Nefes Tekniği Meditasyon

MR.NRG

Kayıtlı Üye
Aşağıda anlatılan nefes tekniği; meditasyon , yoga tai chi vb.. hangi tekniği uygularsaniz uygulayın bilmeniz gereken bir nefes tekniğidir. Bu tekniği düzenli olarak uygulamak size hayal edebileceğinizin ötesinde kazanımlar sunabilir.

Tekamülünüz de dönüm noktasi olabilir.

Kundalini enerjisini aktif hale getirmek , üçüncü göz açılımı , astral seyahat , samadhi (aydınlanma) , telepati , telekinezi vs. gibi konularda ilerlemek isteyen kişilere tavsiye edilir.

Yada kendinize reiki seansi uygularken yapabileceğiniz yegane tekniktir.

Kesinlikle yalnız olmanız önemlidir. Dikkatinizi dağıtıcak herşeyden uzak durmanız tavsiye edilir.

Öncelikle omurganız dik olmalıdır. Oturarak yada yatarak yapabilirsiniz.Oturacaksanız sandalye kullanabilirsiniz yada bağdaş kurabilirsiniz.Ancak yatacaksaniz yastık kullanmayınız. Yinede rahatsiz oluyorsaniz ensenizin altına küçük bir destek alabilirsiniz.

Oldukça rahat olmalısınız. Sizi rahatsiz eden bir şey varsa öncelikle bu problemi halledin. Bu tekniği uygularken gevşemeden kaynaklanan tükürük salgısının artmasını yaşayabilirsiniz.Direkt olarak yutun. Yada kaşınma hissederseniz bölgeyi kaşıyınız.

Tüm meditasyon çalışmalarında ana hedef mental olarak sezsizliğe ulaşmaktır.Ancak insanın kendi düşüncesini durdurması imkansizdir.Siz gevşedikçe gelen düşünceler ile özdeşleşmedikçe , onları konu olarak algılamayıp , tanık oldukça giderek gelen düşüncelerin sayısı azalır ve bir gün kendiliğinden durur.

Bu nedenle tüm farkındalığınızı gelen düşüncelere değil an be an nefesinize verin. Ben size şu an dediğimde bile o çoktan geçmiş olur. An cok kısadir.

Nefes burundan alınır ve burundan verilir. Ağızınız kapalı , dilinizi damağınıza yapıştırabirsiniz.

Bir nefesin 4 adımı vardır.

1- Nefesin giriş anı.

Buradaki bütün farkındalığınızı burnunuzdan giren havaya verin. Ve öncelikle nefesinizi kasık bölgesine yönlendirin ,alabildiğiniz maksimum havayı içinize çekin ve kasıklardan sonra ciğerleriniz şişsin.Nefesin her anını hissedin. Dikkatinizi ve farkındalığınızı ;burnunuzdaki freshliği , havanın serinliğini hissetmeye , şişen gövdenize verin.

2- Hava girişinin durduğu an.

Bu nokta çok kısa bir andır. Bir anlık farkındalık verin ve diğer adıma geçin.

3- Havanın dışarı çıkması.

Vücudunuzun küçülmesini hissedin.Burnunuzdan çıkan sıcak havaya konsantre olun.İçinizde bir tek hava molekülü kalmıyacak şekilde havayı sonuna kadar boşaltın.Diyaframınızı kullanarak iyice havayı dışari atın.Diyaframınızın akciger kafesine dayandığını hissedin.

4- Hava çıkışının durduğu an

Burada artık hava boşalmıştır. Bir farkındalık verip bu ana tekrar birinci ana geçersiniz. Ancak tekrar birinci adıma geçmeden önce burada bir boşluk yaşayabilirsiniz. Hatta burda ki boşluk sizin gevşeme ve mental sessizliği yakalamış olma seviyenize göre dakikalar sürebilir.

Mental sessizliği yakaladığınız an boşluğa düşme hissi yaşarsınız.Amaç bu durumu mentalleştirip kelimeye dökmemektir. Bu hissetiğiniz his vucudunuzdan geçen prana dır.

Bu tekniğin kundalini enerjisini aktif edici özelliği olduğundan reiki , yoga , tai chi gibi çakra disiplini uygulamayan kişilere tavsiye edilmez.

Çakraları sağlıklı çalışmayan kişiler için kundalini enerjinin uyanması sırasında ölüme kadar sebebiyet veren ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.

http://www.istanbulreiki.com

mavişpery

Kayıtlı Üye
nefes tekniklerini ayrıntılı bir şekilde açıkladığınız için teşekür ediyorum.. ihtiyacım vardı bunu kullanıcam iyi günler..

MRW

Kayıtlı Üye
teknikler için teşekkür ederim ancak bir sorum olucak ? bu nefes çalışması ne kadar süre yapılmalı ?

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Zamanı kendinize uygun olarak belirleyebilirsiniz. Ama en uygunu 20-30 dakika olacaktır.Önemli olan düzenli programlı çalışmaktır.

MRW

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim. Günde iki defa yapmak makbuldür sanırım ?

logii

Kayıtlı Üye
Fırsat bulduğunuzda kendinize zaman ayırdığınız hatta yolda yürürken bile nefes çalışması yapmak mümkün..

babı-alem

Kayıtlı Üye
Fırsat bulduğunuzda kendinize zaman ayırdığınız hatta yolda yürürken bile nefes çalışması yapmak mümkün.

Size katılıyorum. Bu tekniğin kundalini enerjisini aktif edici özelliği olduğundan reiki, yoga, tai chi gibi çakra disiplini uygulamayan kişilere tavsiye edilmez. Ancak bu düşündürücü.

Malicedourde

Kayıtlı Üye
Geçen hafta ezbere denediğim şey, Kundalini enerjisi için çok dikkatli olunması gerektiğinin isbatı bana göre.
Son aylarda yaşadığım sağlık sorunlarından dolayı, meditasyonla ilgilenmeye başladım. Bu konuda hiç bir tecrübem olmadığı ama milyonlarca kaynak olduğu için bir çok şey kopuk kopuk kalıyordu. Daha herhangi bir nefes çalışmasını bile sistemli hale getiremeden bir başka şeyi öğreniyorum, bir başka şeyi okuyorum ama uygulamaya geçmemeye çalışıyorum. Bu öğrenimler esnasında da beyin frekanslarını yükseltebilen bazı müzikler olduğunu gördüm ve dikkatimi bu müzklere verdim. Profesör Doktor olan Nöropsikiyatristimden de bu müziklerin herhangi bir ters etkisinin olup olmayacağı konusunda fikir istedim, zararı olmayacağını söyledi. Ama tabii adama müziklerin ayrıntılarını bildirmedim. Bulduğum kaynaktaki onlarca sesi gün içinde kısa kısa dinledim frekanslara dikkat etmeden. Bazı noktalarda çok iyi geldi bazı noktalarda feciydi. Bunlardan birisi de Kundalini Uyanışı müziği. Kaynaktaki yönlendirmeleri dinlemeden direkt sesi dinledim kulaklıkla. Bir rehberle bir çok olumlu imgeleme yaptırılmasına rağmen bir süre sonra imgelemelerim çıldırdı. Korkunç bir korku, imgelenen ve güvende hissedilmesi için tarif edilen mabedin içerisinde anormal bir karanlık, sıkı sıkıya kapalı perdeler, kopuk kopuk sahneler, etrafı korkutucu bir okyanusla çevrilmiş çok yüksek bir dağın tepesinde terkedilmiş bir kale görüntüsü oluştu. Dikkatimi toparlayıp bir önceki huzurlu sahnelere dönmek, kapalı perdeleri açıp içeri güneş ışığının dolduğunu imgelemek için çabaladım. Ne zaman ki camlara yaklaşacak olsam korktum, yanımda olmaması gereken herhangi bir insan vardı. Onun elini tutup cam kenarlarına yaklaşabildiğimi hissettim. Perdeleri açtım tekrar kapandı, bir süre sonra camlara yaklaşamadım. Tekrar olumlu sahnelere dönmek istedim, bu arada gözlerim kapalı olduğu için odada yoğun karanlık olduğunu hissettim, sanki bir gölge aniden üzerime gelecek gibiydi. Bir süre sonra mabedin içindeki eşyaları birisinin korkunç bir öfkeyle kırıp döktüğünü gördüm. O mabedde tek başına olmam gerekirken başka insanlar oluştu. Sahneler bir içeriyi bir dışarıyı gösteriyordu. 10 dakika sonunda müziği kestim. Toparlanmaya çalıştım. Üstelik de bu müziği başım yüksekte uzanarak dinledim.
Devam eden gecelerde, farklı frekans müziklerini dinledim yine ezbere. Zaman zaman kafamın içinde tanımadığım insanlara ait sesler duydum anlık olarak, zaman zaman müzikle uyuduğum için aniden yataktan fırlayıp kulaklıkları çıkardım. Sonra kestim müzikleri. Bu arada da kendiliğimden duştan sonra bir parça sirkeli suyla yıkanma ihtiyacı hissettim. Daha önce duymuştum bunu ve yapmıştım. Devlet dairelerinde işlerim vardı ve bir anda gelişen olumsuz durumlara ani reaksiyonlar vermeye başladım. Ağlama krizleri ve endişe, korku gibi. Sonra bir toprak parçasına çıplak ayakla dolaşmak arzusu oluştu.
1 hafta kadar sonra bunları bir arkadaşıma sormayı akıl edebildim. O arada da Kundalini müziğindeki yönlendirmeleri tekrar dinledim. Söylenen herşeyin tersini yapmışım. Ne nasıl nefes alınır onu dinlemişim, ne nasıl oturulur, ne nasıl düşünülür, ne korku hissedilirse ne yapılması gerekir gibi.
Arkadaşım, etkisinin birkaç gün içerisinde geçeceğiini, tuzlu ve sirkeli su ile yıkanmamı, kendimi topraklamamı söyledi. Zaten yapmıştım bunları Allahtan.
Sonra iyice araştırdım ki, öyle derin derin nefes almak tek başına bir işe yaramıyor. Enerji harekete geçtiğinde, çakralardan bi habersen canına okunabiliyor. Bir şekilde farkına varmadan enerjiyi harekete geçirmişim ama başıma iş açmak üzereymişim.
Bu arada da hakikaten bu beyin frekansı için hazırlanan müziklerin ne kadar etkili olabileceğini bilerek ya da bilmeyerek test ettim.
Fakat en büyük hatam, tek bir nokta üzerinde durmak yerine rastgele şeyler dinlemek olmuş. Şimdi çok çok daha fazla dikkat ediyorum.
Theta frekansı için müzik dinlemek illa ki yatağa girdiğin anda ya da uykuya daldığında olmazmış da theta frekansını harekete geçirmek için günün herhangi bir saatinde dinlenirmiş. Ama bu arada da bu müziği dinledikten sonra eğer yapman gereken başka işler var ise enerjin biraz tükenirmiş :)))
Şimdi farkediyorum Kundalini' nin ne kadar kuvvetli ve riskli olabileceğini.