Miraç Gecesi Namazı

ibis73

Kayıtlı Üye
Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa :

“SübhanAllahi vel hamdülillahi vela ilahe illAllahü vAllahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur. Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

Miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz

Miraç gecesinin gündüzünde öğlen namazını kıldıktan sonra sonra dört rekat namaz kılınır.
Bu namazın;birinci rekatında Fatiha’ dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.

Bu gece ne yapmalı?

Eğer kişi, Kur’ân’ın dilinden kalp kulağıyla iman derslerini dinleyip başını kaldırıp vahdete tam yönelse, “kulluğun miracı”yla kemalat arşına çıkabilir. Miraç’ta iman hakikatleri gözle görüldüğü için, bu kandil gecesi imanî konuları ve o konular içinde Miraç’a ait meseleleri derinlemesine okuyup mütalâa etmek lâzımdır. “Mirac-ı imânî” ile âdeta İlâhî mükâlemeye nail olmalıdır.

Camilerde cemaatle kılınan akşam ve yatsı namazları ve okunan Kur’ân’larla kıvamını bulan ruhlar, daha sonra evlerine çekilmeli, evlerindeki Mescid-i Haram mesabesindeki odalarından seccade Burak’ına binerek ilham Cebrail’i eşliğinde ihlas Mescid-i Aksa’sına varmalı; orada gözyaşıyla karışık bir kâse mânâ sütü içtikten sonra secdelerin miracıyla yükselip âyetlerin kanatlarında ruhunun mülk ve melekût semalarına yelken açmalı, her rek’atta âdeta bir kat yukarılarına doğru yücelmeli, bir noktadan sonra binek değiştirip ihsan Refref’ine binerek kendi kemal sidre-i müntehalarında pervaz etmeli, nihayet insanda arş-ı azam mesabesindeki kalbin derece-i ufkuna urûç ile tâ kâbı kavseyne ulaşıp “Et-tahiyyâtü”nün sırrıyla huzur-u kibriya’da sünûhât ve ilhâmât ötesi bir nevi mükâleme-i İlâhiye ve müşahede-i Rabbâniye’ye mazhar olmalıdırlar.

Ali Demirel/ailem

aysorfi

Kayıtlı Üye
İyide ben net olarak nasıl kılınacağını anlayamıyorum.Nete bakıyorum ama ayrıntılı olarak göremedim nasıl kılınışını ? :(

scorpion1

Banlı Kullanıcı
12 rekat namaz bu gece kılınacak yani anladıgım kadarıyla öylemi ibiş.

aysorfi

Kayıtlı Üye
Ya evet bu gece kılınması gerekiyor.Bende net olarak öğrenmeye çalışıyorum.
Sanırım ilk rekatta sübaneke-fatiha-10 kere ihlas okunup secdeye gitcez.

Sonra ise yine kalkıp 2 rekat başlıyor olucak: Ordada fatiha ve 10 defa ihlas okunup,sonra secdede olucaz. Otururken ettehiyatü - salli-barik ve rabbena ve selam verip bitircez 2.rekatı.

bu 12 rekat olana kadar sürcek aynı şekilde.

Doğrumu anlamışım acaba ?

Niyet ise mihraç namazı diyemi edilmesi makbuldür ?

ibis73

Kayıtlı Üye
Ya evet bu gece kılınması gerekiyor.Bende net olarak öğrenmeye çalışıyorum.
Sanırım ilk rekatta sübaneke-fatiha-10 kere ihlas okunup secdeye gitcez.

Sonra ise yine kalkıp 2 rekat başlıyor olucak: Ordada fatiha ve 10 defa ihlas okunup,sonra secdede olucaz. Otururken ettehiyatü - salli-barik ve rabbena ve selam verip bitircez 2.rekatı.

bu 12 rekat olana kadar sürcek aynı şekilde.

Doğrumu anlamışım acaba ?

Niyet ise mihraç namazı diyemi edilmesi makbuldür ?

aynen öyle kardesim. namaz bitince 100 defa

“SübhanAllahi vel hamdülillahi vela ilahe illAllahü vAllahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur. Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

aysorfi

Kayıtlı Üye
Çok sağolun .Niyet sanırım hacet namazı diye edilecek doğurumu?

ibis73

Kayıtlı Üye
Çok sağolun .Niyet sanırım hacet namazı diye edilecek doğurumu?
degisik niyetler var benim buldugum bir kaynakta

Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâh-ü Ekber."

diye niyet var. bilenbaska arkadaslar varsa yazsin.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kalıplara takılmayın arkadaşlar, bu gece isra gecesidir, hertürlü ibadet yapabilirsiniz, 12 rekat 2 rekat 6 rekat kılabilirsiniz, hatta namaz kılmıyorsanız Meal okuyabilirsiniz, bunuda yapmıyorsanız, sokaktaki kedilere köpeklere yiyecek götürüp verebilirsiniz, balkonlarınıza su kabı koyabilir kuşların içmesine vesile olabilirsiniz, hiçbirisini yapmıyorsanız, kavgalı oldugunuz insanları arayarak soguk rüzgarları def edebilirsiniz, bunların hepsi ibadettir..

favole

Kayıtlı Üye
Kalıplara takılmayın arkadaşlar, bu gece isra gecesidir, hertürlü ibadet yapabilirsiniz, 12 rekat 2 rekat 6 rekat kılabilirsiniz, hatta namaz kılmıyorsanız Meal okuyabilirsiniz, bunuda yapmıyorsanız, sokaktaki kedilere köpeklere yiyecek götürüp verebilirsiniz, balkonlarınıza su kabı koyabilir kuşların içmesine vesile olabilirsiniz, hiçbirisini yapmıyorsanız, kavgalı oldugunuz insanları arayarak soguk rüzgarları def edebilirsiniz, bunların hepsi ibadettir..
O kadar anlamlı ki söyledikleriniz,katılmamak elde değil..