BİD`AD- Kadir ve Kandil geceleri

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Allah?ın belirlediği Kur?an?ın kapsam ve içeriğine ilave, ekleme yapma gayretleri bid?adtır.

Bid?adın her türlüsü, iyi niyetli olarak yapılmış görünse de dinde yozlaşmaya, dinin aslından özünden, Kur?an?dan uzaklaşmaya neden olur, dolayısla günahtır.
Kur?an?da ve sünnette yer almayan, bulunmayan her şey din dışıdır.
İslam tarihi boyunca Arap toplumların kültürleri, adetleri, örfleri dinin bir parçası sayılmış dine eklenmeye, ilave edilmeye çalışılmıştır. Bu en yaygın bid?ad türüdür. Mezheplerin, tarikatların, cemaatların kendi kabüllerini, kurallarını dine ilave etme gayretleri bir başka önemli bid?adtır.

Kur?an?da olmayan, Hz. Peygamberimizin sünnetinde yani uygulamalarında da olmaz. Kur?an?da olmayan bir şeyi Hz. Peygamberin dine ilave etmiş olabileceğini söylemekten, Hz. peygambere iftira etmekten Allah?a sığınmak gerekir.

İslam?da bazı ayları, geceleri kutsamak ve kutlamak yoktur. Peygamberimizin veya ashabın hayatında böyle uygulamalar bulunmamaktadır. Özel gecelerin özel ibadetleri gibi bir kabul tamamen İslam dışıdır. Kur?an?da adıyla geçen tek gece ramazan ayı içinde olduğu bildirilen Kadir gecesidir. O gece Kur?an indirildiği için anılmıştır. Kutsallık vurgusu Kur?an?a yapılmıştır. Kur?an?da, Kadir gecesine ait her hangi bir özel ibadetten o gece özel bir şeyler yapanların bağışlanacağından asla söz edilmez. Kadir gecesi, ramazan ayı içerisinde, ancak hangi gece olduğu tam olarak bilinmeyen bir gecedir. Ramazan ayı içinde her gece Kadir gecesi olabilir. O gece de eğer bir şey yapılacaksa, o gece vesilesi ile Kur?an okumaya, ayetler üzerinde düşünmeye, Kur?an?la bütünleşmeye, Allah?ın emir ve yasaklarının, dinimizin öğrenilmesine çalışılmalıdır. Ramazan ayında her gecemizi bu şekilde değerlendirmemiz gerekir.

Kandil geceleri: Mevlit, regaip, miraç, berat kandil geceleri Kur?an?da ve sünnette yer almaz. Bu geceler Hz. Peygamberimiz zamanında ve dört halife döneminde kutlanmamıştır.

Kur?an?da ve sünnette yer almayan uygulamalar din dışıdır.
Kandil geceleri Emevi döneminde kutlanmaya başlanmıştır, Emevi-Arap adetidir.
Arabın adetini kutsamak, kutlamak Müslümanların işi, görevi değildir.

Kandil geceleri adı altında bazı geceleri kutsal ilan etmek, o gecelerde edilen tüm duaların veya tövbelerin mutlak kabul göreceği, işlenen tüm günahların af olacağını söylemek, Kur?an dışı, din dışı inanıştır.

Bu gecelerin kutlanması açık bir bid?adtır. Bid?adlar dinde yozlaşmaya yol açar ve günahtır.

Kandil geceleri denen Emevi adetini dinimize ilave etmeye çalışarak kutlayanlar, sevap kazanmak veya günahlarından arınmak bir yana günah işlemektedirler..

Bu gecelerle ilgili Diyanetin ilmihal kitaplarında ve camilerde hocaların anlattıkları söyledikleri her şey din dışıdır, huraferle yaldızlanmış, süslenmiş bid?adlardır. Ayrıca Kur?an?da üç aylar diye bir kavram yoktur. Yılın üç ayının adeta kutsal mevsim ilan edilmesi Kur?an dışıdır.

Gece yürüyüşü ile ?Miraç? farklı olaylardır. İsra süresinin birinci ayetinde, gece yürüyüşünden bahsedilir. Ancak Kur?an?da hiçbir ayette; miraç olayından, peygamberimizin göklere yükseltildiğinden ve bu konuda ilmihallerde yazan, camilerde hocaların anlattıkları mitolojik, efsanevi hikayelere olaylara dayanak olacak bir bilgi yoktur. Miraç olayına kanıt olarak gösterilen Necm süresinde de manevi-ruhi veya fiziki anlamda göklere yükselmekten bahsedilmez. ?Miraç? olayı, inanışı Kur?an dışıdır.

Övgü Allah?a Selam Peygamberlere Saygılar okuyanlara olsun..

kaynak:internet

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Özellikle kontejyan arkadaşımın yorumunu bekliyorum.Benim yine aklım karıştıda.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Yine iş başındalar, müslümanları bir arada tutan hiçbirşey bırakmadılar, birlik ve beraberligi bozmak için binlerce tarikat cemaat vs kurdular, farklı düşünce ekolleri geliştirdiler, liderler çıkardılar.. Birlik büyük ölçüde bozuldu geriye az bir tutam kaldı, şimdide özel günlerde kutlamaları hayırlaşmaları ve selamlaşmalara göz dikmişler belli ki..
İslamda kuralları kaideleri belirleyen elbette Kurandır; Kuran için bir hüküm verilmişse yasak yada serbest diye buna bakılır.. Ama olmayan birşey yada bahsedilmeyen birşey için yasak denilemez bidat olan budur.. Bu arkadaşlar Bidat kavramını yanlış açıklamışlar bilerek; saf müslümanların aklını çelme politikası gütmüşler.. Bidat anlatırken bidat işlemişler... Şöyle ki; Diyelim ki mirac gecesi kutlandı ve her sene kutlanıyor ve bu Peygamber döneminde uygulanmadı.. Bunun kutlanması için bir kuran hükmüde yok.. Peki kutlanmaması için bir hüküm var mı? Buna bakmamız lazım... Böyle bir hükümde yok o halde bunu yasaklayamazsınız, bu iradeye bırakılmıştır.. Peki ne yapacagız kutlanmalı mı kutlanmamalı mı? Kutladıgımız zaman ne kazandıracak kutlamadıgımız zaman ne kaybettirecek bunu etüt yapalım şimdide..
Ben bu geceleri kutlarım çünkü bu gecelerde müslümanlar arasında selamlaşmak yayılır, yardımlaşmak fazlaca olur, bir araya gelinir sohbetler verilir, o gecelerin atmosferi hayatında hiç islami ibadet yapmayanlara bile günahlara karşı biraz temkinli yaklaştırır, ibadete yöneltir vs vs..
Kutlamasak ne olacak; sadece sıradan birgün olacak...Dolayısı ile kazandıracagı kaybettireceklerinden daha çoktur...
Bi'dat islam adına hüküm koymaktır..

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Bu gecelerde kur'an'da olmadığı söylense de ibadet yapmanın mutlaka fazlaca getirisi olacaktır.Ama ''GERÇEKTEN'' de olmayıpta varmış gibi sonsuz bir inanış Allah'ın ''Sadece benim söylediklerimi,emirlerimi yapın,benim söylediklerimin haricinde sorumluluğunuz yoktur.''anlayışına ters düşmez mi?Dolayısıyla emrine itaatsizlik olup günah olmaz mı?Yani Allah adına onun söylemediği durumları söylemiş gibi davranmak.

zenithmx

Kayıtlı Üye
Kur'an-ı Kerimde namazın nasıl kılınacağıda belirtilmemiştir. Hz.İbrahimden Hz.Muhammed S.a.v. efendimize kadar düzeltilerek getirilmiştir.
Mesela secdeye varıp tekrar kalkıp tekrar secde yapmamız Hz.İbrahim Peygamberimizden kalmıştır. Birinci secdeyi Rabbine şükür, ikincisi ise insana Allah tarafından verilen ruha şükür için ettiğini biliyoruz.

Yani hem kılınış sayısı hem kılınış şekli olarak günümüzdeki halini almıştır. Bu da demek oluyorki bazı dini vecibelerin ve ibadetlerin Peygamberimizin tarif ettiği yada kendinin yaptığı şekilde yapılması uygun olandır. Herşey Kur'an-ı Kerim de var ama tam şekliyle uygulamasıyla olmayabilir. Namaz gibi. Böylece Peygamber sünnetinden gelerek yapılır.

Dolayısıyla yaptığınız şey sünnetse itaatsizlik yada günah değil aksine sevap kazandırır. Muhammedi olarak herşeyi cennet için yapmıyoruz.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Allah'ın ''Sadece benim söylediklerimi,emirlerimi yapın,benim söylediklerimin haricinde sorumluluğunuz yoktur.''anlayışına ters düşmez mi?Dolayısıyla emrine itaatsizlik olup günah olmaz mı?
Bakın birşeyi çok iyi anlamamız gerekir; Allah'ın bildirdigi yapın dedikleri farzdır, yapmayın diye uyarıda bulundukları günah ve haramlardır, bu geceler için ne yapın ibaresi nede yapmayın ibaresi yoktur dolayısı ile kişinin kendisine kalmış davranışlardır bu davranış ise kötü bir davranış degildir kazandıracaklarını bildirdim dolayısı ile bunun günah olabilecegini düşünmek abestir.. Bu konunun yazarlarına şaştım kaldım, neyi nereden alacaklarını nasıl fitne çıkaracaklarını düşünüp durmuşlar, Kadir gecesi mirac gecesi vs kandil gecelerine mi geldi sıra bunlar islamda yok diye.. Kadir suresinde onun ne kadar hayrlı bir gece oldugundan bahseder böyle bir gecede kişilerin ibadetle meşgul olması neden birilerini rahatsız ediyor anlamadım.. Yılın 3-4 günü kaldı müslümana onu da mı almak istiyorlar nedir bu patavatsızlıklar rahatsız oluşlar... Tamam bu günleri kutlamak haram, kadir gecesinde bolbol içki iiçin zina yapın demek hoşlarına mı gidecek? Yazık çok yazık...

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Bakın birşeyi çok iyi anlamamız gerekir; Allah'ın bildirdigi yapın dedikleri farzdır, yapmayın diye uyarıda bulundukları günah ve haramlardır, bu geceler için ne yapın ibaresi nede yapmayın ibaresi yoktur dolayısı ile kişinin kendisine kalmış davranışlardır bu davranış ise kötü bir davranış degildir kazandıracaklarını bildirdim dolayısı ile bunun günah olabilecegini düşünmek abestir.. Bu konunun yazarlarına şaştım kaldım, neyi nereden alacaklarını nasıl fitne çıkaracaklarını düşünüp durmuşlar, Kadir gecesi mirac gecesi vs kandil gecelerine mi geldi sıra bunlar islamda yok diye.. Kadir suresinde onun ne kadar hayrlı bir gece oldugundan bahseder böyle bir gecede kişilerin ibadetle meşgul olması neden birilerini rahatsız ediyor anlamadım.. Yılın 3-4 günü kaldı müslümana onu da mı almak istiyorlar nedir bu patavatsızlıklar rahatsız oluşlar... Tamam bu günleri kutlamak haram, kadir gecesinde bolbol içki iiçin zina yapın demek hoşlarına mı gidecek? Yazık çok yazık...

Şöyle bir sonuca varıyorum.Kur'an-ı Kerimde yazsada,yazmasada,Allah emretse de emretmesede,kandil geceleri olsa da olmasa da İBADET ETTİĞİN HER AN BİZİM KAZANCIMIZDIR...Bir siteye üyeyim,ve her gün mail adresime birer konu gelir oradan okurum.Bu gelmişti şaşırmıştım.
Teşekkür ederim degerli yorumlarınız için.

yohauns

Kayıtlı Üye
benim bu konuda tek diyeceğim neyin doğru neyin yanlış olduğu herkesi bekleyen ecelden sonra ortaya çıkacağıdır umarım bazılarımız için o zaman geç olmaz

-yohauns