Sizce ne yapmalıyım ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aşk1

Banlı Kullanıcı
Benim şöyle bi sorunum var. Misal bir konu veya bir şey hakkında önceden iyi olacak bunun sonucu dersem kötü oluyor ya da kötü olacak dersem de iyi oluyor. Hep dediğimin tersi oluyor. Hayal kursam bile hayallerimin tersi oluyor.

Şimdi diyeceksiniz "sen de tam tersi davran vs" diye ama olmuyor. İçten, samimi bir şekilde inanmadan olumsuz düşünsem bile işe yaramıyor, içimde bir yerlerde sakladığım o olumluluk olumsuzlukla sonuç veriyor.

İllaki ümidi kesmem lazım, olumsuz olacak demem lazım. Yoksa olumlu dedikçe olumsuzluğa mahkum oluyorum.

Tamam, bunu okuyan kişiler; "Böyle bir şey olmaz, imkansız..." diye bakıyordur ama maalesef ki senelerdir bu durumdayım. :eek:fftopic:

Hayal bile kuramaz oldum, çünkü ne zaman hayaller kursam olmuyor. :banghead:

Bana öyle gelmiyor çünkü hep böyle senelerce. :hang:

Sizce ne yapsam kurtulurum bu durumdan? :ban:

YasinLY

Kayıtlı Üye
Saçma gelebilir ama bolca kitap oku. :)

Voy

Kayıtlı Üye
Hayır hiç saçma değil gayet mantıklı aynı durumdan ben de şikayetçiydim bir zamanlar.Tahmin edeyim aşırı hayal kuran bir insansınız,aşırı yükleme yapıyor benim çözüdüğüm kadarıyla bu ve okuduğum şu bilgi biraz daha anlamama sebep oldu bazen enerjiler zıt çekim mantığıyla çalışabiliyor yani mıknatıs gibi aynı durumun tersini çekme olayı oluşuyor veya aynı durumu itme.Ben yıllardır hayal kurmayı bıraktım.Hayalleri artık kitaplarla kuruyorum ve çok faydası oldu en azından daha az itiyorum bazı şeyleri.Aşırı ve günün çoğunluğunda hayal kurmaktan kaçının derim.

Tanrıcam

Kayıtlı Üye
İş
Üni. öğrencisi
Hayır hiç saçma değil gayet mantıklı aynı durumdan ben de şikayetçiydim bir zamanlar.Tahmin edeyim aşırı hayal kuran bir insansınız,aşırı yükleme yapıyor benim çözüdüğüm kadarıyla bu ve okuduğum şu bilgi biraz daha anlamama sebep oldu bazen enerjiler zıt çekim mantığıyla çalışabiliyor yani mıknatıs gibi aynı durumun tersini çekme olayı oluşuyor veya aynı durumu itme.Ben yıllardır hayal kurmayı bıraktım.Hayalleri artık kitaplarla kuruyorum ve çok faydası oldu en azından daha az itiyorum bazı şeyleri.Aşırı ve günün çoğunluğunda hayal kurmaktan kaçının derim.

Aynı özellikler bende de vardı. Çok doğru bir açıklama yapmışsınız.

Berinha

Kayıtlı Üye
Peki, çok fazla kitap okuduğum halde mesela beynim istemsiz hayal kuruyorsa?

La-edri

Kayıtlı Üye
İnsanin Levh-i Mahfuz'da yazan kaderi vardır. Olaylar vuku bulduğunda buna kaza denilir, bir insanin hayalleri hep vuku bulacak diye bir kaide yoktur, kaderde ne yazıyorsa o meydana gelir, kader ise insanin duası, talebi ve seçimi ile yön bulur (çok karışık bir konu, Türkçe'm yetersiz kusura bakmayın).

Bir şeyi çok istiyorsanız, önce dua edin sonra vesileye sarılın, hakkınızda hayırlısını isteyin ve sonra da isterseniz hayalini kurun hayal kurmak güzeldir.

Ama vuku bulmuyorsa bu işte de vardır bir hayır deyin ve rahat olmaya çalışın.

Kendinizi bu kadar üzmeyin.

breathe

Kayıtlı Üye
Aynı durumdan ben de şikayetçiyim. Gerçekten ne istesem hemen elimde olmadan hayal ediyorum ve ne kadar çok istesem de olmuyor. Bu bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Kendimi tamamen umutsuz hissediyorum. Bir yolu olmalı bu durumdan kurtulmanın lütfen yardım edermisiniz?

aşk1

Banlı Kullanıcı
Benim gibi bu durumu yaşayanların olması şaşırttı beni ve yalnız hissetmez oldum kendimi an itibariyle. Evet bu duruma keşke bir çözüm bulunsa, bu iş kitap okumakla çözülmüyor, ben sürekli okuyan bir insanım.

Gerçekten çok yoruldum, çok istersem bir şey asla olmuyor ama hiç istemediklerim hemen oluveriyor. Kafayı mı yedim yoksa ben mi kadersiz bir insanım? Anlamış, çözmüş değilim...

İşin kötü tarafı; kurduğum hayallerin en kötüsü olabilecek şekilde sonuçlanması.
Bazen kendimi zorluyorum kötü düşüneyim iyi şeyler olsun diye, işe yaramıyor değil yarıyor az biraz ama tam anlamıyla olmuyor çünkü içten samimi inanmalıyım kötü sonuç vereceğine.

Buna bir çözüm olmalı. Bir şeyler, böyle yaşanmaz bir vaziyet sürekli olumsuz şeyler düşünmem gerekiyor sürekli iyi şeyler düşünmeden, hayaller kuramadan ömür geçirmek işkence gibi, of. :(

glamour

Kayıtlı Üye
Sevgili aşk, hayal kurmaya devam etmekte veya olumlu şeyler kurmanızda hiçbir sakınca yok. Sizin yaptığınız tek olumsuzluk enerjiyi sıkıştırmanız.Bunu olumluyu isterken yapıyorsunuz,oysa dileğinizi yoğunlaştırdıktan sonra onu bir uçan balon gibi serbest bırakmanız lazım ve belli bir süreç içinde konuya dönmemeniz.Zaman tamponunu unutmayın.İronik olarak aslında bunu olumsuz kurguda yapıyorsunuz,çünkü onu kurup bir süreliğine zihinden kovmak daha kolay ve de hemen gerçekleşiveriyor işte.
Sevgiler.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Glamour, anladım ne demek istediklerinizi.

Bu olay herkeste mi öyle? Niye bende böyle? Bir fikrin var mı?

glamour

Kayıtlı Üye
glamour anladım ne demek istediklerini

bu olay herkestemı oyle nıye ben de boyle bı fıkrın varmı

Hepimiz birşeyler dilerken yapıyoruz bu hatayı, dua ederken bile. Şu an o isteğin halihazırda bulunmadığını düşündüğü için zihin, insan onun daha çok yoksunluk olgusuna takılıyor,o zaman da yokluğuna dua etmiş gibi oluyoruz ve de yoksunluk bize yapışıp kalıyor.Oysa evren 'hayır ' veya 'istemiyorum ' kelimelerini çözmez,hep ok. verir.Bu yüzden ' filanca olayın şöyle sonuçlanmasını istemiyorum ' dediğimizde işi çoktan olumsuz sonuca bağlamış oluyoruz. Evren bu kelimelerden sadece filanca olay ve sonuç kelimelerini anlıyor ve veriyor.Bu yüzden dilekler, temenniler sadece olumlu cümleyle kurulmalıdır.

Sevgiler.

Libertatis Requisitions

Kayıtlı Üye
Aslında bu olay bende de oluyordu. Ancak bu konuyu aştım gibi duruyor. Örneğin; sınavlar kendi kendime iyi geçti veya başkalarına iyi geçti desem, hep kötü oluyor. Geceleri ertesi günümün bir işi var, bunun olumlu olacak gibi bir hayalini kuruyorum, ertesi gün ise sonuç olumsuz. :( Ama daha sonra tersini düşündüm, yani hep ters hayal kurardım, kötüye olumsuza. Ancak imkanı olmayacak hayalleri olumlu kurardım. Beynimi buna alıştırdım sanki.

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Ya aslında bütün bu mutsuzlukların temelinde dünyaya aşırı bağlanma var. Benim tavsiyem; umursama. İyi de olsa kötü de olsa umursama. Kötü bir şey yada iyi bir şey olduğu zaman çok uzun bir ömür yaşayacağını düşün ve olan bu şeyin senin için bir anlam ifade etmediğini düşün. Çünkü o uzun ömrün boyunca kim bilir daha neler yaşayacaksın. Çok mutlu huzurlu günlerin geleceğini düşün. Kötü bir şey olursa ve gelen mutluluk bile olsa senin verdiğin tepki mutlu olmak olmasın. Sadece şaşkınca ve merakla izle dünyayı, olan olayları. Böyle olduğu zaman aklında hep acaba şimdi ne olacak diye bir soru olur ama bu iyi yada kötüye yakın bir soru olmamalı.

Bir de, elle tutulur, gözle görülür bir şey olsun istiyorsan, ben bu yolda uğraşırım diyorsan, senin için bir anlam ifade etmeyen konular bul. O konular üzerine yoğunlaş etki etmeye çalış. Git gide kontrol altına alırsın. Bu da bir öneri.

sogukates

Kayıtlı Üye
Benimki de benzer bir olay ama farklı. Ben de çok hayal kurarım. Mesela yeni bir kız yada kadınla flört etsem, yeni başlasam veya bir iş konusunda yada beni sevindirecek ne olursa olsun bunu ailemden birine söylediğimde ya da hissettirdiğimde anında bozuluyor. Garip ama ben aşırı kaderciyim umursamıyorum o yüzden.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Ya arkadaşlar ben bu duruma çözüm de bulamadım. Bir de çevremdekilere de hem zararım ham yararım dokunuyor, kendime de aynı şekilde.

Sürekli olumsuzluklar düşünmem lazım. Sonucun olumlu çıkacağına dair yürekten ümidimi kesmem lazım. O zaman olmayacak bir şeyi bile olur yapabiliyorum.
Ama şu var ki, bu durum çok kötü. Sürekli her şeyde böyle olumsuz düşüne düşüne geçiyor hayatım. Kafam allak bullak. Sanki bir şey ben olumlu düşünüce kendisini şartlandırıyor. Olumsuz sonuç koyuyor ne yapıp ne edip. Anlaşılan ben bu şekilde ölüp gideceğim of. :(

nalper

Kayıtlı Üye
Ben hayallerimden ayrılmam. Eğer bana böyle bir şey olsaydı durdurabilirdim, çünkü hayatımı engelliyor. Ne yapar eder kurtulurdum bu özellikten.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Kurtulamadım daha.

Öyle kurtulayım demekle olmuyor. Ama işe yaradığı zamanlar da oldu. Keşke tam tersi olsa, ne güzel olurdu :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...