nasıl??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zxaswe

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
merhaba arkadaşlar
benim bir sorum var ben bu işlere farkındalık olayını bitirdikten sonra başlamayı düşünüyorum fakat farkındalık ile ilgili kafamda birkaç soru işareti var;

farkındalık hiçbirşey düşünmemek midir?
düşünceleri izlemek nasıl olur?
farkındalığı tam olarak ne zaman kavrarım?
hiçbirşey düşünmek istemiyorum ama yinede düşünceler beni bırakmıyor ve geçmişe ya da geleceğe gidiyorum buna nasıl engel olurum?

teşekkürler...

zxaswe

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
düşünceleri nasıl izleriz benim takıldığım nokta bu??

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yani bu soru o kadar genel ki, ancak şöyle bir cevap verirsem hakikaten yerinde olur; farkındalık tek tek bazı konularda olabileceği gibi genel olarak da bir aydınlanma veya daha güzel bir ifade ile kendini bilmek olarak açıklanabilir. Farkındalık bitmeyen bir süreçtir. Önemli olan farkındalık yolunda atılmış adımdır. Açıkçası şöyle yapın, böyle yapın, tamam sen oldun, diyen yerler ve kişileri ben samimi bulmuyorum. Farkındalık özünde kişisel farkındalıktır ve sonrasında toplumsal farkındalığa dönüşür. Kişinin kendi içinde ve özelindeki bir konudur.

Kar

Elit Üye
Düşünceleri izlemenin bir yoluda gözlemci olmakdır.Nasılmı ;kendini düşünürken yakalayıp sanki vücudundan çıkıp kendini izliyormuş gibi imgeleyeceksin. Hiç bir duygu katmadan neler düşündüğünü takip edeceksin ,yorum yapmadan. Örneğin kendini biri hakkında kötü düşünürken yakaladın.Bu yakalama farkındalıkdır.Farkına varırsan düşünceni değiştirebilir,çeşitli tekniklerle durdurabilir ve ya yorum yapmadan izleyebilirsin .Zamanla bu konuda uzmanlaşdınmı daha doğrusu düşüncelerini pozitife çevirdinmi etrafındaki olaylarda otamatikmen değişiyor .Belkide mucizeler gerçekleşiyor .Kendi tecrübem ama bu konuda okumak araştırmakda lazım .

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Merhabalar. Öncelikle farkındalık konusunu elde edilecek bir nesne gibi görmek ne derece doğru olur bilemedim, yani demek istediğim farkındalık olayını bitirmek aydınlanmış olmak demek ki o da bütün yolların sonu oluyor zaten. Maharaj( Hindistanlı bir bilgedir) Ben-im duygusundan bahseder diğer düşünceleri uzaklaştırmak için yani sadece varolduğun duygusu, gözlemlemeye çalışmak bile bir çabadır. Sadece bir yapan olmayacak gözlerini kapat, sessizce meditasyonunu yap ama aslında hiçbirşey yapma bütün düşüncelerden bütün kendini tanımlamalardan sıyrıl. Bir beden değilsin, dünya değilsin, dünyadan değilsin, bir işin bir ailen yok, hiçbirşeyin yok sen sadece varsın başka hiçbir şeye ihtiyacın yok hepsi bu. Varoluş duygun senin tanrısal yönün onu kimse elinden alamaz. Tek bir düşüncedir varoluş ama insanın kesin doğru olduğunu bildiği tek düşüncedir. Diğer bütün düşünceler görecelidir; ki bu meditasyon gerçekten uğraşırsan seni doğruca özünce götürecektir. Daha fazla okumak istersen Maharaj'ın sohbetlerinden yazılan Ben O'yum adlı kitabı okumanı tavsiye edebilirim.

zxaswe

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Yorumlarınız için teşekkürler..
Şimdi farkındalık adına daha çok şey biliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...