İnsan beyni yeniden çalıştırılabilinir mi?

Kar

Elit Üye
İnsan beyni yeniden çalıştırılabilir mi?
İzmirli araştırmacı Metin Durali, Kuran-ı Kerim'deki Bakara suresinin 7 ayetinden yola çıkarak ve beyin konusunda yaptığı araştırmalar sonucunda ölen insanların, hipofiz bezinin salgıladığı oksitosin adlı hormonun epifiz bezine verilmesi suretiyle tekrar yaşama döneceğini iddia ediyor.
42-16875187.jpg
Durali, bu iddiasını bakara suresinin 67–73 ayetlerinde Hz. Musa’nın döneminde geçen ve öldürülen bir kişinin tekrardan yaşama döndürülmesi ile ilgili olaya dayandırıyor. Olay da geçen boğazlama kelimesinin yaptığı araştırmalar sonucunda aslında esnetmek olduğunu söyleyen Durali, araştırmasını daha
42-16762236.jpg
da derinleştirerek kastedilen hayvanın yarasa olduğu sonucuna varıyor. Metin Durali, yarasayı esneten maddenin hipofiz bezinin salgıladığı oksitosin hormonu olduğunu, ani ölümlerde (kan kaybı, vurularak ölme, bıçak darbesi, kalp krizi, boğularak ölme, nefes borusuna birşey kaçıpta ölme) oksitosin hormonunu harekete geçiren maddelerin (hurmada da bulunan bir madde) epifiz bezine verilmesi suretiyle kişilerin yaşama döndürülebileceğini iddia ediyor.

42-18924716.jpg
Hipofiz bezi ve Hipotalamus’un önemi

Araştırmacılar, birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun beyne oksijen gitmemesi olduğunu söylüyor...
Genel olarak Hipofiz bezinin beyindeki görevi, Hipatolomus’tan aldığı sinyalle gerekli olan hormonu kana bırakmak ve bu hormonlarında kan dolaşımı ile vücudun her yönüne gitmesi ve gerekli bezler tarafından alınmasıdır. Fakat doğal olmayan ölüm şekillerinde insan beyni durduğu için hipofiz bezindeki bu hormon salgılanıp başka bir beze gidememekte ve görevini yapamamaktadır. Çünkü kan dolaşımı yoktur. Bunun için bu hormonun, tıbbi müdahale edilerek gerekli beze verilmesi gerekmektedir. Beyindeki bu bez, beynin arkasında bulunan ve bütün sinir hücrelerinin bağlantısı olan (epifiz) ya da (pineal) bezidir.
Bilim adamlarından yardım istiyor
Metin Durali, ölen kişilere böyle bir uygulama yapmanın hiçbir kaybı olmadığını dile getirerek, Türkiye'deki bilim adamlarından yardım istiyor. Hollanda Beyin Araştırma Enstitüsüne başvuru yapmayı düşündüğünü ancak, bu iddiasının gerçekleşmesi durumunda öncelikle Türkiye'den dünyaya duyurulmasını istediği için şimdilik başvurusunu beklettiğini söylüyor...internet

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Anlayamadım ben tam olarak. Yani ölüyü dondurup, epifiz bezine oksitosin hormonu enjekte edersek hayata mı dönecek? Yani bu Oksitosin = Ruh mudur? Biraz eksik ve anlamsız geldi.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Aklıma Mary Shelley Frankenstein geldi. Ona benziyor. Bence böyle bir şey olabilir.

Kar

Elit Üye
Araştırmak lazım oksitosin tabiki ruh değildir,biz oksitosini doğumlarda kullanıyoruz,doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır.

“Bağlılık hormonu” da denilen oksitosin, esasen beyinde salgılanan doğum sancılarını başlatan bir hormon. Bu hormon, anne çocuğunu emzirirken de salgılanıyor. Oksitosin düzeyi yüksek insanların uzun yıllar iyi giden ilişkilere, ömür boyu tek eşli yaşamaya eğilimli oldukları söylenir.
Allah c.c. Meryem Suresinde de hurmaya dikkat çekmişdir.
Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır." Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." Artık, ye, iç, gözün aydın olsun... (Meryem Suresi, 23-26)
Allah'ın, Hz. Meryem'e "hurma yemesini" bildirmesinin bir hikmetide içriğinde bol oksitosin olmasıdır.
Doğum -ölüm ve oksitosin .Bence bağlantı olabilir. Şöyleki tıbben ölü sayılan bir çok insanda kısa süre sonra hayata geri dönüş olabiliyor.Bunun üzerinde belki bir etkisi olabilir.
Ciddi organ kaybı olmayan vakalarda yazıda da belirtiliyor,kalp krizi gibi mesela olaylarda vücuttaki oksitosin miktarının araştırılması ön bilgi verebilir.
Gerçi insanlar çokdan bunun üniversitesini kurmuşlar bile

Pennsylvania Üniversitesi’nde "Diriliş Bilimi Merkezi" .

yohauns

Kayıtlı Üye
bana kalırsa böle birşey imkansız çoğumuz öldükten sonra ruhlarımızın bedenlerimizden ayrıldığını biliyoruz bu bi çeşite hmm zombi gibi bişey olurdu herhalde yaşayan ölü hiç birşey anlamadım desem yeridir.

-yohauns