Evde, şifalı bitkilerden doğal şampuan yapımı

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
1) KİMYASAL İŞLEM GÖRMÜŞ, PROTEİN TAKVİYESİ GEREKEN (BOYALI, PERMALI, GÜNEŞTEN VE KLORDAN ZARAR GÖRMÜŞ SAÇLAR İÇİN) ŞAMPUAN.

YUMURTALI ŞAMPUAN 1:
2 Yumurtanın sarısını, 1 çay fincanı kadar maden suyuna çırparak karıştırın.
Eczanede bulabileceğiniz B vitamini ampullerinden (Bemiks veya Bepantene) 2 adet kırıp bu karışıma ekleyin. Bu karışımı saç derinize ve yıpranmış olan saç boylarınıza, saçınız nemliyken nazikçe masaj yaparak yedirin ve ortalama 10 dk. kadar beklettikten sonra saçlarınızı güzelce durulayın. Yumurtanın kokusunun kalmaması için: yarım bardak elma sirkesini, 1 bardak ılık suyla karıştırın ve saçınızın tümüne yedirip tekrar durulayın (elma sirkesi saçın asit dengesini düzenler, saçlarınızı güçlendirir ve ayna ışıltısı kazandırır, saçınızın diplerindeki mikro bakterileri öldürür, mikro bakteriler öldüğü için saçınızın dibinde sizin vitamininiz ile beslenen bu bakteriler yok olduğundan saçınızın uzaması hızlanır).

YUMURTALI KONYAKLI ŞAMPUAN:
2 yumurta sarısına 1 çay fincanı konyak, 1/2 çay fincanı sıcak su karıştırın (konyak yerine votka veya bira da olabilir). Bu karışımı saç diplerinize ve yıpranmış olan saç boylarınıza nazikçe yedirin. Bu karışımda alkol sözkonusu olduğu için ekstradan sirke ve B vitamini kullanmanıza gerek yoktur. Alkol de yumurtanın kokusunu yok edecek ve sirkenin görevlerinden biri olan mikro bakterileri yok etme işlevini üstlenecektir.

YUMURTALI VE ALMAN PAPATYALI ŞAMPUAN:
Alman papatyasını kaynamış olan suya atıp, 10-15 dk. kadar kaynatın. ılınınca 2 yumurtanın sarısını yavaşça ve çırparak katın. Bu karışımı saçınıza nemli iken masajla yedirin 10 dk. kadar bekletin. yumurta kokusu kalmasın diye sirke ve su karışımını ardından uygulayın. Bu karışım, boyalı saçlar için değil, röfleli saçlara uygundur. Boyalı saçın rengini soldurur.

Şampuanlar ile ilgili açıklama:
Bu görmüş olduğunuz karışımlar, şampuan niyetine kullanılır ve doğal şampuanlardır. Ayrıca şampuan kullanmanıza gerek yoktur çünkü karışımlarda bulunan maddeler, saçı doğal yönden temizleme görevini üstlenirler. Kendime uyguladığım yöntemlerdir herhangi bir yerden alıntı değildir, benim saçımın uzunluğunu da forumdaki bazı arkadaşlarım zaten bilir. Ayrı bir defterim vardır yaklaşık 7 yıldır, sadece bitkisel maske ve şampuan + bakım kürlerimi uygulayıp topladığım bir defterdir bu.
Bu karışımlar sadece işlem görmüş saçlara uygundur, diğer cins saçlar için ayrıca tarifler ekleyeceğim yakında.

Sevgiler;
Nefertiti :)

HAMUŞ

Kayıtlı Üye
İş
gazetecilik 3. sınıf terk
sağolasın şu elma sırkesini yanlız uygulamayı düşünüyorum sizce sorun olurmu uzasın diye saçlarım ölüyorumda:):):)::)

Kayıtlı Üye
Elma sirkesini 1 bardak - suyu 1 bardak olarak karıştırıp, her banyoda kullanmanız daha uygun. Ayrıca şampuanınızın içine 5 ad. Bepantene ampul, 5 ad. de Bemiks kompoze ampul katarsanız daha hızlı sonuç alırsınız, saç dökülmenizin oranını da ciddi ölçüde azaltır.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Benim de saçlarım uzun ve bazen çok dökülüyorlar. Dökülmemeleri için verdiğiniz formülü uygulayacağım. Peki, yıpranmış saçlar için önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

Kayıtlı Üye
Benim de saçlarım uzun ve bazen çok dökülüyorlar. Dökülmemeleri için verdiğiniz formülü uygulayacağım. Peki, yıpranmış saçlar için önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

Dikkatli okursanız yukarıdaki uygulamaların, yıpranmış saçlara uygun uygulamalar olduğunu görürsünüz. Ayrıca yıpranmış saçlar için başka formüllerde ekleyeceğim fakat, şimdilik bunları da uygulamanız uygundur.

AphraeL

Kayıtlı Üye
Syn. Nefertiti ben saçlarım için çam terebentin kullanıyorum. Şampuanımın içine bir miktar koyuyorum. Sadece biraz çabuk ağırlaşıyor saçlarım. Onun dışında çok memnunum. Dökülme sorununa çok faydalı.. Saçlarım çok uzunken bile iki kullanımda etkisini göstermişti. Sizin çam terebentinin kullanımına dair bir tavsiyeniz var mı? Ya da bu şekilde şampuanın içine dök kurtul şeklinde daha kolay uygulamalarınız var mı?

arkhe93

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim. Peki elinizde yüz için de birşeyler varmı. Sivilceler için :) Bir de bu siyah küçük benler var. Onların ameliyatla alınması zararlımıdır sizce ?

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Dikkatli okursanız yukarıdaki uygulamaların, yıpranmış saçlara uygun uygulamalar olduğunu görürsünüz.
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Saçlarımda şu anda boya yok. Yukarıdaki uygulamaların boyalı saçlara yapılacağını düşündüğümden soru sormuştum. Tekrardan teşekkürler. :)

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim. Peki elinizde yüz için de birşeyler varmı. Sivilceler için :) Bir de bu siyah küçük benler var. Onların ameliyatla alınması zararlımıdır sizce ?

Benlerin soğuk lazerle alınmasında bir sakınca yok, fakat bıçak değen ameliyatlar cilt kanserine kadar yol açabiliyor. Benlerin üzerine şok bir lazer uygulanıyor -170-175 derecelik, bu lazer et benlerini yara kabuğu şekline dönüştürüyor. Tek yapılması gereken kabuk düşene kadar (ortalama 1 haftada düşer) işlem görmüş bölgedeki kabukla oynamamak. Sivilceler için karbonat-alkol-hidrojen peroksit ve biberiyeli bir karışımım var. Ortalama 2 gün içinde sivilceleri kurutuyor ama ölçüleri var tabii. Yakında uygulamalara dair yeni konular açacağım. Ayrı konularda hangi konu üzerine tartışılıyorsa o konuda sorularınızı sorarsınız, böylece konu da dağılmamış olur. Yakında detaylı olarak ölçülerini vereceğim karışımların ayrı konularda o zaman daha iyi yardımcı olabilirim.

Kayıtlı Üye
Syn. Nefertiti ben saçlarım için çam terebentin kullanıyorum. Şampuanımın içine bir miktar koyuyorum. Sadece biraz çabuk ağırlaşıyor saçlarım. Onun dışında çok memnunum. Dökülme sorununa çok faydalı.. Saçlarım çok uzunken bile iki kullanımda etkisini göstermişti. Sizin çam terebentinin kullanımına dair bir tavsiyeniz var mı? Ya da bu şekilde şampuanın içine dök kurtul şeklinde daha kolay uygulamalarınız var mı?

Çamterebentin saçı ağırlaştırmaz bilhassa saç için çok iyi bir antioksidan ve güçlendiricidir. Uygulamanız güzel bir uygulama herhangi bir zararı da yoktur (egzama hastalığı olanlar kullanmamalıdır, onlara zararı vardır). Sadece ölçüyü abartmamalısınız 200 ml. şampuana 20 damla çamterebentin yeterlidir. 400ml şampuan için 40 damla demek oluyor bu. Dökülmeyi durdurur, saçı bir daha ki yıkamaya kadar dış etkilerden koruyucu bir kalkan gibi sarar. Ayrıca yağlanan saç sağlıklı saçtır :) kuru saçtan çok daha iyidir çünkü doğal bir esnekliğe sahiptir. Kuru saç ise kırılgan ve esneme özelliği olmayan bir saç tipidir ve üzgünüm ki sağlıksız bir saçtır. Saçınızın dengeli olarak yağlanmasını ise yine elma sirkesi ile sağlayabilirsiniz, böylece sadece diplerde yağ birikiminden de kurtulmuş olursunuz. Dengeli biçimde yağlanır saçınız, çünkü sirke saçın asit-yağ dengesini düzene sokar.

AphraeL

Kayıtlı Üye
Çamterebentin saçı ağırlaştırmaz bilhassa saç için çok iyi bir antioksidan ve güçlendiricidir. Uygulamanız güzel bir uygulama herhangi bir zararı da yoktur (egzama hastalığı olanlar kullanmamalıdır, onlara zararı vardır). Sadece ölçüyü abartmamalısınız 200 ml. şampuana 20 damla çamterebentin yeterlidir. 400ml şampuan için 40 damla demek oluyor bu. Dökülmeyi durdurur, saçı bir daha ki yıkamaya kadar dış etkilerden koruyucu bir kalkan gibi sarar. Ayrıca yağlanan saç sağlıklı saçtır :) kuru saçtan çok daha iyidir çünkü doğal bir esnekliğe sahiptir. Kuru saç ise kırılgan ve esneme özelliği olmayan bir saç tipidir ve üzgünüm ki sağlıksız bir saçtır. Saçınızın dengeli olarak yağlanmasını ise yine elma sirkesi ile sağlayabilirsiniz, böylece sadece diplerde yağ birikiminden de kurtulmuş olursunuz. Dengeli biçimde yağlanır saçınız, çünkü sirke saçın asit-yağ dengesini düzene sokar.

Teşekkürler Syn. Nefertiti.. Zaten çam terebentini çok fazla koyarsanız su gibi oluyor şampuan :)

dansoz

Kayıtlı Üye
ne güzel başlık. güncel olsun. Teşekkürler Nefertiti.