Ebced Hesabı üzerine

ceset

Kayıtlı Üye
Merhabalar, internette oldukça araştırmış olsamda.. Tam acıklayıcı bi anlatış bulamadım. ben bilgisayar parogramcısıyım, eğer formül uyarlanabilcek bişeyse, biri bana hesabı detaylı anlatırsa.. bunu kodlamak istiyorum.. hem public ederim herkez kullanır oldukça yararlı birşey olur.

arkhe93

Kayıtlı Üye
abicim o kadar kolay birşey olamaz. Bunu kodlara dökmen imkansız. :)

arkhe93

Kayıtlı Üye
Bu iş hexadecimal sayıyı binary'ye ya da oktal sayıyı hexadecimal sayıya çevirmeye benzemez :) Sen smf forumların sifre sistemini kırabilirmisin. O kadar güvenebiliyormusun kendine ??

ceset

Kayıtlı Üye
2 li sistemden girdin smf nin sifre sisteminden çıktın.
+ olarak bişeyleri kırcağımı iddaa etmiorum, ama oturursam smf gibi bi sistem yazarım:) neyse, siz bana ebced i söylersiniz. yapabiliceimi yada yapamıcaımı ben söylerim. benim yerime düşünüpte yorulmanın anlamı ne...

arkhe93

Kayıtlı Üye
Hiç yorulmadım. Bilakis Zevk aldığımı söyleyebilirim. :) Smf ben yazabilirim mühim olan mantığı kavrayıp şifreleme sistemini çözebilmek :) Ayrıca kod dediğin senin verdiğin emirleri yerine getirir sadece. Düşünüp duygusal olarak hareket etmez. :) Bu ebced hesabı denilen hesap hep belirli sayıların belirli şeylerle çarpılması demek değil. Bir şey için atıyorum ayet sayısı ile sure numarası çarpılıyorken başka bir şey için farklı işlemler uygulanıyor. Onun için kod dan bilgisayardan daha fazlası yani beyin gerekiyo ;)

ceset

Kayıtlı Üye
koşul belirtiriz, eğer şöyle ise, şu formülü kullan.. eğer durum buysa şöyle hareket et diye.... bunu sınırsız şeklede sokabilirim. hatta durumu kendin de manual olarak belirtebilirsin..
sen yapılabilecegi olasıgını bile hesaplayamıyosun daha, boşverelim ebcedi :)

dipnot: kavga çıkmasın bu bitsin burda, yardımcı olmak isteyen biri çıkarsa ondan bilgi almak istiyorum

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Konuyu açan arkadaşımız ebced hesabının ögreniminden bahsetmiş lakin konu bilgisayar programlama yetenegine uzanmış bu ne demek oluyor!!!
Sitemiz içerisinde ebced degerleri ve hesaplamarı ile ilgili birçok döküman mevcut dilerseniz araştırın.. Basitce ebced; harflere rakami deger kazandırmadır. Burdan yola çıkabilirsiniz...

arkhe93

Kayıtlı Üye
:) Pekala. Ama programlama dilleri hakkında düşündüğünüz kadar bilgisiz değilim. Bende bir programcıyım. :) Belirtmek isterim. Evet haklısınız kavga çıkmasın. Yapılabilecek bir şey değil. Yine de yapmanızı ümid ediyorum. Umarım başarırsınız. Kolay gelsin abicim :)

arkhe93

Kayıtlı Üye
Sayın Kontejyan. Sadece ebced i öğrenmek değil. Onları koda dökmek istiyor ceset. Ben de ona bunu nasıl yapacağını sordum sadece. Ebced hesabı öyle iki üç olasıklıkla olacak bir hesap değil. Delirenler bile oluyor. Tanıdıklarım var. En azından düşündüklerim saçma değil...

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
:) Pekala. Ama programlama dilleri hakkında düşündüğünüz kadar bilgisiz değilim. Bende bir programcıyım. :) Belirtmek isterim. Evet haklısınız kavga çıkmasın. Yapılabilecek bir şey değil. Yine de yapmanızı ümid ediyorum. Umarım başarırsınız. Kolay gelsin abicim :)

Rica etsem, daha saygılı ya da doğru biçimde ifade gerekirse şu ''abicim'' lafını bırakıp, imla kurallarına da uyar mısınız arkhe93?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sn. Üyeler, moderatörümüz ve süper moderatörümüzün uyarılarına dikkat ederseniz sevinirim.

arkhe93

Kayıtlı Üye
Alıntı yaptığınız mesajımı okudum ama imla hatası göremedim. "abicim" kelimesi de dalga mayetinde değil. Eminim ceset benden büyük.

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Alıntı yaptığınız mesajımı okudum ama imla hatası göremedim. "abicim" kelimesi de dalga mayetinde değil. Eminim ceset benden büyük.

Alıntı yapılan mesajdaki imladan ziyade genel olarak imla kurallarına uymanızdan bahsediyoruz.Bir ikinciside siz iyi niyetli olabilirsiniz ama yanlış anlaşılmaya açık bir durumdur.Lütfen bu tarz hitap cümleleri kullanmayınız.

logii

Kayıtlı Üye
Ebced hesabı, Ebced rakamlarını yani alfabetik bir sayı sistemini kullanarak, kelimelerin sayısal değerini hesaplamaktır. Arap abecesinin eski sıralanışında (elif, ba, cim, dal) ilk dört harfinin okunuşlarıyla (E-B-Ce-D) türetilmiş bir sözcüktür. Arap alfabesiyle yazılan bir yazıdaki harflerin sayısal değerlerinden (cifr) tarih bilgisi gibi gizlenmiş bilgileri çıkarmaya yönelik çalışma yapanlar da olmuştur. Hâdiselerin vukuu zamanının tesbiti için harflere izafe olunan kemiyete denilir. Yahut diğer bir tarif ile, bir hadiseyi tevrih için kullanılan ve rakamları harften ibaret olan bir hesaptır. Buna "hesâb-ı cümel" de denilir. Arap ebcedinin İberî ve Aramî elifbasından alındığına şüphe yoktur. Fakat Araplar, diğer Sami lisanları bilmedikleri ve Araplıklarıyla iftihar ettikleri cihetle bu sekiz kelimenin menşei hakkında hurâfî bir takım tevile giriştiler. Mesela bu kelimeden altısının (Meyden) hükümdarlarından altı kişinin adı, yahut altı şeytanın veyahut hafta günlerinin ismi olduğunu söylerler.1 Bizzat Arap nahivcilerinden "Müberred" ve "Seyrafi" gibi anlayışlı alimler, bu tefsir ve tevillerin hurâfî olduğunu, ebcedi teşkil eyleyen kelimelerin fi’l-asl ecnebi bulunduğunu söylemişlerdir. Sonraları bu kelimeler muska, vefk gibi şeylerde kullanılmış ve her birine adedî bir kıymet verilmiştir. Yahudilerin Uhud-ı Kadîm Tefsirinde bu harfleri bu suretle kullandıkları görülüyor
Bazı yazarlar kitaplarının içindekiler bölümünde veya akrostiş gibi şiir içine tarihleri gizlemek gibi denemeler yapmışlardır.

Harflerin sayısal değerleri
Ebced hesabında harflerin sayısal değerleri Arap alfabesinde sıraya göre değil, İbranice ve Süryanice'deki sıralamaya göredir. Arap alfabesinde harflerin bugünkü sıralanışı daha sonra benzer harflere eklenen noktalar ve bu benzer harflerin yanyana yazılmasıyla oluşmuştur. Ebcede göre harflerin sırası ve değerleri söyledir:
elif ا

1

Ha ح

8

sin س

60

te ت

400

be ب

2

Tı ط

9

`ayn ع

70

peltek se ث

500

cim ج

3

yâ ي

10

fe ف

80

Hı خ

600

dal د

4

kef ك

20

Sad ص

90

zel ذ

700

he ه

5

lâm ل

30

kaf ق

100

Dad ض

800

vav و

6

mim م

40

ra ر

200

Zı ظ

900

ze ز

7

nun ن

50

şın ش

300

ğayn غ

1000

Arapçada kullanılmayan ve özellikle Farsca'dan alınıp Osmanlıca'da kullanılan pe, çim, je, gaf harfleri sırasıyla be, cim, ze ve kef eşit sayılır.

Ebced hesabını akılda tutmak için bir anlamı olmayan ve Arap alfabesindeki harflerin eski dizilişini hatırlayıcı olarak kullanılan kelimelerden bir cümle oluşturulmuştur: bu

'ebced', 'havvez', 'huttî, 'kelemen', 'sa'fes', 'karaşet', 'sehhaz', 'dazıg'

cümlesidir.

Ebced ve tarih düşürmek

Bu harflerin tekabül ettiği değerleri bir arada özel sekilde birleştirerek bir olayın oluş tarihini belirtmeye 'ebced hesabıyla tarih düşürmek' veya daha kısaca 'tarih düşürmek' adı verilir. Ancak bu birleştirme bazan karmaşıktır ve tarih düşürmenin çeşitli değişik yöntemleri ve yolları vardır.

Başka alfabelerle benzer uygulamalar

Semitik alfabelerde başlamış olduğu gözüken harflere sayısal değerler atfetme işi İbrani ve Yunan alfabelerinde de görülmektedir.

Kabala sisteminde Gematria denen (İbranicesi: גימטריה, gēmaṭriyā) sayısal bir düzenek mevcuttur. Burada İbrani sayıların rakamsal değeri 400'e kadar ebced numaraları ile aynıdır. Günümüzde hala madde numaralamada ve haftanın ilk 6 gününü temsil için kullanılmaktadır.

Fenike alfabesinden uyarlanmış olan ve isimlendirme ve sırasını bu alfabeye göre şekillendirmiş olan Yunan alfabesinde de izopsefi denilen (İngilizcesi isopsephy) harflerden faydalanan sayısal bir sistem mevcuttur. Bu sistemde harflerin karşılık geldiği rakamsal değerler 90 sonrasında ebced değerlerinden farkılaşır. Bunun sebebi Yunan lisanında ṣād (ص) harfine denk gelen bir sesin olmamasıdır.

arkhe93

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim logii. Bir şey sormak istiyorum. Bu tarih düşürme olayı her zaman farklı şekillerde hesaplanır değilmi. Yani matematikdeki gibi birka formülden oluşmaz. Yoksa yanlış mıyım? Bunu soruyorum çünkü bununla ilgili bir yazılım yazılabilir mi diye merak ettim.

logii

Kayıtlı Üye
Yazılımlar var hemde çok tarih düşürmede yöntemler var
1.Tüm harflerin ebcedi
iki noktalı harflerin ebcedi
üç noktasdız harflerin ebcedi

pek fazla bilmiyorum ama örneğin; şimdi sen bir şiir yazıyorsun şiirin harflerinin ebcedinin toplamı bir harfi veriyor ama osmanlıca imla gerek bu iş için osmanlıca bilmek bile yetmez imlasınıda biliceksin mistik birşey değil bu sanatsal birşey...

ahmet255

Kayıtlı Üye
Arkadaşımız ne güzel bi iş yapmak istemiş yardımcı olunda bilgili adminlerimiz bide ebcez programımız olsun ama elle hesaplanan ebced'in yerini program tutumaz.

zalim

Kayıtlı Üye
2 li sistemden girdin smf nin sifre sisteminden çıktın.
+ olarak bişeyleri kırcağımı iddaa etmiorum, ama oturursam smf gibi bi sistem yazarım:) neyse, siz bana ebced i söylersiniz. yapabiliceimi yada yapamıcaımı ben söylerim. benim yerime düşünüpte yorulmanın anlamı ne...
Arkadasim esenlikler dilerim eger bi sitem yazmak istersen otur bi Turk forum sistemi yaz bizide su v bulletin dene parali seyden kurtar.Ne yapacaksin ebcedi.Anlamadigim o kadar Turk var phpden analayan ve kodlayan ama nedense bi Turk forum sitemi yok.Lutfen kardesim kendini boyle seylere ver ulusumuza yarali ol.Kimse senin ebced kodunu kullanmaz ama yazacagin bi forumu binlerce insan kullanabilir.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Arkadasim esenlikler dilerim eger bi sitem yazmak istersen otur bi Turk forum sistemi yaz bizide su v bulletin dene parali seyden kurtar.Ne yapacaksin ebcedi.Anlamadigim o kadar Turk var phpden analayan ve kodlayan ama nedense bi Turk forum sitemi yok.Lutfen kardesim kendini boyle seylere ver ulusumuza yarali ol.Kimse senin ebced kodunu kullanmaz ama yazacagin bi forumu binlerce insan kullanabilir.
Burası Parapsikoloji forum sitesi oldugu için konunun ebced olması abes degil..Bu sebep ile ne yapacaksın Ebced hesabını başka işin mi yok gibi yaklaşımlarınız hoş degil. Türk'lük adına yararlı olmak elbette güzel en önemlisi İnsanlık adına yararlı olmaktır lakin siz Türk'lük adına yararlı olmaya kendinizden başlayabilirsiniz, mesela Türk dil ve imla kurallarına dikkat etmekle..