarak bilirim. Günümüzde şifacıların da sürekli söyledikleri bu uyku düzenleri özellikle; sabah ezanından hemen önceki vakit. Çok güzel sevgili Kontejyan teşekkürler :)

origanum

Yönetici
Esasında bunlar bize kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler ama yaşlılar sadece günah sevap diye yapılıp yapılmamasını sağlamışlar. Genç kuşakların kafasında tonla açıklanmamış soru işareti, çekinip soramamışlar da, günümüze dek bu böyle gelmiş. Oysa araştırınca her bir ifadenin mantıklı bir açıklaması var. Örneğin Anadolu'da özellikle kırsal kesimde yemekten sonra sofra kaldırılınca ilk iş yerleri neredeyse kazıyacak şekilde süpürmektir. Sebebi onlara göre kırıklar süpürülmezse günah olur ama işin aslı kırıklar varlık musallatına davetiye çıkarmaktadır. Akşam ezanından sonra herkes evlerine girer, bunu da açıklayamazlar:) Sabah ezanı saati o günün yıldızının ilk saatidir, ilgili işlemlerin yapılma vakti yani. Sabah vakti ve gece kalkıp da edilen duaların daha çok gerçekleştiği görülür. vs.vs.vs.
Herşeyi öyle güzel toplayıp derlemişsinki bir hazine saklı burada. Teşekkürler Kontejyan.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Akşam ezanından sonra herkes evlerine girer, bunu da açıklayamazlar.
Evet hatta atalar demişler ki; gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir.. Ama dediginiz gibi gerekçesini bildirmemişlerdir.. Akşam ezanı vaktinden sonra Bazı varlıkların saatidir, tabiri caizse yeryüzüne oluk oluk inerler.. İşte bu iniş sırasında dünya üzerine inanılmaz bir olumsuz ruh hali çöker zira kötü enerjilerin yogunlukta oldugu bir arz kaplıdır semada.. İlerleyen saatlerde yatsı vaktinden sonra bu etki azalır çünkü iniş tamamlanmış olur, her birisi dağılacagı yere gitmiştir.. Gök yüzü yine açılmaya başlamıştır.. Sabah vaktine bunun tam aksidir, o anda tüm güzel ruh ve melekler kaplar semayı, pozitif enerjiler yayılır dünyaya.. Hayatımız üzerinde bunun büyük etkileri vardır.. Ne kadar çok pozitif enerjiye maruz kalırsak o kadar güzel ve güneşli günler bizimdir...

zenithmx

Kayıtlı Üye
civarınızda büyük bir meşe ağacı yada özellikle çınar ağacı varsa sabah ezanından sonra ona dikkat edin neredeyse çevredeki bütün kuşlar oraya doluşup ötüşürler.

beytullah

Kayıtlı Üye
Araskta Bulunması Zor Olan Bilgi Paylaşımı İçin Teşekkürler...

majeste

Kayıtlı Üye
Kisa ve oz anlatilmis cok guzel bir yazi ellerinize saglik. Izninizle paylasimda bulundum.Tesekkurler

La-edri

Kayıtlı Üye
Tavsiyeler icin tesekkürler, allah razi olsun sayin Kontejyan bazi sünnetleride hatirlatmis oldunuz... rica etsem gardop cekmece gibi esyalarin kapilarini niye acik birakmamamiz gerektigini anlatirmisiniz.. benim bir yakinim uyurken gece ben odaya bir sey almak icin girerim,biraz daginik bir tip oldugum icin kapi cekmece vsa acik birakirim,o ise bunu uykusunun derinliginde hiss eder ve kapatmami ister,acik kaldiginda uyuyamiyor zaten..ben bunu hep tik zannederdim,simdi sizde kapatmamizi tavsiye edince hem sasirdim hemde merak ettim.. tesekkürler

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Sistematik ve düzenli yasamın da bir özeti gibi sanki.Bu arada benım soracağım sorulardan birini la-edri arkadaşım da sormus.Çekmecelerle ilgili olan.Birde hep derler kapı eşiğinde oturmayın diye.Neden?Varlıklarla mı alakalı?Öyle ise ne yaparlar orda?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Evet çekmece gardrop kapı eşigi varlıklar ile ilgili durumlar, oralar negatif etkilerle dolu yerlerdir, hatta bazı alimler kapı eşiklerinde uyumanın yatmanın oturmanın hastalıklara dahi sebep olacagını bildirmişlerdir..

termagant

Kayıtlı Üye
Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkür ederiz :)

Küçükken, akşam ezanından sonra yerler mühürlenir, dışarı çıkılmaz derdi büyüklerimiz.Demekki bunu kastediyorlarmış..Bende hep sanırdım ki; akşam olunca büyük büyük zincirler çıkar yerden heryeri kaplar :) Çocukluk işte :)

Tekrar tekrar emeğinize sağlık :)

zeyno80

Kayıtlı Üye
Sabah ezanından hemen önce ve sonraki kısa vakitde uyanık olmaya çalışın ömrünüz uzun olur, bereketiniz bol olur, huzurunuz artar.. Seversiniz sevilirsiniz, hastalıklarınız azalır.. Nurlanırsınız... Yani Gaylule

Öğle vakti uyumaya çalışın güneş tam tepedeyken sığının saklanın, ömrünüz uzun olur, vücut kuvvet bulur, rızk artar, ilim artar.. Melekler sever, Allah rahmet eder, Melik esması Rafii esması, Ganii Esması Mugni esması tecelli eder.. Yani Kaylule..

Akşam ezanının hemen akabinde evlerinize dağılın, mümkünse akşam ve yatsı ezanı arasında evlerden çıkmayın; ruhunuz daralmaz musibetler belaların riski azalır.. Yani Feylule..

Gece uykudan uyanın, elinizi yüzünüzü yıkayın pencereyi açıp yıldızlara bakın, tefekkür edin.. Anın hissedin, feragat gösterin.. Yani el iman..

Yetimlere yoksullara kötülük yapmayın sevin okşayın merhamet edin, köpeklere kedilere su verin ekmek verin, yaşlılara hürmet edin.. Ölümünüz serin olur, rahat olur, huzurlu olur uykuya dalmışca bir göç olur.. Yani Ahirna En Hicret..

Evlerinizde kapı eşiklerinde oturmayın, gardrop çekmece vs gibi yerleri açık bırakmayın, mutfakta çöp biriktirmeyin gün aşırı atın dökün dışarı, ekmek kırıntısı konusunda hassas olun.. Musallatınız olmaz, şerrli insanlarla karşılaşmazsınız.. Kıymetiniz artar, saygı duyulursunuz. Yani el Mirac..

Koşulsuz sevin.. Sabırlı olun..

Sadece yetimle ilgili paragraf kismını yapıyorum oda bilincli degildi digerlerinide yapmaya çalışacagım cok etkilendim tskler"