vejeteryan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kar

Elit Üye
Vejeteryan olmak için 20 iyi neden

1. Vejetaryenler daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdürler.
  2. Vejetaryenler daha duyarlı ve yaratıcıdır. Duygusal zekaları daha gelişmiştir.
  3. Vejetaryenlerin zihinleri daha iyi çalışır.
  4. Vejetaryenler daha şuurlu ve ruhsal gelişmeye açıktır.
  5. Vejetaryenler daha az kilolu, çekici ve cinsel açıdan faaldir.
  6. Biyolojik açıdan insan bedeni etoburluğa uygun değildir.
  7. Et zor hazmedilir, ağrılık yapar, sindirim sistemi yavaşlatır, bağırsaklarda çürür ve kabız yapar.
  8. Etteki toksinler insanı zehirler.
  9. Etteki hormonlar insan bedenine işler.
  10. Et mikrop, virüs ve kir yuvasıdır. Meyve ve sebzeler temizdir, çiğ de yenilebilir.
  11. Et kanserojendir. Meyve, sebze ve otlar şifalıdır.
  12. Et çabuk bozulur, pis kokar ve görüntüsü kötüdür. Meyve ve sebzeler güzel kokar ve görüntüleri hoştur.
  13. Ette önemli bir gıda yoktur, sebze ve meyveler ise en önemli vitamin ve mineralleri barındırlar, yeterli miktarda protein de içerir. Fazla protein zararlıdır ve yağa dönüşür. Vejetaryenler dahi bir çok kez aşırı protein alabiliyorlar.
  14. Et tatlandırmak için bekletilir, pişirilir ve sos ve baharat eklenir. Meyve, sebze ve otların bin bir tadı ve lezzeti vardır.
  15. Et yeme hayvanların vahşi bir şekilde katledilmesi gerektirir. Meyve ve sebzeler doğa tarafından yenilmek için sunulmuştur. Bir meyve kopardığın zaman ağacı veya bitkisi ölmez. Yenilmek için yaratılmıştır.
  16. Et pahalı bir gıdadır.
  17. Hayvancılık geniş meraların hayvanlara tahsis edilmesini gerektirir. Bu alanlar tarıma tahsis edilse daha çok insanı doyurabilecek besin üretilir.
  18. Hayvancılık çevre kirliliğe yol açar.
  19. Tarih boyunca en ünlü düşünürler, filozoflar, bilim adamları ve sanatçılar vejetaryendi.
  20. Dünya nüfusunun önemli bir bölümü vejetaryendir.
Vejetaryenlikte dikkat edilecek hususlar: Organik ve ilaçsız gıdalar tercih edilmelidir. Zaman zaman B12 vitamini, yoğurt, deniz mahsulleri, vitamin hapları, bira mayası, soya gibi kaynaklardan takviye edilmelidir. Fazla ekmek, hamur işleri, yumurta, süt mamulleri, pirinç, tuz, şeker yenmemeli. Sağlık için her gün çiğ sebze ve meyve yenmeli.
internet

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Birçok maddeye hatta geneline katılmıyorum ancak özellikle 15.maddeye asla... Vahşi şekilde katledilme kavramı genel degildir, marul'u kopardıgınızda yenilenmez öldürmüş olursunuz, tereyi çıkardıgınızdada öldürmüş olursunuz.. Bitkiler yenmek için yaratılmış, peki hayvanlar ne için yaratılmıştır? Birçok Hayvan av için degilmidir?
Kur'anı Kerim'de yeryüzünde ne varsa hepsinin insan için yaratıldığının bildirilmesi (Bakara, 2/29), göklerde ve yerde bulunan varlıkların ve imkanların bir lütuf olarak insanın emrine verildiğinin ifade edilmesi (el-Casiye 45/13), ayrıca avlanmanın ilke olarak helal olduğunun bildirilmesine (el-Maide, 94-96)
Ben bu baglamda et ve bitkinin vazgeçilmez oldugunu düşünüyorum.. İkiside tüketilmeli...

Kar

Elit Üye
Bende eti çok seviyorum ,fakat okuduğum bazı bilgilerde ve çalışmalarda hayvansal gıda yasak neden yasak , et yiyince neler oluyor, bilmek istiyorum. Bu yüzden kendi içimde devamlı bir çelişki içindeyim.Yoksa Allahın helal kıldığını ben haram kılamam.

Voy

Kayıtlı Üye
6.Biyolojik olarak insan bedeni etoburluğa uygun değildir.Evet bağırsaklarımız etoburluğa uygun değil.Otobur bağırsak yapısına sahibiz.Ben sadece bu yüzden bile etten uzaklaşmak isterim ama malesef yapamıyorum.Sadece belirli dönemlerde bedenimi dinlendirmek için uzaklaşıyorum bu tür şeylerden.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ben memeli hayvanları tüketmiyorum ve sütü çiğ içmiyorum. Ancak sütün, yoğurda veya peynire dönüşmüş halini tüketiyorum. Bunun yanında, bitki dışında birşey tüketmem gerekirse, denizdeki canlıları ve kuşları tüketiyorum. Bu neye yarıyor? Ben bu durumu sadece çalışmalarım için uyguluyorum. Başkası başka sebeplerle seçimlerini yapıyor olabilirler.

Issy

Kayıtlı Üye
Bircok sebzede toksinler falan vardir. Organic alirsan oda cok pahali. Insanlar dunyaya geldiginden beri et yemiyorlarmi? Bu arada bazi insanlar yemeklerini sadece hayvan yaglari ile yapiyor ve cok uzun omur yasiyanlar var. Bilemiyecegim tabi siz bunlari nerden aldiniz ama genellikle benim tanidigim bircok Vejetaryen burda sadece hayvanlarin oldurmesine karsin olduklari icin yapiyorlar. Belki baska yerlerde farkli olabilir.

Bazi insanlar sebze ve meyve yiyemiyorlar. Onlarin omurleri kisami olacak peki?

Kar

Elit Üye
Bazı çalışmaları yaparken kırmızı et tüketimi yasaktır .Bunu bilenler beni anlar ,herkes istediğini yiyebilir .

sabahh

Kayıtlı Üye
maddelerin hiç birine katılmıyorum" et mikrop yuvası" meyveyi sebzeyi yıkamayın da bir bakın hangisi daha pis hem et de çürüyo meyvede hiç biri ömürlük değil "hayvanları vahşice katledilmesini gerektirir "de ne demek ya arkadaşım komik olmayın lütfen "et bekletilir tatlandırılır meyvelerin bin bir tadı vardır lezzetlidir"etin de tadı var yapılırkende damak zevkine göre yapılır bu kıyaslamalara daha da söyleyecek söz bulamıyorum

Kar

Elit Üye
Sayın Saba internetten aldığım yazıya katılır veya katılmazsınınız,saygı duyarım . Ben komik olmak için değil bazı şeyleri paylaşmak için bu sitedeyim .Aslında bu yazıyı yollamamın nedeni,kırmızı etin bazı derin çalışmalarda yasak olmasının altında yatan nedeni bilen birinin ,yazıyı okudukdan sonra bilgi paylaşımında bulunmasıydı.Hata bende direk sormak yerine ,sağ kulağımı sol elimle tutmaya çalışıyorum .Aslende karadenizliyim ondan olsa gerek...

sabahh

Kayıtlı Üye
bende ögrenmek için burdayım ama yanlış ögrenmek için değil bende kırmızı et ve balık yemiyorum bunu saglık açısından değil başımdan geçen küçük bir olay yüzünden yiyemiyorum benim fikrim bu yazınızda etinde vitaminleri var ama şu şu sebzelerde aynı vitaminleri taşıyor şeklinde tarafsız bir yazı olsaydı daha güzel bir bilgi paylaşımı olurdu :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kırmızı et zararlıdır neyi tartışıyorsunuz? Bu bilimsel olarak da böyledir. İsteyen yer istemeyen yemez. Bazı çalışmalarda ise YEMEK YASAKTIR. Üye de bulmuş paylaşmış. Yerden yere vurdunuz sanki kendisi labaratuvarda oturdu inceledi ve raporunu sundu gibi. Kasap mı işletiyorsunuz yoksa besicilikle mi uğraşıyorsunuz? Verilen tepkiler bu şekilde olmuş da biraz, o sebeple bu aklıma geldi. Konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...