Kaya koruğu

Kar

Elit Üye
Bugün iş yerimde halka iyot yetersizliğini anlatmam gerekiyordu.Bir beyefendi beni dinledikden sonra bu bitkiden bahsetti daha önce duymamışdım ,internetten araştırıp sizinle paylaşmak istedim.

Yöremizde deniz otu ya da gövelek; Ege Bölgesinde" Deniz Kerevizi" Latince: crithmum maritimum; Fransızca: La criste- marine, le perce-pierre ya da le fenouil marin; İngilizce: rock samphire veya sea samphire olarak adlandırılan kayakoruğu deniz kıyısında, rüzgara ve dalga serpintilerine açık kaya yarıkları ile taşlı kumluk arazilerde kendiliğinden yetişen, 25- 50 cm. boyunda, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yeşil yaprakları kalın, etli ve uzundur. Temmuz ayından itibaren ekim sonuna kadar şemsiye şeklinde sarı çiçek açar.

C vitamini, iyot ve brom bakımından oldukça zengin, hücre yenileyici, sakinleştirici, diş eti rahatsızlıklarına iyi gelen, idrar söktürücü ve kurt döktürücü özelliklere sahip olan kayakoruğu guatrda da faydalıdır. Yeşil kısımları zeytinyağı ile karıştırılarak bir merhem yapılır ve cilt iltihaplarında, egzamada, nasır tedavisinde kullanılır.

Kaya koruğu Fransız ilaç sanayine 1837 yılında girmiş: cilt temizleme toniği ile yüz bakım kremi yapımında kullanılmaktadır.

Ülkemizde ise en çok bilinen tüketim şekli turşusudur. İştah açıcı ve meze olarak kullanılır. Ayrıca yeşil yaprağı yağda kavrulur ve üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek de tüketilebilir. Değişik hoş bir kokusu vardır. Salataların üzerine serpiştirildiği gibi diğer turşulara hoş bir koku vermesi için de kullanılır.

Kayakoruğu ayıklanıp yıkandıktan sonra, bir kavanoza konur, birkaç diş soyulmuş sarımsak, biraz da tuz ilave edilir. İki ya da üç adet limon tuzundan sonra örtülünceye kadar sirke dökülür. Bir hafta sonra sararan kaya koruğu yenecek hale gelmiştir. Servis yapılacağı zaman, sirkeden çıkartılır ve bir tabağa alınır; üzerine zeytinyağı dökülür ve limon sıkılır.

origanum

Yönetici
Bu bitki özellikle Mersin çevresinde salamurası yapılıp severek kullanılır. Ege yemek kültürünün vazgeçilmezlerindendir. Başlıca meze çeşitlerindendir. Bitki ülkemizde deniz kenarı olan her yerde yetişir. Kendine has bir kokusu vardır.

Kar

Elit Üye
Ülkemiz bitki cenneti .Yazdım yazarken birden aklıma geldi.Dünyada en çeşitli bitki yetişen acaba hangi ülke?

origanum

Yönetici
Türkiyede 11 bin çeşit bitki var. Bu sayı Avrupa kıtası ile aynı. Yüzölçümümüze oranlarsak muazzam bir sayı.

Kar

Elit Üye
Evet biz cennetteyiz değerini bilmek lazım.Burda bir tanıdığım var avrupaya kekik ve nar kabuğu ihraç ediyor . Avrupalılar bunları ne yapıyor dedim Karıştırıp tarlalarına gübre ve ilaç olarak kullanıyorlarmış organik,bizede kimyasalları gönderiyorlar. Tarladaki zararlı bakterileri yok ediyormuş.