Lusid Rüya Alıştırmaları

Voy

Kayıtlı Üye
Lusid rüya çalışmaları için bir kaç yöntem paylaşmak istedim sizinle.İlk olarak gündüzleri uyanıkken etrafınızda olan biten şeyleri iyi gözlemleyin,neler olabiliyor normalde ? Rüyalarımızda genellikle normalde olmayan şeyler gerçekleşir mesela bir sokaktan bir başka şehre geçilir,hava hemen kararır gibi.Zamanın ve mesafenin farkına varmak ve bunu hergün düzenli bir hale sokmak rüyada böyle bir durumda anormalliği farketmemize sebep olur.

Bir başkası ise etrafınızdaki eşyalara dokunun sık sık uyanıkken mesela ağırlıklarına bakın,arada bir koltuğu kaldırmaya çalışın örneğin ,rüyada ağırlıklar da sizin gücünüzün oranı da farklıdır ,bu rüyada birşey tutarken farketmenize sebep olacaktır.Hem kendi gücünüzü hem etrafınızın ağırlıklarının farkına varın.Yürürken bir yere bedeninizdeki tepkimelere bakın.Ne kadar nefese ihtiyaç duyduğunuza ,hareket eden kaslarınıza...

Normalde olamıyacağına inandığınız birşey seçin kendinize örneğin uçmak yada şeklinizi değiştirmek kedi olmak ,her gün uçmaya çalışın belirli aralıklarla artık bu bir refleks olsun.Rüyanızda en ufak bilinç aralığında refleks olarak bunu yaptığınızda oluştuğunu gördüğünüzde rüyada olduğunuzu farkediceksiniz.

Evet herşey gibi bu da farkındalık işi içinde bulunduğunuz zamanı ,mekanı ,kendi bedeninizi etrafınızdakileri farketmek.

Benim genelde kullandığım bir başka yardımcı yöntem ise şudur ama uyku açısından sağlıksızdır.Sadece alıştırma yaparken kullanmanızı tavsiye ederim uyuduğunuz yerde bilicinizi hafif açık tutacak birşey örneğin farklı farklı müzikler çalsın birisi klasik müzik ,birisi rock birisi elektronik birisi slow bu sürekli olarak beyninizin farklı frekanslarda bir kısmını uyanık tutmaya yardımcı olur ama sadece yardımcı olur tek başına bir yöntem olamaz.Saygılar

Libertatis Requisitions

Kayıtlı Üye
ben bir şey sormak istiyorum örneğin okula giderken sürekli geç kalırım huyumdur artık benim :) ancak sabah uykusu çok tatlı gelir bilirsiniz :) örneğin sabah saati 07:30'a ayarlıyorum saat çalıyor ve çalar saati erteliyorum 15 dk sonra tekrar çalıyor. yanlız bu süre zarfında ben yataktayken kendimi okula giderken hazırlanıyorum buluyorum dişlerimi fırçalıyorum, yüzümü yıkıyorum,giyiniyorum çantamı alıyorum ve birden uyanıyorum tekrar ama bunları yaptığıma o kadar emin oluyorum ki uyandığımda çok sersemliyorum :S bu nedir sizce ?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
ben bir şey sormak istiyorum örneğin okula giderken sürekli geç kalırım huyumdur artık benim :) ancak sabah uykusu çok tatlı gelir bilirsiniz :) örneğin sabah saati 07:30'a ayarlıyorum saat çalıyor ve çalar saati erteliyorum 15 dk sonra tekrar çalıyor. yanlız bu süre zarfında ben yataktayken kendimi okula giderken hazırlanıyorum buluyorum dişlerimi fırçalıyorum, yüzümü yıkıyorum,giyiniyorum çantamı alıyorum ve birden uyanıyorum tekrar ama bunları yaptığıma o kadar emin oluyorum ki uyandığımda çok sersemliyorum :S bu nedir sizce ?
Lusid durumu.

crnzngn

Kayıtlı Üye
bir insan yattığı anda rüya görebilir mi? geçen hafta yatağımda yüzüstü yatıyordum ve uykuya dalmışım aynı şekilde yatağımdayım ancak yatak sallanıyor tek gözümü açıyorum uyku sersemliğiyle ve kendimi denizin ortasında buluyorum zıplayarak uyandım ve aynı rüyadaki gibi yatıyordum yatağımda ve tekrar yatağın sallandığını hissettim yada bana öyle geldi bilmiyorum ama bütün bunlar 5-15 dk arasında yaşandı bunu nerden biliyorsun diye sorarsanız o sıra arkadaşımla mesajlaşıyordum kalktığımda attığım son mesaja baktım. sizden ricam bunu bana açıklamanız herşey çok gerçekti ve bu zaman zaman başıma geliyor yıllardır uyuduğum uykudan hiç bişey anlamıyorum çünkü her uyandığımda sanki hiç uyumamışım gibi bi ağırlıkla uyanıyorum.