Sabun Yapımı ve Birkaç Tarif

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Sabunun temel malzemeleri aslında oldukça yakıcı olduğundan hazır sabunların üzerinde çalışmak hem daha kolay hem de daha kullanışlıdır. Bu yöntemi kokusuz diğer sabunlarla uygulayabilecek olsanız da seçilecek en iyi sabun, saf, kokusuz, zeytinyağı ve sodadan yapılmış olandır.

-Önce, yaklaşık 1 bardak (110 gr) kadar sabunu kesin (ya da rendeleyin) ve sıcağa dayanıklı metal olmayan bir kaba koyun.

-1/2 bardak (50 ml) sıcak su ve 1 yemek kaşığı badem ya da kayısı yağı ekleyin.

-Elle dokunabilecek kadar soğumasını bekleyin, ardından elinizle karıştırın. Sabun suyun üzerinde yüüyorsa biraz daha sabun eklemeniz gerekir.

-Yumuşamış ve lapa gibi olması gereken sabunu ara sıra karıştırarak yaklaşık 10 dakika dinlenmeye bırakın. Yumuşamamışsa kabı, kaynar su dolu bir tencerenin içine oturtup hafifçe ısıtın.

-Sabun, su ve yağ iyice karıştığında dilediğiniz kuru malzemeyi de ekleyebilirsiniz.

-Karışım soğuyunca dilediğiniz uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Uçucu yağlar, sıcakta hemen buharlaştığından karışımın soğumuş olması çok önemlidir. Uçucu yağların, sabunun kendi kokusunu bastırana kadar eklenmesi gerekir, o nedenle ne kadar uçucu yağ ekleyeceğiniz kullandığınız sabun ve yağın türüne bağlıdır.

-İyice karıştırın ve karışımı sabunun olması gerektiği büyüklüğe göre dört ya da altı parçaya ayırın.

-Şimdi fazla suyu çıkarmak için sabunları sıkıp dilediğiniz şekle sokun -top, oval ya da nasıl isterseniz- ve bir tülbente sarın.

-İyice sertleşene kadar ılık, kuru bir yere asın.

Not: Sabunun içine çeşitli otlar ya da başka kurutulmuş malzeme koyacaksanız, sabunu keyifli bir şekilde kullanabilmeniz için sert ve odunsu parçaları ayıklamış olmaya dikkat edin.

Zihinsel ve Fiziksel Temizlik İçin:

Bu sabun herhangi bir ritüel öncesinde ya da örneğin, işteki benliğiniz ile evdeki benliğiniz arasında geçişi sağlamak gibi, gün içerisinde bir işten başka bir işe geçişlerinizi vurgulama ihtiyacı duyduğunuz her an kullanmak için mükemmeldir.

1 yemek kaşığı lavant çiçeği
6 damla akgünlük yağı
6 damla sandal ağacı yağı
4 damla yasemin yağı

Her Türlü Şifa

Lavanta çok amaçlı bir şifadır ve zihin, beden ve ruh üzerinde etkilidir.

1 yemek kaşığı lavanta çiçeği (mümkünse taze)
6 damla lavanta yağı

Antiseptik

Bu sabun özellikle de derideki savaşan enfeksiyonlara iyi gelir ve aynı zamanda sıradan kesik v sıyrıkları iyileştirmeye yardım eder.

1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı kekik
4 damla tea tree oil (çay ağacı yağı)
2 damla mür yağı

Canlandırıcı ve Zihinsel Uyarıcı

Zihni odaklamaya ve belleğe yardım ettiğinden özellikl çalışırken, sınavlara hazırlanırken ya da zihninizin uyarılmasına ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda iyi gelir.

1/2 yemek kaşığı kıyılmış taze biberiye yaprağı
(kurusu da kullanılabilir am yumuşamaları için yapımına başlamadan önce sıcak suyla birlikte eklenmelidir)
1/2 yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen
6 damla biberiye yağı
6 damla greyfurt yağı
4 damla çam yağı
4 damla lavanta nanesi yağı

Kaynak: Kate West - Cadının Mutfağı

AURUM

Banlı Kullanıcı
Cadının mutfağı adlı kitaba nasıl ulaşabilirim acaba? Bu forumda bazı arkadaşlar e-kitap olarak yükleyeceklerini söylemişlerdi. Yüklendi mi ? Ya da bulabileceğim yeri bilen var mı?

Kar

Elit Üye
Güzel paylaşım bende bir ara sabun ve mum yapımıyla ilgilenmişdim güzel uğraşlar.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Cadının mutfağı adlı kitaba nasıl ulaşabilirim acaba? Bu forumda bazı arkadaşlar e-kitap olarak yükleyeceklerini söylemişlerdi. Yüklendi mi ? Ya da bulabileceğim yeri bilen var mı?
Sanırım Cadının Mutfağı artık basılmıyor. (Aynı yazarın diğer kitabı olan Cadının Bahçesi'ni hala kitapçılarda bulabilirsiniz.) Eğer Cadının Mutfağını bulmak isterseniz 2. el kitap satan pasajlara bakabilirsiniz. İstanbul'da oturuyorsanız, Taksim'de Aslıhan pasajında bulma ihtimaliniz var. Ben de aradım; ancak bulamadım. Bir kütüphaneden okumak için aldım ve elimden geldiğince kitaptaki tarifleri siteye ekliyorum. :) Kitaptan bilgi almak istediğiniz bir konu varsa yardımcı olmaya çalışırım. :)

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Güzel paylaşım bende bir ara sabun ve mum yapımıyla ilgilenmişdim güzel uğraşlar.
Ben mum yapacağım zaman fitili bitmiş olan mumları eritip onları değerlendiriyorum. :) Başka nasıl yapabiliriz? Açıkçası Cadının Mutfağı adlı kitapta mum yapımı ile ilgili bir şeyler okudum; ancak aklım karıştı. Sizin nasıl yaptığınızı merak ettim. Zor bir yöntem değilse denemek isterim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. :)

Kar

Elit Üye
Ben internetten bulmuşdum. Parafin lazım malzemelere ek olarak bitkisel yağlar ,kuru çiçekler, deniz kabuğu v.b. şeyler ekleyerek hoş mumlar elde edebiliyorsunuz.

AURUM

Banlı Kullanıcı
Sanırım Cadının Mutfağı artık basılmıyor. (Aynı yazarın diğer kitabı olan Cadının Bahçesi'ni hala kitapçılarda bulabilirsiniz.) Eğer Cadının Mutfağını bulmak isterseniz 2. el kitap satan pasajlara bakabilirsiniz. İstanbul'da oturuyorsanız, Taksim'de Aslıhan pasajında bulma ihtimaliniz var. Ben de aradım; ancak bulamadım. Bir kütüphaneden okumak için aldım ve elimden geldiğince kitaptaki tarifleri siteye ekliyorum. :) Kitaptan bilgi almak istediğiniz bir konu varsa yardımcı olmaya çalışırım. :)

Teşekkür ederim. Aslında kitabın tamamına ulaşmak istiyorum. Ama sizin arada aktaracaklarınız da çok işimize yarayacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık:beta1: