Rüyalarla ilgili bir soru

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben doğmadan önce babaannem nehir kıyısında yaşıyormuş. Rüya görse hep nehir kenarına gider ona anlatırmış. Ben doğunca benimle ilgilenmek için bize taşındı. Kendimi bildim bile rüyalarını musluğu açar ona anlatır. Su gibi aksın gitsin diyeymiş. Bu bir batıl inanç mıdır yoksa gerçekten var mı?

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Benim anneannem de aynı şeyi yapardı; ancak sadece kötü rüyalarını suya anlatırdı. Batıl inanç mıdır değil midir öğrenmeyi çok isterim.

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Aynen kötü rüyalar belirtmeyi unutmuşum.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Aslında düşününce bunun batıl inanç olması daha mantıklı geldi. Niçin ateşe, havaya ya da toprağa anlatmıyorlar da suya anlatıyorlar? Çünkü, su temizler. Rüyalarını akıntıya bırakmalarının sebebi kendilerini psikolojik açıdan rahatlatmak istemeleri de olabilir. En azından ben böyle olabileceğini düşündüm.

aswang

Kayıtlı Üye
Rüya nasıl yorumlanırsa o şekilde gerçekleşir. Çünkü dinleyen kişinin kalbine gelen ilham yorum olarak yer bulur. Bunun için, bir kişi rüya gördüğünde, bunu içinde tutamayacak kadar sabırsızlanır ve birine anlattığında yanlış şekilde yorumlanmasından korkarsa, suya anlatıp rahatlamasını tavsiye ederler. Bu sayede rüya aslı ile sabit kalır ve yanlış ilham ve yorumlamalardan uzak tutulmuş olur.
Bu sadece psikolojiyi rahatlatmak için bir yöntem olarak tavsiye edilmiştir.
alıntı

Bir yerde okudum mantıklı geldi. Psikolojiyi rahatlamak için olabilir.Ama zamanla batıl inanca dönüşmüştür belkide.

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar herkes kendince fikir üretmiş üretmesine fakat,
1) Rüya esnasında aslında o rüyanın kötü bir rüya mı, ya da hayır bir rüyamı olduğunu ister istemez hissedersiniz! Siz uyuyor olsanız da bilinciniz heyecanı, korkuyu, mutluluğu vs. yi algılar rüya esnasında. Rüyada bilinciniz yarı açıktır, size seslendiklerinde uyanabilirsiniz, heyecan, korku, sevinç hissedebilirsiniz. Hatta rüyada olduğunuzun farkında iseniz rüyanıza hükmedebilirsiniz de.
2) Gündelik etkilerden uzak, izlediğiniz bir film, yaşadığınız kötü olaylar vs. durduk yerde karmakarışık ve kötü olduğunu hissettiğiniz bir rüyayı kimseye anlatmamalı ve inancınız her ne ise rüyanın şerrinden, o inancınız doğrultusunda, inandığınız şeye sığınmalısınız.
3) Rüya çok mükemmel bir rüya ise; size karşı kin ve düşmanlık duygusu barındırmadığından emin olduğunuz bir insana anlatmalı, bu denli güvendiğiniz bir insan yoksa suya anlatmalısınız. Suya anlatılmasındaki kasıt su saftır, su temizdir, su tüm kötülüklerden arındırır, çünkü su ateşi söndürür! Şeytan ise ateştir, ateşi söndüren su olduğuna göre...
Kötü rüyayı da suya anlatmak şeytanın şerrinden sakınma isteğidir.
İyi rüyayı suya anlatma gereği ise kimin sizin hakkınızda ne düşündüğünü bilememektendir. Bazı şeyler vardır sadece rüyada gösterilir, eğer siz rüyayı paylaşırsanız o bazı şeyler bir daha size gösterilmez! Psikolojik değildir, psikolojik tanısı konulacaksa yakınıma anlatırım olur biter, su bana ne yorum yapabilir ki! Altında yatan sebep siz o rüyayı hayra yormuşsanız, insanoğlunun negatif etkiler yollayıp iyi bir rüyayı kendi düşüncesiyle mahvetmesine meyil vermemek (ör; zenginliğe yorumladığınız bir rüya: vayyyy adama bak hakkatten ya o zengin olursa da, ben olamazsam... inşallah o değil ben olurum vb. düşünceler)
4) İnancınız ne olursa olsun tekrar söylüyorum fakat, İslam inancına göre; kötü bir rüya ile uyandıysanız ''önce suya anlatmalı, ardından 3 kez eüzi besmele çekilmeli ve abdest alıp 2 rekat Allah rızası için namaz kılmalı ve şeytanın şerrinden Allah'a sığınmalısınız'' (Bu tırnak içinde belirttiğim cümleyi ben değil, Hz. Muhammed (s.a.v.) söylemiştir.)

aswang

Kayıtlı Üye
4) İnancınız ne olursa olsun tekrar söylüyorum fakat, İslam inancına göre; kötü bir rüya ile uyandıysanız ''önce suya anlatmalı, ardından 3 kez eüzi besmele çekilmeli ve abdest alıp 2 rekat Allah rızası için namaz kılmalı ve şeytanın şerrinden Allah'a sığınmalısınız'' (Bu tırnak içinde belirttiğim cümleyi ben değil, Hz. Muhammed (s.a.v.) söylemiştir.)

Nefertiti hangi kaynaktan ulaştınız bu bilgiye ?Yani Hz. Muhammed'in suya anlatın dediğine ?
Eğer Hz.Muhammed (s.a.v.) söylemişse doğrudur. Öylede yaparız fakat, ben 'Hz.Muhammed'in sözleri' denen bazı sözlere fazla itibar duymuyorum.Çünkü bir kaç kaynak dışındaki hiç bir yazılan söylenen gerçek değil, zamanla değişmiş bir çoğu insan uydurması olmuş.Hatta bazen hadis diye okuduğum bilgiler Kuran-ı Kerim le bile zıt yönde.O yüzden bir kaç kaynak dışında çoğunun uydurma olduğuna düşünüyorum.Kaynağınızı sorma nedenim bundandır.Yanlış anlaşılmasın.

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
“Müslümanın rüyası Peygamberliğin kırkaltı da bir parçasıdır, kimseye anlatılmadığı sürece kuşun bacağına bağlı gibi olup anlatıldığı vakit düşer.” (Hz. Muhammed (a.s) )

Bu söz farklı şekillerde yorumlanmıştır;

(Ebû Rezîn) Zannederim Rasûlullah: “Rüyayı ya akıllı veya sevgili bir dosta anlat” buyurdu. şeklinde yorumlamıştır.

(Tirmizi) ''Rüyayı ilm bilmeyene anlatacağına, akan suya anlatmak daha hayırlıdır''

Bir de ben birşey eklemek isterim; Yakub (a.s) oğlu Yusuf'a, ''kardeşlerine gördüğün rüyayı sakın ola anlatmayasın'' buyurmuştur. Burda anlatılmak istenen şey bellidir! Kardeşlerinin onu kıskanıp, ona zarar vereceğini düşünmüştür ve düşündüğü şey gerçekleşmiştir. Yusuf peygamber kardeşleri tarafından kuyuya atıldığında Yusuf a.s kardeşlerinin neden bunu yaptığını düşünürken dua edip, Allah'ım beni bu durumdan kurtar diye yalvarmıştır. Cebrail a.s onu sudan kurtarmış ve ''kardeşlerin, rüyanı babana anlattığını duydu. Babanın sana olan sevgisini kıskandılar.'' demiştir.

Gene yukarıda Peygamberimizin söylediği sözü neden söylediğini, Ebu Rezin ve Tirmizi'nin neden böyle yorumladığını anlayabilirsiniz.

aswang

Kayıtlı Üye
Evet, anlıyorum.Direk olarak söylenmemiş, büyük islam alimlerinin yorumuda katılmış.
Teşekkürler cevap için :)

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Teşekkürler nefertiti her ne kadar inancımla bağdaşmasa da çıkarmam gerekeni anladım :)