siyah noktalar

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
Glycolic asitle siyah nokta dahil, sivilce izleri vb. izlerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu işlem düşük ölçülerde asit uygulamasıyla yapılır. %5 veya %10'luk glycolic asit evde kullanım için uygundur. Önemle belirtmek isterim ki, yaz aylarında kullanılması sakıncalıdır ve kesinlikle kullanım sonrası 3 ay güneşe maruz kalınmamalıdır. Kışın yapsanız bile 50-70 spf arası güneş koruması uygulamanız gerekir. Evde kullanım için olan asit yaklaşık 2-3 dk. bekletilecek şekilde, pamukla cilde sürülür (göz çevresi hariç) 3 dk. sonrası ise dikkatlice göze kaçırmayacak şekilde durularsınız. Bu glycolic asit olayını boş bir zamanımda daha detaylı açıklama gereği duyuyorum zira, dermokozmetikte bu işlemin adı kimyasal peelingtir. Evde %5 veya %10 fazlası kullanım ciddi yanıklara sebep olabilir. %70 olanı bile vardır, %70'lik olanı ise ameliyat, yanık, çatlak izlerini tamamen yok eder fakat, evde kendi başınıza bu oranda bir ürünü kullanmanız dediğim gibi asit yanıklarına sebep olur, siyah noktalar için %5-10 arası uygundur. Uyguladığınızda hafif bir kaşıntı ve karıncalanma olur, duruladığınızda hiçbir fark yoktur, 10 gün sonra cilt en üst tabakayı atar ve taze pırıl pırıl bir cilt ortaya çıkar. Ortalama 30 günde geri dönüşümsüz olarak siyah noktalar da dahil, sivilce izleri ve cilt rengi farklılıklarından kurtulmuş olursunuz.

AphraeL

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ederim paylaşımınız için.. Geri dönüşümsüz demeniz baya bir cezbedici ama yanık falan korkutucu geldi.. Dediğiniz gibi vaktiniz olduğunda ayrıntı verirseniz daha sağlıklı olacak sanırım.. Peki yaz ayları için var mı geçici de olsa bir çözüm?

Kayıtlı Üye
%5 lik ve %10 luk olanlar yanık gibi bir yan etkiye sebep olmaz! Bitkisel çözümleri var tabii ama en güvenli ve kökten çözüm budur. Yani bitkisel çözümler bazen yeterli değildir, glycolic asit meyve asitidir. Yüksek yüzde değeri olanlar TCA dır. Bitkisel çözümler uzun vadede ve bezdirici işlemlerdir, normalde o siyah noktalardan kurtulsanız dahi gözenekler boş kaldığı için, tekrar dolacaktır çünkü cildiniz aynı cilt! Bu kimyasal peelingde olay farklıdır, cilt ölü deriyi atar (2-3 katman olarak atar) cilt tazelendiği için, yani o eski cilt yerine taptaze ve sağlıklı bir cilt geldiği için, gözenekler de çok küçülür. Ölü deriyle birlikte siyah noktalar da o deri ile atılmış olur. Bitkisel işlemlerde ise cilt ölü deriyi atmaz, fazla yağı alarak sizi kurtarmaya çalışır. Bitkisel işlemlerde kesinlikle %100 garanti edilemez kurtulmanız! Fakat diğerinde %100 garantidir. Geçici çözüm olarak geceleri yatmadan önce limon suyu sürebilirsiniz, ama bu taze bir limon olmalı! Hazır limon suyu değil. Limonun içinde bulunan salisilik asit cilt kusurlarını yavaş ve etkili biçimde ortadan kaldırır. Uzun vadede olduğunu belirteyim de işe yaramıyor demeyin :)

AphraeL

Kayıtlı Üye
Teşekkürler.. Çok net bir çözümmüş cidden. Yaz geçsin mutlaka yapıcam.. Peki bu asiti nerden edinebilirim. Eczanelerden mi?

YasinLY

Kayıtlı Üye
Bende de çok sivilce var Glycolic Asitini nereden buluruz ? Araştırdım da sade maden suyu da olur diyordu uygun mudur ?

Kayıtlı Üye
Bende de çok sivilce var Glycolic Asitini nereden buluruz ? Araştırdım da sade maden suyu da olur diyordu uygun mudur ?

Maden suyu ne alaka anlamadım :) birileri bir yerlerde, birileriyle feci halde dalga geçmiş... Yaa arkadaşlar her sakallıyı dedeniz sanmayın :) Glycolic asit nereee, maden suyu nereee. Alakaya limon sıkmak dedikleri bu olsa gerek :) ben birşey yazdıysam, onun devamını illa ki getiririm kafanıza göre zottirik sitelerde saçma sapan bulduğunuz şeylere inanmayın, hayır inanıyorsanız da ne diyimmm inanın yani :) glycolic asitin evde kullanıma uygun olanı yalnızca %5 ve %10'luk olanıdır! Bu çocuk oyunu değil, sakın daha yüksek dozajını almayın! Çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz! Ben yukarıda ne yazmışım onu bile okumadan nerde bulurum diyorsunuz, ben yukarıda yaz aylarında kullanımı sakıncalıdır yazmış mıyım, yazmamış mıyım? Bu asit, bildiğiniz yakıcı kavurucu yanmaya bile sebep olabilecek bir tür asit! Arkadaş konu açmış, siyah noktalara bir çözüm var mı diye, evet bu glycolic asit ameliyat izinden, yara izine, sivilceye, siyah noktaya, güneş lekelerine hepsine ama hepsine çare bu! Beni yazdığıma pişman etmeyin, ben sizin bu konuyu bilinçsiz bir şekilde uzatacağınızı bilsem kesinlikle böyle birşeyi burda paylaşmazdım. Neden bu kadar sinirlendim onu da söyleyeyim; Ben yukarda konuyu bir yerde bırakmışım, en son kişi sormuş nerden temin edeceğiz? E neden beklemiyorsunuz cevap vereyim de sonra araştırın??? Nerde okudunuz maden suyunu? Maden suyu nedir, içinde çeşitli mineraller bulunan saf bir sudur. E ne işe yarar, kuru cilde nem verir, cildi berraklaştırır, cildin nemli kalmasını sağlar ve eksik olan mineraller gözenekler sayesinde epidermisten, dermise-dermisten, hypodermise kılcal damarlar vasıtasıyla iletilir, damara ulaşan mineral ihtiyacı olan bölgeye yine o damarlar sayesinde yollanır!
Maden suyunun başka bir işlevi yoktur, o bir asit değildir içinde bulunan sizin asit sandığınız şey, karbondioksit gazıdır.
Çok rica ediyorum, başka sitelerde bulduklarınızı bana sormayın çünkü ben bu konuda oldukça hassasım. Eğer ki burda bilgiyi paylaşıyorsam, devamını sonuna kadar getiririm. Başka sitelerden alıntı yapan kara cahillerden de değilim, kendi bilgilerimi sizinle paylaşıyorsam yararım dokunsun diye paylaşıyorum. Benim paylaştığım bilgilere %100 garanti veriyorum, başka sitelerde yokum. Başka yerlerde görüp de uyguladığınız şeylerden sorumlu değilim benim söylediğim şeyler bellidir. Glycolic asiti de yazın kullanamazsınız, kullanırsanız da güneşe çıkarsanız, sorumlusu değilim. Kendinize zarar vermenizden korktuğum için bu kadar açıklama yapma gereği duydum, glycolic asiti de güzellik merkezlerinden makul bir fiyata temin edebilirsiniz verdiğim değerler için olan fiyatı 20-30 TL arasındadır. Başka yerden temin etmeyin, alırken menşeine dikkat edin uzakdoğu menşeili olmasın. Almanya-Fransa ve A.B.D menşeili olanlar güvenilir olanlardır. Yazın kullanacaksanız cildinize 70 spf den az olmamak üzere güneş koruması kullanın ve kesinlikle yine de güneşe maruz kalmayın.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Bilmediğim için sordum bu iki soruyu Syn. nefertiti bende okudum ilk yazıyı. Merak ettim maden suyuyla alakalı olup olmadığını nevar bu kadar tepkiye yani bence gerek yok. :(

arkhe93

Kayıtlı Üye
Şu lisanına hayranım. :) İnsanı kırmadan şaka yapar gibi söylüyorsun. Daha önce yazdıklarını da okudum. Yazıların çok hoşuma gidiyo :) Kimseyi terslemiyorsun.

Bu asit işine gelince bunu 3 ay sonra deneyeceğim. :) Tabi 3 ay sonra yüzümde sivilce kalırsa :)

YasinLY

Kayıtlı Üye
Syn. arkhe93 kendi işinizle uğraşın benim işime karışmayın...

arkhe93

Kayıtlı Üye
Sizinle benim hiç bir alakam yok. Maden suyu ile ilgili birşey duymuştum. Ben sormadan siz sormuşsunuz :) Dikkat ederseniz Nefretiti demişim. Sizin isminiz hiç geçmiyor yorumumda.

Kayıtlı Üye
Tepkiye ne gerek var onu ancak bilinçsiz kullanınca anlarsınız! Herkesin bilinçsizce kullanmasından kaygı duyduğum için bu kadar tepki verdim. Tepkim zaten size değil, bilinçsiz olarak kullanmaya kalkışacak kişileredir çünkü dediğim gibi yüksek doz yanıklara sebep olabilir, çok dikkatli uygulanmalı. Bu tepki size değil kesinlikle, genel bir açıklamadır. Sizin mesajınızdan alıntı yapıp cevapladığım için bu şekilde düşünmeniz gayet doğal, bekliyordum yani. Sizinle ilgisi olan kısmı maden suyuna inanmanız kısmıdır, şahsi birşey yok :)

AphraeL

Kayıtlı Üye
Teşekkürler SYn. Nefertiti.. Şu yaz bir geçsin mutlaka uygulayacağım.. Çok değerli bir katkı oldu.. İyi forumlar..