Koku'nun etkileri

Ailuros

Banlı Kullanıcı
parfum2.jpg

Gün boyunca yaklaşık olarak 30.000 kez nefes alıp veriyoruz.Bilinçaltı hafızamızda da yaklaşık olarak 10.000 kokuyu taşıyoruz.Bu gerçekten hayran olunacak bir kabiliyettir.İnsanların koku duyusu kabiliyeti diğer tüm duyularından çok daha kuvvetlidir.
Örnek vermek gerekirse bir koku bize çok sevdiğimiz yada sevmediğimiz birini hatırlatabilir.Bir saniyede bizi geçmişte bir an’a döndürebilir,karnımızı acıktırabilir,içinizi kıpır kıpır hissettirip bulunduğunuz yerde daha uzun kalmanızı veya bir an önce uzaklaşmanızı sağlayabilir.Bir insanı farketmemizi ,o kişiden hoşlanmamızı veya hoşlanmamızı sağlayabilir.Ve bütün bunları siz herhangi bir çaba sarfetmeden tamamen kendiliğinden yaşarsınız.Bunun gibi bir çok örnek sıralayabiliriz.
Aşağıda vereceğim örnek kokunun hayatımız üzerinde nasıl bir lüks sağladığına dair en büyük kanıtlarından biridir.İçindeki herşey aynı şekilde dekore edilmiş iki ayrı odaya birer çift koşu ayakkabısı yerleştirildi, Ayakkabılar tıpatıp aynı modeldi. Bir odaya karışık floral bir koku verildi, diğer odaya ise koku verilmedi. Daha sonra yapılan ankette, denekler %84 oranında kokulu odadaki ayakkabıyı tercih ederken, ek olarak daha da ilginç bir sonuç da, kokulu odadaki ayakkabı fiyatlarının daha yüksek olarak tahmin edilmesiydi.
Bunun haricinde kokunun en önemli etkisi insanların psikolojik durumlarını etkilemesidir. Psikoterapist olarak eğitim görmüş bir okültist olan Dion Fontuna kokular ve duygular arasındaki bağ konusunda açıklamalarda bulundu. “Aşağı Rabbani ayinine devam eden bir adam tütsünün tatlı kokusunun tadına vardıkça, zihninin tanrısala doğru döndüğünü görecektir, aniden yanı başındaki kadından bir nefes misk yada patchouli kokusu alırsa, düşünceleri oldukça farklı bir yöne döneceklerdir.” Her insanı farklı dercede olmakla beraber her koku ister hoş ister kötü olsun insanın psikolojik durumunu etkilemektedir.Bazı kokular hüzün,bazıları sevinç bazıları kaygı duygularına neden olabilirler.Hatta insanlar bu duygulara kapıldıklarında da bu duygulara özel kokular salgılarlar.
Bizde kokunun etkilerini bu noktadan çıkarak incelemeye başlayacağız.Parfüm Kullanımı,çiçek kokuları meyve kokuları bitki kokuları,tütsüler,psikolojik kullanım alanları,hastalık tedavilerinde kullanımları,duygular üzerinde kullanım alanları olarak açıklamalarını önümüzdeki günlerde planlı olarak yapmaya başlayacağım.

Sevgi ve Işıkla Kalın.

livemocha

Kayıtlı Üye
Edirne de Osmanlı döneminden kalma psikolojik hastaların tedavilerinin yapıldığı senatoryum benzeri bir hastane de hastalar musuki, su sesi ve bu tarz güzel kokularla tedavi edilirmiş o zamanlar...Acaba hangi koku neleri çağrıştırıyor olabilir?

Adramelech

Kayıtlı Üye
Koku sanattır. Gerçekten muhteşem birşey. Çevrede farklı kokular duyup onlarla ilgili hatıralarınıza dönmeniz mesela, anlık olsa da muhteşem bir his.

Amethyst

Banlı Kullanıcı

Bizde kokunun etkilerini bu noktadan çıkarak incelemeye başlayacağız.Parfüm Kullanımı,çiçek kokuları meyve kokuları bitki kokuları,tütsüler,psikolojik kullanım alanları,hastalık tedavilerinde kullanımları,duygular üzerinde kullanım alanları olarak açıklamalarını önümüzdeki günlerde planlı olarak yapmaya başlayacağım.

Sevgi ve Işıkla Kalın.[/quote]

Harika bir haber :hurray:

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Güzel ve önemli bir konu. Ciddiyetle ele alınması gereken, etkileri geniş çaplı ve derin bir konudur.

darkkanqel

Kayıtlı Üye
bir yerde duymuştum birinin hafızasında yer etmek içi aynı eşya aynı renk aynı kokuyla etrafında bulunun bir süre sonra bunları gördüğünde yada o kokuyu aldığında bilinç altında sizi fark eder.

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Merhaba
Bugün koku kullanımıyla ilgili yapılan yanlışlar ve ihtiyaca uygun alternatiflerden bahsedeceğim.Herkes herzaman olmasa bile belirli zamanlarda koku parfüm kullanır.Ama çoğumuz yanlış kullanımdan dolayı şişedeki etkiyi yaratamayız.Bu bölümde sadece parfümün uygulanacağı bölgeleri ve etkilerini yazacağım.

Parfümü vücudunuza uygulayacaksınız:

Vücudun sıcak noktaları veya hareketli noktalarını seçmeliyiz.Parfüm uygulamak için en uygun noktalar.
Boyun:Kanın fazla pompalandığı bir bölgedir.Mücevher kullanılmadıysa eğer muhakkak parfümünüzü bu bölgede kullabilirsiniz.
Bilek İçleri: (Bayanlarda)Bu bölgede boyun gibi kanın fazla pompalandığı bir bölgedir.Mücevher kullanılmıyorsa parfümü bu bölgede kullanabilirsiniz.
Bilek dışı: (Erkeklerde)Bayanların tam tersi olarak erkekler parfümü bileklerin dış bölgesine sürmeliler.
Diz İçleri:Özellikle çok yağlı kalıcılığı fazla olan parfümlerin sadece bu bölgeye sıkılması yeterlidir.Gün içinde parfümün yoğunluğu sizi yormaz daha doğal bir etki bırakmış olursunuz.Aynı durumu ayak bileklerinizde de kullanabilirsiniz.
Koltuk altı,Kulak arkası,Göğüs arası,Ense:Bu bölgeler hem sıcak hemde nemli olduğu için parfümün yayılması için çok uygun ortamlardır.Özellikle hafif uçucu parfümleri bu bölgelere sıkarsanız daha uzun süre parfümü tazelemeden kullanabilirsiniz.

Gün içinde farklı parfüm kullanmanız gerekiyorsa bir duş aldıktan sonra diğer parfümü kullanın parfüm sıkacağınız bölgenin temiz olması gerekmektedir.

Kıyafetlerde Parfüm kullanımı:

Özellikle pamuklu ve yünlü daha doğrusu doğal liflerle dokunmuş kumaşlarda parfümün yayılması ve kalıcılığı çok iyidir.Sentetik kumaşlara parfüm sıkılması kalıcılığı az olacağından ve parfümün ahengini değirtireceğinden kullanmanızı tavsiye etmiyorum.İpekli kumaşlarınıza parfüm sıkmayın leke bırakır.
Giysilere parfüm uygularken kesinlikle teniniz için seçtiğiniz parfümü kullanmalısınız.Üst üste sıkarsanız kötü bir etki yaratabilirsiniz.Eğer sürekli parfüm değiştiriyorsanız sadece vücudunuzu parfümleyin.

Saçlar:

Saçlarınızı parfümlüyorsanız şampuanınızı kokusuz olarak seçmenizde yarar var.Saçlarınız kısa ise saç diplerine uzun ise saç uçlarına sıkabilirsiniz.Hatta benim tavsiyem saç fırçanıza parfüm sıkıp saçınızı o şekilde taramanız…

Sevgi ve Işıkla Kalın

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Parfüm seçimi dendiği zaman ilk akla gelen beyaz tenli,sarışınsanız ferah meyveli yeşil bir koku önerilirdi,esmerseniz de eğer oryantal baharatlı bir koku.Benim aşağıda bahsedeceklerim etrafınızda bırakmak istediğiniz etkiye göre parfüm seçmenize yarayacak.

Ana maddelerine göre sıralarsak;

Şipre(Chypre): Klasik, gizemli, mütevazi, dolu, kalıcı, şık.
Amber: Egzotik,sıcak, derin, fethedici.
Deri: Baharatlı, sıcak, kuru, karakteri güçlü, yoğun.
Misk: Güçlü kadın.
Ağaçlar: Uyarıcı, sportif, sert, dinamik, çekici.
Çiçekler: Ferah, doğal,gösterişsiz ,taze,gıdıklayıcı, zarif,tatlı,feminen.
Gül: Tazelik,esneklik,duygusal,rahatlatıcı,sade.
Limon: Melonkolik,dağınık,özgür.
Madonya: Şaşırtıcı,heyecanlandırıcı,sarsıcı.

etki bırakırlar.Bu parfümlerin etkileriyle alakalı en temek bilgilerden biridir.Görüldüğü gibi burnunuza güzel gelen her koku istediğiniz etkiyi yaratmaz.Bilinçaltındaki koku kodlarımız her kokuyu belli bir duygusallıkla algılar ve ona göre hafızaya alır. Örneğin yüksek mevkide bir işiniz varsa ve dışarıdan otoriter bir hava sergilemek istiyorsanız oryantal bir koku tercih etmelisiniz.Bir sonraki yazımda yaşa göre bulunduğunuz iş kullanımına göre parfüm kullanımı ile ilgili sizi bilgilendireceğim

Kar

Elit Üye
Bir yazıda insanlarında kendine ait kokuları olduğu, bunu kendilerinin algılayamadığını eğer algılarlarsa çıldırabileceklerini okumuşdum.

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Bir yazıda insanlarında kendine ait kokuları olduğu, bunu kendilerinin algılayamadığını eğer algılarlarsa çıldırabileceklerini okumuşdum.

Evet her insanın kendine ait bir kokusu vardır.Hatta ve hatta insan mutluyken farklı,korktuğu zaman yada üzgün olduğu zaman da farklı kokar.Koku alma sırasında koku molekülleri her iki burun boşluğunun üst kısmında bulunan koku sinirlerini uyarırlar.Bu bölümden gönderilen koku sinyalleri beyindeki her iki koku merkezine de ulaşır.Yanlız bir süre sonra burundaki duyu hücreleri yorulur.Bunun sonucu olarak sürekli aldığımız kokuları bir süre sonra hiç almamaya başlarız.Kendi kokumuz da sürekli soluduğumuz hava içerisinde olduğu için hissedemediğimiz koku gurubuna girer.

logii

Kayıtlı Üye
Hatta bu koku ile ilgili size çok güzel bir film önerebilirim.. '' Koku: Bir katilin hikayesi '' izlemenizi tavsiye ediyorum..

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Hatta bu koku ile ilgili size çok güzel bir film önerebilirim.. '' Koku: Bir katilin hikayesi '' izlemenizi tavsiye ediyorum..
Koku filmi gerçekten de çok güzel bir film ve psikolojik tahlil yapmaya çok uygun. İzlemenizi tavsiye ederim.

Kar

Elit Üye
Evet o filmi çok beğenerek izlemiştim.Birde bildiğim kadarıyla suçlular bile kokularından anlaşılabiliyor, bazı hastalıklarda kokudan teşhis edilebiliniyor. Koku aslında derya deniz,apayrı bir bilim dalı olsa gerek.

Adramelech

Kayıtlı Üye
Benim hatırladığım o adam kendi kokusunu bulamadığı için çıldırıyordu. Ne de olsa koku onun tek varlığı ve kendinin kokusu yok.

logii

Kayıtlı Üye
Benim hatırladığım o adam kendi kokusunu bulamadığı için çıldırıyordu. Ne de olsa koku onun tek varlığı ve kendinin kokusu yok.

Hayır, gördüğü bir kızın kokusunu arıyor. '' Şehire indiği günlerden birinde güzel bir genç kızın kokusunun büyüsüne kapılır ve onu takip eder.Bir süre sonra kıza ulaştığında kız korkar ve çığlık atar. Çevrenin onu duymasından endişelenen Jean da panik içinde onun ağzını elleriye kapar. Ne var ki bu durum kızın boğularak ölmesine yol açar. Jean burada kızın her yerini koklayarak güzelliğin ve ölümün kokusunu içine sindirir. '' ... Sonu harika bitiyor.

Adramelech

Kayıtlı Üye
Ortalarında kendi kokusunu bulmaya çalışıyordu yalnız kalıp şehrinden kaçtığı bölümlerde. Kendinin bir hiç olduğu sonucuna varıyor ve tüm riskleri kolayca alıyordu bu yüzden.

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Evet o filmi çok beğenerek izlemiştim.Birde bildiğim kadarıyla suçlular bile kokularından anlaşılabiliyor, bazı hastalıklarda kokudan teşhis edilebiliniyor. Koku aslında derya deniz,apayrı bir bilim dalı olsa gerek.

Öncelikle Parfüm filmi Patrick Süskind'in Koku kitabından sinemaya uyarlanmış bir filmdir.Kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Buarada sayın Kar güzel bir noktaya değinmişsiniz.Amerika'da Yale üniversitesi ve ispanyol bir şirketin ortak çalışması olarak elektronik bir burun geliştirildi.Bu cihazla insanların kokularından suçlu olup olmadığının tespiti dışında çok küçük miktarda patlayıcının bile kokusundan yer tespitini yapabiliyor.Bu cihaz şuan hacim olarak fazla yer kapladığı için hala geliştirilme evresinde.Ve dediğiniz gibi Koku gerçekten dikkate alınması gereken bir bilim dalı.

babylon

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci
Tam hatırlamıyorum ama şu kadarını anlatabilirim;
bir araştırmada 3 bayan seçilmiş ve iki tshirt önlerine konulmuş.Birinde babalarının veya abilerinin kokusu varmış diğrerinde de.Tanımadıkları bir erkegın.3 bayanda babaları vea abilerinin kokusu olan tshirt'ü seçmemiş(burda yapmalarını istedikleri koklayarak hangisinin hoşuna gıttikleriymiş ve onlar tanımadıkları kokuyu seçmiş)

Tanrıcam

Kayıtlı Üye
İş
Üni. öğrencisi
Çok önemli bir konu bence.Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Ben parfüm filmini izlemiştim ve çok etkilenmiştim.