Dracaena Marginata

Mermaid

Kayıtlı Üye
Salon için bitki ararken görüştüğüm seradaki beyefendi, marginatanın evdeki pc'lerden çıkan zararlı yayılımları emme konusunda kaktüsten çok daha etkili olduğunu ve tüm bir evdeki / ofisteki havayı temizleyebileceğini söyledi. Ben de merak ettim, araştırayım da benim gibi bilgisayarla çok haşır neşir olan sevgili forum üyeleriyle paylaşayım dedim :)

Dracaena Marginata (Madagaskar Dragon Tree / Red Aged Dracaena ), anavatanı Madagaskar olan Ruscaceae familyasından çiçekli bir bitkidir. Yavaş büyüyen bir ağaçcıktır ve maksimum 2-5 metreye kadar büyür. İnce, uzun ve düz, kenarlarında kırmızı çizgiler olan, uca doğru incelerek sivrilen parlak yeşil yaprakları, 2-7 cm eninde ve 30-90 cm uzunluğundadır.
Bakımı kolay olan, popüler bir salon bitkisidir. 15 derecelik ısı, bu bitki için yeterlidir ve bir çok bitkiye göre, kuru toprağa ve düzensiz sulamaya karşı daha toleranslıdır, ki zaten sürekli nemli olan toprakta kökleri çürüyebilir. Bakımının kolay olması nedeniyle, -yeterli ısı ve ışık olduğu sürece- ofisler için tercih edilen bir bitkidir.
Sık sık diğer dracaena türleri ile karıştırılır, özellikle de D.cincta ya da D. concinna türleriyle. Marginata, Nasa'nın Hava Temizleme araştırmalarında kullanılan bitkilerden birisidir ve araştırmalarda ortamdaki formaldehit'i temizlediği tespit edilmiştir. Ayrıca ortamdaki xylene ve trichloroethylene adlı kimyasalların ortamdan arındırılmasında da çok etkili olduğu söylenmektedir.

Wikipedia.org'dan çeviridir.

( Formaldehit, pek çok yapı malzemesi ve ev eşyasında bulunan, insan sağlığı ve ekosistem için çok zararlı kimyasal bir madde. Renksiz, keskin kokulu bir gaz olan formaldehit insanları farklı şekilde etkiliyor. Bazı insanlar fazla bir rahatsızlık duymazken, bazıları ise düşük düzeyde formaldehitten bile ciddi şekilde etkilenebiliyorlar. Hatta, allerji ya da astım tanısıyla tedavi gören ve bir türlü de iyi olamayan pek çok insanın şikayetleri aslında soludukları formaldehitten kaynaklanıyor olabilir ve formaldehit solunan ortamlardan uzaklaşmadıkça da rahat etmeleri mümkün olmaz. Formaldehitin bulunduğu malzeme ve eşyalar: Formaldehitin bulunmadığı bir ev eşyası yok gibidir. Sigara dumanından, borusuz katalitik ve gazyağı yakan sobalara, boyalardan tutkal ve kaplama ürünlerine, tutkal, yapıştırıcı ve boya soyuculara kadar sayısız malzemede formaldehit tek başına ya da diğer kimyasal maddelerle birlikte bulunur. Hatta, uzun süreli ütü kalitesi sağlamak için bazı giysi ve kumaşlarda da formaldehit bulunabiliyor. Evlerimizdeki en önemli formaldehit kaynağı, yapıştırıcı olarak üre-formaldehit içeren sıkıştırılmış tahtadan yapılan yer döşemeleri, dolap, dolap rafları, duvar kaplamaları, mobilyalar... gibi eşyalardır. Bunların havaya formaldehit yaymaları eşyanın eskiliğine, evin ısı ve nemine göre değişir. Isı ve nem ne kadar yüksek ve eşya ne kadar yeni ise, formaldehit yayımı o kadar fazladır. Formaldehitin evlerdeki miktarı, esas olarak evin eskiliğine ve evde bulunan preslenmiş tahtadan yapılan eşyaların çokluğuna göre değişir. -Alıntıdır-)

Kar

Elit Üye
Çok teşekkürler bende tam eve kaktüs alayım diye düşünürken bu yazıyla karşılaştım.Beni çok mutlu ettin şünkü bu bitkiden evde ikitane var ve ben onları annemin balkonuna atmışdım meğer ne kadar değerliymiş.Yarın ilk işim onlara bakım yapıp odalara yerleştirmek olacak.Elimizdekilerin kıymetini hiç bilmiyoruz.Tekrar teşekkür ederim.

albuena

Kayıtlı Üye
hemen gidip yarın alıyorum çünkü bu bitkiye oldukça ihtiyacım var bu bilgi için minnattarım=)teşekkürler