Fizik Yasaları Değişebilir

aswang

Kayıtlı Üye
Bilim adamlarından beklenmedik ve şaşırtan bir keşif! Fizik yasaları yeniden mi yazılacak?

Atomların yapı taşları arasında bulunan protonlar ile ilgili yeni keşif, fiziğin en güvenilir bazı yasalarını ve birçok fizik formülünü değiştirebilir...

Protonların nötr karşıtları ile birlikte, nötronlar, Evrende her atomun çekirdeğini oluşturur. Bu sebeple protonların bilimde önemli bir yeri bulunur. Garching-Almanya'daki Max-Planck Kuantum Optik Enstitüsü tarafından on yıl süren çalışmalar ve denemeler sonrasında protonlar ile ilgili önemli bir keşif yapıldı...

Proton parçacığı için yapılan yeni bir ölçüm, onun evvelce düşünüldüğünden daha küçük olduğunu gösterdi.

Daha önceden, bir protonun yarıçapı için, bilimsel araştırmacıların kabul ettiği değer 0,8768 femtometre (1 femtometre = 10-15 metre) idi. Yeni yapılan ölçümler bu değerin bilinenden yüzde 4 (0,00000000000003 milimetre) daha küçük olduğunu gösterdi. Proton yarıçapı 0.8418 femtometre olarak ölçüldü.

Bu keşif sıradan insanlara basit ve önemsiz gelebilir. Ancak fizikçileri ve bilim çevrelerini aşırı derecede heyecanlandırdı. Bilim adamları bu keşfi çok ciddiye alıyorlar. Neden mi?

Proton büyüklüğü kuantum elektrodinamiğinde kullanıldığı için, bu bir çok formülün temelden yanlış olduğu anlamına geliyor. Ayrıca bu keşif fizik kanunlarının yeniden gözden geçirilmesi ve hatta değişmesi anlamına da gelebilir.

kuantum-sicaramasi.jpg

Ayrıca bu keşif diğer bir çok alanıda etkileyebilir. Örneğin; Gökbilimcilerin spektroskopi kullanarak, galaksilerin ve gaz bulutlarının kimyasal elementlerini hesaplama yöntemlerini...

Bilim adamlarının keşif ile ilgili görüşleri:

Basel Üniversitesinden fizikçi Ingo Sick:
"Bu çok ciddi bir fark, bir yerde gerçekten bir şey cidden yanlış"

İngiltere Ulusal Fizik Laboratuvarı bilim adamlarından Jeff Flowers:
"Bu keşif, önemli bir değişiklik yapmak, kuantum elektrodinamiğini tam olarak yeniden düşünmek ve potansiyel yeni bir teoriye açılan kapı anlamına gelebilir"

Yeni ölçümler kuantum mekaniğinin mevcut teorilerinde bir boşluğu olduğu anlamına da gelebilir.
Yaşar KARA
veteknoloji

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Şaşırmak neden? Bilim katılaşmış ve resmen dogma halini almıştı uzun zamandır. Şu an bu yıkılıyor ve vizyonu geniş, cesur bilim insanları yetişiyor. Hala bazı örümcek kafalı bilim insanları var elbette ama o dinozorların da vakti geçiyor. Konuyla çok ilgili değil belki ama bunları da söylemek istedim. Zira genç arkadaşları uyarmak da görevimizdir. Siz siz olun bilimi dinleştirmeyin. Dinler kendi işini yapsın, bilim kendi işini yapsın. Bilim asla durmadan ilerlemek, şüphe etmektir, bir şeyleri kestirip atmak değildir. Genç arkadaşlarımız bilim ile ilgili olurlarsa Chillout ağabeylerinin bu lafını unutmasınlar lütfen.

[XTR] Similar Threads

Ü
Cevaplar
161
Görüntüleme
3K
Üye silindi 76175
Ü
Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme