Papirüs

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci - Klasik Filoloji
Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum,yanlışsa lütfen uyarın!

Mabet Moderatörü Logii'nin açtığı "Daha çözen yok?" adlı konusunda bahsettiğim papirüsü yayınlıyorum arkadaşlar! Konu kısaca şöyleydi;

"İzmir'de fuarda çalışırken misafirlerimizden Mısırlı yaşlı bir bey ile aramızda geçen Mısır tarihi ve gizemi hakkındaki konuşmamızdan sonra bana papirüs hediye etti ve verirken "Bu papirüsü çevirdiğinde ve anladığında Dünya'nın bütün kapıları sana açılacaktır." dedi.

arkhe93

Kayıtlı Üye
İlginç. Peki hiç çalıştın mı üzerinde ? Veya bu eline geçtiği anda hayatında değişiklikler oldumu? Yani tesadüf denilemeyecek tesadüfler...

Necromancer

Kayıtlı Üye
Putperest inancıdır diye İskenderiye Kütüphanesi yakılmasaydı bu gibi papirüsleride açıklamak mümkün olabilecekti...

vampir

Kayıtlı Üye
İş
İlginç. Peki hiç çalıştın mı üzerinde ? Veya bu eline geçtiği anda hayatında değişiklikler oldumu? Yani tesadüf denilemeyecek tesadüfler...

Üzerinde çalışamadım. çünkü bildiğim hiyeroglif bilgisi bunun için yeterli değil. Çok basit düzeyde. Hayatımda değişiklik oldu sorusuna bir cevap veremeyeceğim zira zaten değişik :)

Putperest inancıdır diye İskenderiye Kütüphanesi yakılmasaydı bu gibi papirüsleride açıklamak mümkün olabilecekti...

Katılıyorum. Mısır'dan arkadaşlarıma sordum acaba Latin harfleriyle ne anlama geliyor hiyeroglifler diye. Bir kaynak bulabilir misiniz diye! Ancak şu ana kadar elimde var sıfır.

Ne yani simdi açıklanamaz mı ?

Açıklanabilir belki! Henüz benimde bir fikrim yok! Mısır üzerine sürekli araştırıyorum ve okuyorum. Eski çağ diller okuyorum. Ama Türkiye'de Mısır üzerine yok.

vampir

Kayıtlı Üye
İş
O kısım bana kalsa... Açıklamayı sevmiyorum da. =)

arkhe93

Kayıtlı Üye
tabi. Ben çok meraklıyımdır da. Özür dilerim.

Necromancer

Kayıtlı Üye
Mısır' ı önemli yapan tufanın olucağını öğrenen Atlantis ve Mu kıtalarından yapılan göçlerdir.Bu göçler sayesinde Mısır' da bir çok alanda gelişme olmuştur.Bu gelişmeler basite alınacak gelişmeler değildir.Piramitlerden tutun osiris kültüne kadar hepsinde atlantis ve mu uygarlıkları vardır...

Necromancer

Kayıtlı Üye
Ufak bi hatırlatma Kontejyan' ın paylaştığı Antik Mısır' ın Gizemi adlı kitabı okumanızı tavsiye ediyorum ben baya okudum 250 300 sayfa tamamı Mısır ve Ezoterik Kültürü anlatıyor...

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Zaten Mısır dini Atlantis'ten gelmedir. Osiris dini olarak geçer. Mısır'ı önemli yapan tek şey aldığı göçler değildir. Bunun yanı sıra Dünya'nın enerji noktalarından birisidir,Truva,Nemrut gibi....

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Ufak bi hatırlatma Kontejyan' ın paylaştığı Antik Mısır' ın Gizemi adlı kitabı okumanızı tavsiye ediyorum ben baya okudum 250 300 sayfa tamamı Mısır ve Ezoterik Kültürü anlatıyor...

Evet katılıyorum. Bu tarz konuları sevenler için Gizli Sırlar Öğretisi (Ergun Candan) iyi bir seri. Henüz bitirmedim. Çok hoşuma gittiğinden ötürü sindirerek,irdeleyerek,notlar alarak okuyorum.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Yardımcı olur mu bilmem ama bir kitap vardı ve yanlış hatırlamıyorsam hiyeroglifler dahil dünyadaki çoğu dili anlatıyordu. Yıllar önce görmüştüm ve hala var mı bilmiyorum. Araştırıyorum şu anda. Kitabın adını bulursam haber veririm.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu papirüsün, hayatın sırrını açıklayan bir papirüs olmadığını söyleyebilirim.

aswang

Kayıtlı Üye
Ölüler kitabı Mabet Kitaphanesinde var.Acaba size bu papirüsü veren Mısırlı bey çözmüş mü? Hiç sanmıyorum.Bir de geçen dönem okuldaki final sınavımın projesi bir kitap kapağıydı.Benimde seçtiğim kitap 'Ancient Egyptians History' idi. Orjinalı yalnızca British Museum'da olan bir kitap.Kitabı incelemiştim.Dili çok ağırdı,çok iyi anlayamamıştım ama yazıdan çok resim vardı.Çok iyi hatırlıyorum bu yayınladığınız papirüsün aynısı vardı ve uzmanlar papirüsler hakkında yorum yapıyordu.Yalnız papirüsteki oturan Mısırlının elinde 'ankh' sembolü yoktu.Bir de bendeki siyah_beyazdı tabi.O kitaptada bayağı ilginç bilgiler ve papirüs örnekleri vardı.İlginizi çekebilir diye söyledim.Kitabı bulabilirseniz yardımcı olabilir.Yinede hayatın sırrını açıklayan bir papirüsün varolduğunu bile sanmıyorum. :)

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Ölüler kitabı Mabet Kitaphanesinde var.Acaba size bu papirüsü veren Mısırlı bey çözmüş mü? Hiç sanmıyorum.Bir de geçen dönem okuldaki final sınavımın projesi bir kitap kapağıydı.Benimde seçtiğim kitap 'Ancient Egyptians History' idi. Orjinalı yalnızca British Museum'da olan bir kitap.Kitabı incelemiştim.Dili çok ağırdı,çok iyi anlayamamıştım ama yazıdan çok resim vardı.Çok iyi hatırlıyorum bu yayınladığınız papirüsün aynısı vardı ve uzmanlar papirüsler hakkında yorum yapıyordu.Yalnız papirüsteki oturan Mısırlının elinde 'ankh' sembolü yoktu.Bir de bendeki siyah_beyazdı tabi.O kitaptada bayağı ilginç bilgiler ve papirüs örnekleri vardı.İlginizi çekebilir diye söyledim.Kitabı bulabilirseniz yardımcı olabilir.Yinede hayatın sırrını açıklayan bir papirüsün varolduğunu bile sanmıyorum. :)

Ölüler Kitabı benim elimde de var.Ancak o kitabın gerçek olmadığını düşünüyorum. Daha çok Mısır Mitolojisini anlatıyor. Ba'dan doğuştan başlıyor ve devam ediyor. Gerçek Mısır'ın Ölüler Kitabı'nın bulunduğunu sanmıyorum henüz. Bulunduysa bile insanlara verilmemeli.İçinde bildiğim kadarıyla büyülerde içeriyor. Mısırlı bey ile konuşmam sadece 1-2 saat sürdü ve bu konuya geldiğimizde kendisi ayrılmak üzereydi.Bu yüzden sorma fırsatım olmadı tabi. Ama tarihini iyi biliyordu.
Kitap belki yararlı olabilir. Teşekkür ederim. Bu papirüs orjinaldir. Kitaptakini görmediğim için bir yorum yapamam. Papirüsün arkasında orjinallik damgası ve garantisi bulunmaktadır.
Hayatın sırrını açıklayan bir papirüs olduğunu ben de sanmıyorum açıkçası. O kadar basit bir şeye saklamaz Mısırlılar bence xD

iremwm

Kayıtlı Üye
aslında sana tam bir çeviri yapabilirim ama biraz zaman gerek çünkü eski mısır dillerinden daha çözülemeyenler var ama ben sana bir çeviri yapayım kısa bir süre içinde...