Ruhun Bedenden Çıkması

aswang

Kayıtlı Üye
İmam- Gazali'ye göre Ruhun Bedenden Çıkması ve Mezarın ÖLü ile Konuşması;

Ölüm acısından önce üç korkunç musibetle karşılaşılır.
Birincisi, can alıcı meleği görmesidir.
Hadis - şerif'te der ki : İbrahim aleyhisselam can alıcı meleğe, günahkarların canını aldığın şekilde seni görmek isterim deyince, melek: Dayanamazsın, dedi.
Hz.İbrahim: Olsun istiyorum, dedi.
Melekte kendini o suretle gösterdi. Siyah yüzlü, tüyleri diken diken, siyah elbiseler giymiş, burnundan ve ağzından ateşler çıkıyordu. Hz. İbrahim kendinden geçip düştü.Kendine gelince meleği kendi şeklinde gördü ve;
ey can alıcı melek, bir günahkar senin bu şeklini gördükten sonra bir şey görmese ona yeter! dedi.
Sevap işleyen o meleği en güzel şekilde görür, onun yüzüne bakmaktan başka rahatlık bilmez.

İkincisi;

herkese gösterilen iki meleği görmektir.
Hadis-i Şerif'te der ki; ölümün sonunda iki melekte ona görünür.
Eğer muti (inanan) ise ona:
Allah sana iyi karşılıklar versin, bizim yanımızda çok iyi ameller işledin, bizi rahata kavuşturdun, derler.
Eğer asi ise: Allah sana iyilik vermesin, bizim yanımızda çok kötülük ve günah işledin derler. O anda ölücek olanın gözü göğe dikilir.

Üçüncüsü;
Cennet ya da cehennemdeki yerini görür. Çünkü, can alıcı melek kendisine;
Ey Allah'ın sevgili kulu, müjde sana. Cennetliksin, der.
Asilerden ise; Ey Allah'ın düşmanı, cehennem sana müjde olsun,der. Bu sözün acısı can çıkma acısını bastırır.
Bunlar kulun dünyada gördüğü hallerdir. Mezarda ve sonrasında görüceklerin yanında çok az kalır.

Mezarın Ölü İle Konuşması

Hz. Muhammed buyurdu ki;
ÖLüyü mezara koyduklarında mezar der ki;
''Yazıklar olsun sana ey insanoğlu, ben varken neye gururlandın? Benim sıkıntı ve karanlık ve yalnız ve böceklerle, kurtlarla dolu bir ev olduğumu bilmiyor muydun? Üzerimden geçerken bir ayağın geride, bir ayağın ileride şaşkınca durduğun zaman neye aldanmıştın ?''
Eğer ölen kişi salihlerden ise bir ses der ki;
''Ey mezar! Neler söylüyorsun o doğruluk idi, emr-i maruf, nehy-i münker yapardı. (Maruf, dinimizin emrettiği hususlardır. Münker ise, dinimizin yasakladığı, yani Allahü teâlânın razı olmadığı işlerdir.) .Ona elbette yeşil bahçeler hazırladım.''
Sonra ölünün bedenini nur çevreler, ruh göğe yükselir.
Eserde der ki;
Ölüyü mezara koyarlar ve azab ederler. Komşuları bağırıp;
''Ey kötü kişi sen bizden geç geldin. Biz buraya daha önce geldik. Niçin bizden ibret almadın.Bizim kaçırdığımızı kendin için neden tedarik etmedin.''
Bunun gibi , yeryüzünün her köşesi feryad edip eder ki;
'' Ey dünyaya aldananlar! Niçin sizden önce gidenlerden ve sizin gibi dünyaya aldananlardan ibret almazsınız.''
Hadis-i Şerifte der ki;
''İyi bir kul mezara konunca iyi amelleri etrafını sarar. Azab melekleri ayak atrafından gelince, namaz karşılarınına çıkar ve Allah için çok kıyamda (Namaz'a durmak,tekbir) durmuştur derler. Başucundan gelince oruç karşılarına çıkar. Dünyada çok sussuzluk çekti derler. Bedeni tarafında gelince hac ve Allah yolundaki harpler (savaş) karşısına çıkar. Hayır bu beden çok eziyet çekmiştir derler.Eli tarafından gelince verdiği sadakalar der ki; bunu dokunmayın bu el ile çok sadakalar vermiştir.
Melekler çok güzel mübarek olsun derler ve giderler. Sonra rahmet melekleri gelir.Ona cennetten bir yatak getirir ve mezarını koyarlar. Mezar ona gözünün görebildiği kadar geniş ve ferah olur. Cennetten bir kandil ( ışık) getirip kıyamate kadar onun nuru altında yatar.
Hz. Muhammed der ki;
Ölüyü kabre koyarler cenazesini ardından gelenlerin ayak seslerini duyar. Mezardan başka onunla konuşan olmaz. Mezar der ki ; benim nasıl olduğumdan ve bendeki korku ve sıkıntılardan sana söylenenler azdır. Benim için ne hazırladın?..
İmam-ı Gazali
Kimya-yi Saadet

9.Baskı-1976

Elimden geldiği kadar bazı kelimeleri Türkçe ye çevirmeye ve cümleleri sadeleştirmeye çalıştım. Bir hatam olduysa şimdiden özürdiliyorum.

La-edri

Kayıtlı Üye
ölüm cok uzakmis gibi yasiyoruz,oysa öyle yakinki.. Allah yardimcimiz olsun
paylasim icin tesekkürler

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
1952 den sonra zaten Kimya-ı Saadet Türkçe basıldı, siz nereyi çevirdiniz anlamadım eger çeviri yaptıysanız o baskı 76 degildir daha eskidir..

aswang

Kayıtlı Üye
1952 den sonra zaten Kimya-ı Saadet Türkçe basıldı, siz nereyi çevirdiniz anlamadım eger çeviri yaptıysanız o baskı 76 degildir daha eskidir..

'' bazı kelimeleri Türkçe ye çevirmeye ve cümleleri sadeleştirmeye çalıştım. Bir hatam olduysa şimdiden özürdiliyorum.''
Yanlış anladınız heralde bende ki 1976 basım cümlelerin çoğu ağır bir dille yazılmış kendim çeviri bildiğimden değil ki bilmiyorum , sadece Türkçe'de çok fazla kullanılmayan kelimelerin anlamlarına bakıp yanlarına ya da cümle içindeki yerlerine yazdım.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
'' bazı kelimeleri Türkçe ye çevirmeye ve cümleleri sadeleştirmeye çalıştım. Bir hatam olduysa şimdiden özürdiliyorum.''
Yanlış anladınız heralde bende ki 1976 basım cümlelerin çoğu ağır bir dille yazılmış kendim çeviri bildiğimden değil ki bilmiyorum , sadece Türkçe'de çok fazla kullanılmayan kelimelerin anlamlarına bakıp yanlarına ya da cümle içindeki yerlerine yazdım.
Ellerinize saglık güzel olmuş.. Teşekkürler bilgilendirme ve konu için..

orenkayali

Kayıtlı Üye
Allah razi olsun kardesim,müstefid olduk.Allah ahiretimizide-dünyamizida güzel hayirli eylesin(Amin)

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Kim gitmiş gelmiş de mezara mezarın konuştuğunu duymuş görmüş....?Ben bazen şaşırıyorum bu anlatılanlara anlatanlara da..tamam melekler gelir ona inanırım.kuranda da yazıyordur ama yok mezar konuşuyormuş yok bilmem ne,yok herkes gidince kafayı vururmuş tahtaya...ya bunu bilen kişi de mi mezara o kişiyle girmiş mezarada görmüş.hayret bişey ya.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Yorumlarına dikkat et dreamwave... :ban:

aswang

Kayıtlı Üye
Allah razi olsun kardesim,müstefid olduk.Allah ahiretimizide-dünyamizida güzel hayirli eylesin(Amin)
Amin :)
Kim gitmiş gelmiş de mezara mezarın konuştuğunu duymuş görmüş....?Ben bazen şaşırıyorum bu anlatılanlara anlatanlara da..tamam melekler gelir ona inanırım.kuranda da yazıyordur ama yok mezar konuşuyormuş yok bilmem ne,yok herkes gidince kafayı vururmuş tahtaya...ya bunu bilen kişi de mi mezara o kişiyle girmiş mezarada görmüş.hayret bişey ya.

Hayret birşet ya ?? Bu ne oluyor?? Bu nasıl bir kouşma tarzı.. Bu iletinize tam sizin anlayacağınız dilden cevap verirdim ama yakıştırmıyorum kendime..
Sorularınıza gelince galiba en güzel açıklamaya yine dilerse Kontejyan yapar. Gerçi insanın içinden gelmez ama.. İyi forumlar..

YasinLY

Kayıtlı Üye
:hurray:Katılıyorum sana aswang. :hurray:

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
İslam inancına göre kişi kabre girdigi anda münker ne nekir hazır bulunacaktır.. Sorular sorulacak ahirete hazırlık aşaması verilecektir, bu aşamalar hadis-i şeriflerde özellikle Tırmizi kaynaklarında sabit olarak yer almaktadır, ibni Mace bu konuda özel kitaplar hazırlamıştır..
Kim görmüş kim duymuş gibi yaklaşım aslında hoş bir yaklaşım olamaz zira Cennet ve cehennem inancı birçok inanç sisteminde olmasına ragmen buralarada gidilip gelinmemiştir şimdi bu fikre göre bunlarıda inkar etmeliyiz.. İnkarlar inkarı doğurur.. Herkesin bir inanç sistemi bir ilkesi ve dogrusu vardır bunlara müdahale edilemez.. Siz bu anlatılanlara inanmayabilirsiniz, delil arayabilirsiniz, metafizik açıklamasını göreceli fizik ile isteyebilirsiniz saygı duyarım. Ancak kinayeli bir yaklaşım sergiler kim gitmiş duymuş vs gibi sözcükler bu tür inanç sahipleri tarafından hoş degerlendirilmez saldırı gibi görülür.. Bu sebeple herkesin inancı kendi fikridir demek durumundayız bizlere düşen saygı göstermektir.. Hoş siz saygısız bir mesaj yazmamışsınız sizi eleştirmiyor bu hakkıda kendimde görmüyorum, siz Münker ve Nekir'e inanmıyorumda dememişsiniz ayrıca diyebilirsiniz de bu sizin düşüncenizdir.. Sadece burada anlatılanların islam inancında saglam ve kabul gören bir yerinin oldugudur..

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Yorumlarına dikkat et dreamwave... :ban:
Tehditvari bir mesaj yazmışsınız aslında siz dikkat etmelisiniz.. Yorumda herhangibir kişisel saldırı yok, küfür yok, aşagılayıcı tavır yok. Kişi sadece bazı hususlara inanmadıgını bildirmiş ki kendi fikridir saygı duymalıyız..

YasinLY

Kayıtlı Üye
Tamam özür dilerim de hemen araştırmadan etmeden siz de yazmışsınız bunları göz önün de bulundurmadan mesaj yazmış. Bende öyle tepki verdim, kusuruma bakmayın...

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Amin :)

Hayret birşet ya ?? Bu ne oluyor?? Bu nasıl bir kouşma tarzı.. Bu iletinize tam sizin anlayacağınız dilden cevap verirdim ama yakıştırmıyorum kendime..
Sorularınıza gelince galiba en güzel açıklamaya yine dilerse Kontejyan yapar. Gerçi insanın içinden gelmez ama.. İyi forumlar..

Aswang,kuran-ı kerim indirildiğinden beri yazılmadık ,çizilmedik,söylenmedik,uydurulmadık şey kalmadı.Farkındaysanız ve eminim ki siz de bu tür insanlara YOBAZ ,dini kendi emellerine,çıkarlarına alet ediyor,dini kullanıyor diye mutlaka demişsinizdir. ben bir siteden bir şeyler okurken şunu diyordu;''İnsanlar ,müminler cehennemde yandıktan sonra cezalarını çektikten sonra cennete girecekleri sanıyorlar..halbu kı bu asla böyle olmayacak sonsuza kadar orada kalacaklar'' diyordu.şimdi sen buna inanırmısın?bu adam cehenneme gıdip geldi mi kı de bunu biliyor.bir de şu yonden bakalım.peygamber efendimizin hiç mi günahı yoktu.?Allahın peygamber ilan ettiği bir kul bu sözlere bakarak cehennemde mi kalacak.tövbe..bir öfke patlamasıyla bende böyle bir cevap yazdım konuya.İşi hemen kişiselleştirip mahalle kavgası edasına cevirmeye calışmışşın.Yanlış biliyorsam eğer bana doğrusunu göstermeye çalısman senin erdemindir,faziletindir.sen bunu yapmaya bile çalısmamıssın.Neyse daha fazla konuyu uzatmayacagım...iyi forumlar.

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
İslam inancına göre kişi kabre girdigi anda münker ne nekir hazır bulunacaktır.. Sorular sorulacak ahirete hazırlık aşaması verilecektir, bu aşamalar hadis-i şeriflerde özellikle Tırmizi kaynaklarında sabit olarak yer almaktadır, ibni Mace bu konuda özel kitaplar hazırlamıştır..
Kim görmüş kim duymuş gibi yaklaşım aslında hoş bir yaklaşım olamaz zira Cennet ve cehennem inancı birçok inanç sisteminde olmasına ragmen buralarada gidilip gelinmemiştir şimdi bu fikre göre bunlarıda inkar etmeliyiz.. İnkarlar inkarı doğurur.. Herkesin bir inanç sistemi bir ilkesi ve dogrusu vardır bunlara müdahale edilemez.. Siz bu anlatılanlara inanmayabilirsiniz, delil arayabilirsiniz, metafizik açıklamasını göreceli fizik ile isteyebilirsiniz saygı duyarım. Ancak kinayeli bir yaklaşım sergiler kim gitmiş duymuş vs gibi sözcükler bu tür inanç sahipleri tarafından hoş degerlendirilmez saldırı gibi görülür.. Bu sebeple herkesin inancı kendi fikridir demek durumundayız bizlere düşen saygı göstermektir.. Hoş siz saygısız bir mesaj yazmamışsınız sizi eleştirmiyor bu hakkıda kendimde görmüyorum, siz Münker ve Nekir'e inanmıyorumda dememişsiniz ayrıca diyebilirsiniz de bu sizin düşüncenizdir.. Sadece burada anlatılanların islam inancında saglam ve kabul gören bir yerinin oldugudur..

Tesekkürler kontejyan.işte seni diğer arkadaslardan ayıran fark budur..

YasinLY

Kayıtlı Üye
H.z Muhammed (A.s) mucizelerinden biriside 1 tane bile günahı bulunmamasıdır. Burası önemli hatası vardır. Fakat günahı yoktur. Hatta Hadis-i Şerif'inde; "Hatasız kul olmaz." diyor. Kendisi de hata yapmıştır.

Mü'minun suresinin 103. ayetinde "Tartıları hafif gelenler, kendilerine yazık edendir, cehennemde ebedi kalırlar." Buyurmaktadır. Şimdi bu Müslümanların da cehenneme gideceğini gösterir mi ?

Hayır, Cehennemde temelli kalan, kâfirlerdir. Günahı çok Müslümanlar, affa ve şefaate kavuşamazsa, cezası kadar Cehennemde kalacaktır. Bu, yanlış düşünce meal okumanın, Kur’an-ı kerime göre kendi görüşüne göre mana vermenin neticesidir.

Herkes Cehenneme girecek, kimi hiç azap çekmeden çıkacak; kimi az, kimi çok, kimi de sonsuz olarak kalacaktır. Bir âyet-i kerime meali:
(İçinizde Cehenneme uğramayacak hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin hükmüdür. Allah’tan sakınanları oradan kurtarır; zalimleri [kâfirleri] de dizüstü çökmüş olarak orada bırakırız.) [Meryem 71, 72]

Cehenneme girip, oradan çıkan kimse, ebedi Cennetliktir. Bir âyet-i kerime meali de şöyledir:
(Her insan ölümü tadacaktır. Kıyamet günü, ecirleriniz size mutlaka ödenecektir. Cehennem ateşinden uzaklaştırılıp Cennete sokulan kimse artık kurtulmuştur.) [Âl-i İmran 185]

Ayrıca Peygamber Efendimiz (A.s) "Allahü Teâlâ iman sahiplerine, Cehennemde, günahları kadar azap eder. Sonra imanları sebebiyle ebedi olarak Cennete sevk eder." bu hadisten anlarsınız umuyorum...

Bir tane daha :

İyi kötü herkes Cehenneme girer. Yalnız mümine, serin ve selamet olur, İbrahim’e ateşin serin olduğu gibi. Allah takva ehlini kurtarır, zalimleri ise orada yüzüstü bırakır.)

Her Peygamber Yüce Allah'a duasını iletir... Peygamber Efendimiz (A.s)

Şefaat etmeye devam ederim ve şefaatim de kabul olunur. Ya Rabbi lâ ilahe illallah Muhammedün Resulullah diyen herkese şefaatimi kabul et derim. Böylece zerre imanı olan hiç kimse Cehennemde kalmaz.)

Diye dua ettiğin de içinde hardal tanesi kadar imanı olan kurtulur...

La-edri

Kayıtlı Üye
cok güzel bilgiler tesekkürederiz paylasim icin sayin yasinLY

Kimin Cehenneme kimin Cennete girecegini biz bilemeyiz, ama ebedi oldugu kesin,zira bu bir cok ayet ile sabittir..

Sizin verdiginiz ayette "ugramakdan" bahsediyor Allah, ama bir cok ayetede ebedi olusundan,ben bu "ugramakdan" gireceksin cezani cekeceksin ,bir vakit sonra yeniden cikacaksin mantigini cikartmadim... Orada Araf dan bahsediliyor Araf'da kimse nereye gidecegi hakkinda bir fikr sahib degildir ve birtakim Erkekler müjdeler,müjde Cennet ise Cehennem ile hic bir alakan olmaz...Direk Cennet direk Cehennem,Ama Araf iki bölge arasi oldugundan ugraniliyor,benim düsüncem bu, ama Cehenneme girib cikmak hakkinda bir Ayet yok hadis var ise bilgilendirilmek isterim...

Dereamwave kardesimi üzmek istemem ama ebedidir Cennet'de Cehennem'de, ciktim pak oldum hadi Cennet diye birsey yok, ama cennetliklerin kabir azabi varmidir yada nasildir onu bilmem...

YasinLY

Kayıtlı Üye
Allah kullarınız Salih amellerden eylesin...