Hareket Zamanı

aris

Kayıtlı Üye
Kabalacı Y. Ashlag

Uzun zamandır kapalı dünyamdan çıkarak okuyucuya en azından Yahudiliğin gizli bilimsel özü olan Kabala hakkında bilgi vermek istiyorum.

Matbaadan önce bir kaç kitap vardı, bunlardan biri de Kabala idi. Değerini anlayamayacak ve sorumluluğunu taşıyamayacak olanlardan uzak tutuluyordu. Değerli bilgi ve sırlar Yaratana saygının bağlayıcılığı nedeni ile herkese açılmıyordu.

O günden bu yana çok şey değişti. Kitap yazma hastalığı tüm dünyaya yayıldı, işgücü ucuzladı, basılı kitap fiyatları düştü, sorumsuz birçok yazara para ve şöhret için kitap “yazmak” yolu açıldı. Bu insanlar “büyük düşünür” olmamakla birlikte yine de ortaya bir şeyler “çıkarma” becerileri var.

Bunlar kendilerince uygun gördükleri her konuya girdiler. Bazıları kendi kuşaklarının liderliği rolünü de üstlenerek toplumu kendilerince önemli kitaplar etrafında yönlendirdiler. Geçmişte bu rol çoğunluğun içindeki bir akıllı tarafından yürütülüyordu, bugün onlarcası bu rolü anında almaya hazır.

Son zamanlarda bu tür “uzmanlar” Kabala ile de uğraşmaya başladılar. Bunlar bu bilimin binlerce yıl boyunca yabancılardan saklandığını bilmiyorlar. Kelimeler arasındaki bağlar bir yana bu alanda yönlendirilmemiş bir insan Kabala’nın tek kelimesini dahi anlayamaz. Kabala’nın var olan sınırlı sayıdaki bir kaç kaynağında ancak hakiki bir Kabala öğretmeni tarafından eğitilmiş bir kişinin kavrayabileceği dolaylı ipuçlarından biraz fazlası mevcuttur.

Bu “uzmanların” kitaplarının sayıları katlanarak artıyor. Yazarları, çoğu zaman yazdıkları hakkında bilgiye sahip değiller ve anlamını dahi bilmiyorlar. O kadar cahiller ki, sebep oldukları ve gelecek kuşakları da kapsayan zararlarının boyutlarını bile düşünemiyorlar.

Bu tür gelişmeler sonucu toplum gerçeği görme yetisini kaybetti ve onun yerine kolayca oluşturulan bakış açıları ve görüşler ortaya çıktı. Kabala üzerine yazılmış böyle bir kitaba boş zamanında göz gezdiren her kişi o andaki ruh haline bağlı olarak kendince görüşler oluşturabilirdi.

Bütün bu sebepler beni sırlardaki saklılık ve gizliliği kaldırmaya zorladı. Yaradan adına halen kurtarılabilecekleri kurtarmak için harekete geçme zamanının geldiğine karar verdim ve topluma hakiki ruhani kaynaklarımızı göstermek işini yüklendim.
alıntı