Nefes Almak

Mermaid

Kayıtlı Üye
Karın Bölgesini Diyaframatik Nefes ile Biraraya Getirmek

Değişim bir prosestir ancak, nefes almayı öğrenmediğimiz sürece yapacağımız tüm egzersizler bir anlamda yararsız olacaktır. Sadece bir kez bile doğru duyuyu hissederseniz, umut var demektir. Neyse ki nefes alma şeklini değiştirmek için üzerinde çalışabileceğimiz basit bir yol vardır. " Tereddütte isen öksür ve dışarı at ". Ellerinizi karnınızın üzerine koyun ve öksürün. Kaslarınızın gerilimini hissediyor musunuz. Öksürme, zorlanmış şekilde nefes verme işleminin abartılmış bir versiyonudur. Bilinçsiz bir refleks olduğu için zihnin önüne geçer ve doğum odasında aldığımız ilk derin nefesler ile tekrar bağlantı kurmamıza olanak sağlar. Bu, etkin ve sağlıklı nefes alıp vermeyi yeniden öğrenmenin başlangıcıdır. Nefes almayı tekrardan öğrenmek basittir ve pratik yaptıkça istemsiz bir davranış olmaya başlayacaktır. Sonuçta doğal ve yaşamı zenginleştiren nefes alma şekli budur ve size kazandırdıklarını hızla gösterecektir. Tek yapmanız gereken diyaframdan dolmak ve boşalmaktır.

Diyafram, göğüs kafesinizin hemen altına bağlı olan düz ve konkav bir kastır. Akciğer ve kalp bölgesini karaciğer, böbrek ve bağırsaklar gibi diğer iç organlardan ayırır. Doğru çalıştığında bu hayati organlara masaj yapar ve onların konumlarının doğru halde olmasını sağlar. Daha spiritüel bir açıdan tarif etmek gerekirse, diyafram bedenin alt üç çakrasını üst çakralardan ayırır ki bunu, hayvansı tarafımız ile spiritüel tarafımızın hem ayrışması hem de birleştirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Nefes, varoluşumuz açısından o kadar önemlidir ki, bazı nefes alma teknikleri, insanları doğum travmalarına bağlı olan duygusal anılarından özgürleştiren "yeniden doğuş" terapilerinin kaynağıdırlar. Kendinizi tanımanın başlangıcı, nefes almaktır.

Kaynak : Ray Rizzo / Hafiflik kitabından

mally

Kayıtlı Üye
Çok teşekkürler Sayın Mermaid, peki diyaframdan nasıl nefes almalıyız? Tekniğini de paylaşabilirmisiniz?

AphraeL

Kayıtlı Üye
Teşekkürler paylaşım için.. Diyafram nefesinin vücuda olan faydaları oldukça fazla.. Ayrıca diyaframınızı kullanmayı öğrendiğinizde saatlerce boğaz ağrısı çekmeden konuşabilirsiniz. Mesela tiyatrocular diyafram nefesini kullanırlar bu nedenle. Topluluk karşısında yapacağınız konuşmalarda ağız kuruluğunu da minimuma çekebilirsiniz diyafram nefesini doğru kullanıyorsanız.. Ayrıca stres ve heyecanın azalmasına yardımcı olur.. Her ne kadar burdan kolay görünse de göğüse kaçırmadan tam diyafram nefesi almak bazıları için oldukça zor olabiliyor. Bir kere keşfederseniz gerisi gelecektir. Diyaframınızı keşfetmenin bir yolu da şu: ellerinizi belinize koyun (mankenlerin koyduğu şekilde) ve içeri doğru bastırın, burnunuzdan nefes alırken bu nefesle karnınızı şişirmeye çalışın, ağzınızdan nefes verin. Eğer bastırdığınız ellerinizi aldığınız nefesle itebiliyorsanız diyaframınızı keşfetmişsiniz demektir. Bir süre bunu yapın, karnınız şişiyor ve ellerinizi itebiliyorsunuz ama başınız dönüyorsa, nefesinizin bir kısmı ciğerlere kaçıyor demektir. Çünkü diyafram nefesi başınızın dönmesine neden olmaz.. Anlaşılmayan bir yeri varsa yardımcı olmaya çalışırım..

Saygılar,
AphraeL

AphraeL

Kayıtlı Üye
Sn. mally, şimdilik bu linki veriyorum, daha sonra diyafram nefesinin tam detaylı anlatımını paylaşacağım. İyi forumlar diliyorum.

Ben yazarken bu konuşmalar geçmiş. Kusura bakmayın ukalalık etmiş gibi hissettim kendimi.. Diksiyon kursunda öğrendiğim tekniği paylaştım sizle.. Sizin tekniğinizi de merak ettim doğrusu.. Teşekkürler tekrar...

Mermaid

Kayıtlı Üye
Sn. mally, şimdilik bu linki veriyorum, daha sonra diyafram nefesinin tam detaylı anlatımını paylaşacağım. İyi forumlar diliyorum.

Ben yazarken bu konuşmalar geçmiş. Kusura bakmayın ukalalık etmiş gibi hissettim kendimi.. Diksiyon kursunda öğrendiğim tekniği paylaştım sizle.. Sizin tekniğinizi de merak ettim doğrusu.. Teşekkürler tekrar...

Rica ederim Sn. Aphrael, elbette ki konuyla ilgili siz de bilgilerinizi paylaşacaksınız, teşekkür ederiz :)

Mermaid

Kayıtlı Üye
Diyafram, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kastır. Solunum sırasında kaburgalar ve orta bölümdeki kaslar dışarı doğru genişlerken, diyafram da aşağı doğru kasılarak mide, karaciğer ve dalak gibi birçok organımıza masaj yapar. Diyaframın doğru çalışması için karın kaslarının denetim altına alınması gereklidir.

Diyafram nefesi alırken derin bir nefesle havayı karın bölgemize doldururuz ve verirken de, karından başlayarak ardından ciğerlerden tüm havayı boşaltırız. Nefes verirken içimizdeki tüm havayı yavaşça dışarı vermemiz çok önemlidir; çünkü tamamını boşaltmadığımızda ciğerlerimizde kalan hava, bayat hava olacaktır. Tıpkı çamaşır sıkarken tüm suyu sıkarak çıkarmaya çalıştığınız gibi, nefes verirken de karnınızı olabildiğince içeri çekerek tüm havayı boşaltmalısınız. 1 saniyelik sürede derin bir nefes alın. Önce karın şişmeli ve sonra da ciğerler genişlemelidir. Sonra 4 saniyelik sürede karnınızdan başlayarak tüm havayı tamamen dışarı atın. Ya da bunu 2-6 nefesi şeklinde yapabilirsiniz. Yani 2 saniyelik sürede nefes alır ve 6 saniyelik sürede nefes verirsiniz. Nefes alırken nefesi burnunuzdan almak ve verirken de ağzınızdan vermek, en doğrusu olacaktır. Bir çiçeği koklar gibi derin bir nefesle havayı içinize çekmelisiniz. Omuzlarınızı yukarı kaldırmayın ve göğsünüzde gözle görülür bir hareket olmasın.
Diyafram nefesi, sesin doğru çıkmasını sağladığı için ses eğitiminde kullanılan temel nefes tekniğidir. İlk başta baş dönmesine neden olabilir ama, alıştıkça bu durum düzelecektir.

Diyafram Nefesi Egzersizi

Yere uzanın ve dizlerinizi büküp ayak tabanlarınızı yere yapıştırın. Boyun kaslarınızı bilinçli olarak gevşetin. Omuzlarınızı, kalçalarınızı ve belinizi sabitleştirirken tüm vücut ağırlığınızı yere verin. Gözlerinizi kapayıp yüz kaslarınızı gevşetin.
Sağ elinizi karnınızın üstüne koyun. Dilinizi yavaşça damağınıza değdirin. Burnunuzdan yavaşça nefes verirken karın kaslarınızı da ağır ağır geri çekin. Burnunuzdan nefes alın. Nefes alırken göğsünüzün kıpırdamamasına dikkat edin. Alınan nefesle birlikte karnınızı hafifçe şişirerek, havanın karın bölgesinde toplandığını hissedin. Hava ilk denemelerde 1, daha sonraki denemelerde 5 saniye karında tutulmalıdır. Karın kaslarınızı hafifçe içinize çekerek havayı ağzınızdan ağır ağır verin. Eğer isterseniz dudaklarınızı büzerek ssss sesi çıkarabilirsiniz. İçinizde hava kalmayıncaya dek, karnınızı içinize çekmeye devam edin.
İçinizden 4'e kadar sayarak aldığınız nefesi, 8'e kadar sayarak geri vermelisiniz. Bu şekilde vücudunuzdan bütün karbondioksiti atarak, ka dolaşımınızı temizlemiş olursunuz.
Diyafram solunumuna 1 dakika ile başlamanız önerilir, daha sonra alıştıkça, 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. ( Kaynak : Billur Kalkavan ile Yoga )

Aşağıdaki linkte diyafram nefesi ile ilgili bir video bulacaksınız. Sevgiyle kalın :)

http://www.dailymotion.com/video/x92wwm_diyafram-nefesi-film4_school

schutze07

Kayıtlı Üye
Ne kadar süre devam etmeliyiz? sürekli yapmanın bir sakıncası olurmu acaba?

ilim-sahibi

Banlı Kullanıcı
güzel ve bilgi verici mesajınız için teşekkürler... bu egzersize açıkçası ihtiyacım olduğunu anladım bu yazıdan sonra...

schutze07

Kayıtlı Üye
Diyafram solunumu, en doğru solunumdur. Bu nedenle bunu alışkanlık haline getirmek ve her zaman uygulamak en doğrusu olacaktır.

Umarım başarabilirim doğru nefes almadığımı bu yüzden rahatsızlıklarım olduğunu söylemişti acaba ilişkisi varmıdır?

Kar

Elit Üye
Paylaşım için teşekkür ederim.Birçok din ve inançların kutsal saydığı resim ve heykellere dikkat edersek hepsinin göbekli olduklarını görürüz, bence bu tesadüf değildir,batının bizlere dayattığı ideal üçgen vücuttan çok farklılar.Ben diyafram solunumunu 30 umdan sonra duydum ve öğrendim.İlk denediğimde aslında okadar yüzeysel soluk alıyormuşumki akciğerlerimin sadece en üstünün en üstü çalışıyordu.Bizlere ve çocuklarımıza bunlar okullarda öğretilmiyor, bu paylaşımların önemini kavramak lazım.
Alışkanlık işde diyafram solunumu yaparken yinede göbekleneceğim diye ödüm kopuyor ...

Mermaid

Kayıtlı Üye
Umarım başarabilirim doğru nefes almadığımı bu yüzden rahatsızlıklarım olduğunu söylemişti acaba ilişkisi varmıdır?

Elbette başarabilirsiniz, egzersizlerle solunuma alışırsanız daha sonrasında zaten doğal olarak yaparsınız solunumu. Diyafram solunumu, ciğerlerin kirli havadan tamamen temizlenmesi ve oksijenin kanla vücutta rahatça dolaşmasını sağladığı için, ayrıca akciğer, karaciğer, böbrekler gibi iç organlara masaj yaptığı ve bu organların doğru bir şekilde yerleşmesini ve çalışmasını sağladığı için, sağlığınıza olumlu katkıda bulunacaktır. Sorunuza genel anlamda bir cevap olacak ama, yanlış solunumun rahatsızlıklara yol açacağı düşüncesine katılıyorum.

schutze07

Kayıtlı Üye
Elbette başarabilirsiniz, egzersizlerle solunuma alışırsanız daha sonrasında zaten doğal olarak yaparsınız solunumu. Diyafram solunumu, ciğerlerin kirli havadan tamamen temizlenmesi ve oksijenin kanla vücutta rahatça dolaşmasını sağladığı için, ayrıca akciğer, karaciğer, böbrekler gibi iç organlara masaj yaptığı ve bu organların doğru bir şekilde yerleşmesini ve çalışmasını sağladığı için, sağlığınıza olumlu katkıda bulunacaktır. Sorunuza genel anlamda bir cevap olacak ama, yanlış solunumun rahatsızlıklara yol açacağı düşüncesine katılıyorum.

Çok sağolun zaten ben burnumdam ameliyat olmama rağmen halen çok azda olsa tıkalıdır rahat nefes alamıyorum poliplerden dolayı egzersizlere hemen başlıycam emeğinize sağlık.

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Paylaşım için teşekkür ederim.Birçok din ve inançların kutsal saydığı resim ve heykellere dikkat edersek hepsinin göbekli olduklarını görürüz, bence bu tesadüf değildir,batının bizlere dayattığı ideal üçgen vücuttan çok farklılar.Ben diyafram solunumunu 30 umdan sonra duydum ve öğrendim.İlk denediğimde aslında okadar yüzeysel soluk alıyormuşumki akciğerlerimin sadece en üstünün en üstü çalışıyordu.Bizlere ve çocuklarımıza bunlar okullarda öğretilmiyor, bu paylaşımların önemini kavramak lazım.
Alışkanlık işde diyafram solunumu yaparken yinede göbekleneceğim diye ödüm kopuyor ...

Diyafram solunum yaparken kesinlikle göbek çıkmaz, aksine üst ve orta karın kasları gergin olacağından bu bölgelerde kasların netleşmesi durumu gözlenir. Göğüs kasları ile karın kasları arasındaki çizgi belirginleşir. Diyafram nefes sayesinde kalça kaslarınız da gergin olacağından yürüyüşünüz bile değişir ve doğal olarak bacak kasları ile Adonis kası adı verilen bölgedeki koordinasyon artarak orada da kasların sıkılaşması gözlenir. Kısacası, düzgün kaslar için haydi kızlar ve erkekler diyaframa :biggrinjester:

schutze07

Kayıtlı Üye
Diyafram solunum yaparken kesinlikle göbek çıkmaz, aksine üst ve orta karın kasları gergin olacağından bu bölgelerde kasların netleşmesi durumu gözlenir. Göğüs kasları ile karın kasları arasındaki çizgi belirginleşir. Diyafram nefes sayesinde kalça kaslarınız da gergin olacağından yürüyüşünüz bile değişir ve doğal olarak bacak kasları ile Adonis kası adı verilen bölgedeki koordinasyon artarak orada da kasların sıkılaşması gözlenir. Kısacası, düzgün kaslar için haydi kızlar ve erkekler diyaframa :biggrinjester:

Çok iyimiş ya bencede herkes diyaframa:hurray: Ben bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum teşekkürler!