Duruişiti nedir?

Mermaid

Kayıtlı Üye
Duruişiti, hiçbir aygıt kullanmaksızın, algılanabilmesi olanaksız uzaklıktaki ses, konuşma ve müzikleri işitebilme ve bedensiz varlıklardan gelen tesirleri söz halinde duyabilme şeklinde olduğu iddia edilen paranormal yeteneğe metapsişikte verilen addır. Durugörü yeteneği ile karşılaştırıldığında, aralarındaki tek fark, paranormal algılamanın birinde görme, diğerinde işitme algısına dayalı olmasıdır.
Duruişiti fenomeninde işitilen sesin, kulakla duyulan sese benzemediği, içten gelen, zihinsel olarak işitilen bir ses olduğu iddia edilir. Fakat sesin beynin içindeymişcesine bilinen ses gibi işitildiği söylenir. Bununla birlikte, fenomende ses, önceleri karışık, belli belirsiz gelen fısıltı sesleri halinde olur; gitgide kuvvetlenir ve sonunda normal ses tonuna ulaşır. Olayı betimlerken iddialarını aktaran duruişitirlerin belirttiklerine göre, “adeta beynin içine bir telefon aygıtı yerleştirilmiş gibidir.”
Duruişiti fenomeni hipnotik veya doğal uykuda, “uyku-uyanıklık arası” halinde ve izolman, ekstaz (vecd), trans gibi degajman halleri sırasında oluşabildiği gibi uyanıkken (dalgınlık sırasında) de oluşabildiği iddia edilir.
Rüyalarda, tanınmayan bir sesin fısıldaması tarzındaki duruişitilerin hami varlıktan gelen mesajlar olduğu iddia edilir.

Kaynak : Vikipedi

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Aynı zamanda duru görü ile gelişmesi olağandır. Duru görü yeteneği olanların biraz pratik ve çalışma ile bunu da ekleyerek tam bir görü sağlaması mümkündür. Hatta buna dokunma, tatma ve koklama gibi diğer duyular da eklenebilir.

miracles

Kayıtlı Üye
Aynı zamanda duru görü ile gelişmesi olağandır. Duru görü yeteneği olanların biraz pratik ve çalışma ile bunu da ekleyerek tam bir görü sağlaması mümkündür. Hatta buna dokunma, tatma ve koklama gibi diğer duyular da eklenebilir.

Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz. Bende duru biliş yeteneği var ama duru işiti ve duru görü çok zayıf. Çok nadir alabiliyorum. Geliştirmek istiyorum.

Mermaid

Kayıtlı Üye
Duruişiti konusuna genel bir tanımlamayla giriş yaptım ama, birkaç gündür yoğunluğumdan devamını getirememiştim. Affınıza sığınarak konuya devam ediyorum.

Duruişitiyi, kısaca, duyuötesi sesleri işitme yeteneği olarak tanımlayalım. Duruişiti, genellikle kişide, durusezi ve durugörü yeteneklerine eşlik etmektedir. Yani sezgileri güçlü olan ya da duyuötesi vizyonlar alan kişilerde, duruişiti durumuna da rastlanmaktadır. Tabii bu, ille de, bu yeteneklerden birine sahip olan kişi diğerlerine de sahiptir anlamına gelmez. Ya da, bazı deneylerle bu yeteneğinizi ortaya çıkarabilir, bazı meditatif uygulamalarla geliştirebilirsiniz.

Her ne kadar, duruişitide duyulan sesin zihinsel bir ses şeklinde olduğunu iddia edenler olsa da, bana göre, zihinsel ses algısıyla duruişitsel ses algısı biraz farklıdır. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, zihinsel ses algılamalarının daha çok, farklı boyutlardan mesajlar içerdiğine inanırım. Mesela rehberimin bana verdiği mesajı zihinsel bir ses olarak algılarım( bunu da duruişitiye dahil etmek mümkün tabii, bazı medyumlar varlıklardan bu şekilde aldıkları mesajlarla duruişiti medyumluğu yapmaktadırlar). Duruişitide ise duyulan ses, daha çok, kapalı bir kapının ya da yüksek bir bahçe duvarının önünden geçerken duyulan bazı seslere kulak misafiri olmak gibidir. Yani tam olarak, yanınızda olan ve konuşan birini duymak ve dinlemek gibi değil de, sesi biraz daha uzaktan duymak, diğer seslerden ayırdederek farkına varmak gibidir. Ya da bazen birinin biraz uzaktan size seslendiğini duyarsınız. Ancak sesi, hemen kulağınızın dibinde söyleniyormuş gibi duyduğunuz da olur.

Duruişiti yeteneğiniz alt seviyelerdeyse, tıpkı durugörüdeki gibi, neye kime ait olduğunu anlayamadığınız bazı kelimeler ya da bir-iki cümle kulağınıza çalınır. Bazen sesin ne dediğini bile anlayamazsınız. Daha ileri seviyelerdeyse, nereden kimden duymak istediğinize göre işitsel yeteneğinizi yönlendirmek mümkün olabilir. Bazen de şöyle gelişir, normal algı ötesindeki boyutlardan varlıklara seslendiğinizde verdikleri cevabı ses duymak şeklinde algılayabilirsiniz. Eh, konuyu epeyce dağıttığıma göre, şöyle özetleyeyim: Nasıl ki, durugörüde bazen içinde bulunduğumuz boyuttan tanıdığımız ya da tanımadığımız, kişi ve yerlere ait görüler alabiliyor ve bazen de, normal algılarımızın ötesindeki boyutlardaki varlık ve yerlere ait görüler alabiliyorsak, duruişitide de bu şekildedir. Bazen içinde bulunduğumuz boyuttaki tanıdığımız ve tanımadığımız kişilere ait sesleri, bazen de normal algılarımızın ötesindeki boyutlardaki varlık ve yerlere ait sesleri duyarız.

Kendimizde duruişiti yeteneği olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Konsantrasyon zamanlarınıza, sessiz anlarınıza dikkat edin, aslında orada olmayan kişilere, durumlara vs. ait sesler duyuyor musunuz? Ya da, özellikle ruhsal anlamda bağlarınızın güçlü olduğu birisiyle birlikte bir deney yapın; farklı mekanlarda iken birbirinize konsantre olun, deney arkadaşınız size önceden kararlaştırmadığınız bir kelimeyi birkaç kez sesli olarak tekrarlasın, bu esnada bir şey duyup duymadığınızı kontrol edin.

Geliştirmek içinse, kulaklarınızı dış seslere açın. Hatta fırsat buldukça, gözlerinizi kapatıp çevresel seslere konsantre olun, işittiğiniz sesleri birbirinden ayırın. Tek tek dinleyin. Daha sonra, etrafınızda olmayan sesleri duymaya çalışın. İşitsel yeteneğinizi güçlendirin. Sağ ve sol kulaklarınızın yakınında, başınızın içine doğru 30 derecelik açılarda bulunan kulak çakralarınızı temizleme meditasyonları yapın (bunlar ikincil çakralardandır), kulak çakralarınızın içinden beyaz ışık geçirdiğinizi imajine ederek kulak çakralarınızı açın. Bu uygulama, hem yeteneğinizi ortaya çıkarabilmek, hem de farkında olduğunuz yeteneğinizi geliştirebilmek içindir. Bulunduğunuz yerden uzakta bir mekana odaklanın. Oradaki sesleri duymaya çalışın. Bir ses işittiğiniz takdirde oradan olduğunu anlayabileceğiniz mekanlar seçin. Ya da belirlediğiniz bir kişinin sesini duymaya da odaklanabilirsiniz.Bunlar elbette bugünden yarına hemen sonuç alabileceğiniz çalışmalar değildir, diğer bir çok şey gibi, zaman, çaba, sabır ve dikkat gerektirir. Uygulamak isteyen arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.

Sevgiyle kalın

Yazan : Mermaid

Rosales

Kayıtlı Üye
Benim özellikle merak ettiğim bir konu var. Bununla ilgili bir bilgide bulamadım. Uykuya dalarken birtakım konuşmalar duyuyorum. O sırada odada televizyon açık kaldı herhalde diye düşünmeye başlıyorum. Ya da ben uyurken odada birileri sohbet edip konuşuyor zannediyorum. Uyanıp konuşan kişilere yeter artık susun demek için ya da tv kapatmak için uyandığımda etrafta beni rahatsız eden hiçbir sesin olmadığını farkediyorum. Tekrar uykuya dalarken bazen yine aynı şey oluyor. Her seferinde dinlememeye çalışıyorum. Konuşulanlar adeta beynimi yoruyor. Bu durum ne ile açıklanabilir? Bilen biri varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Mermaid

Kayıtlı Üye
Benim özellikle merak ettiğim bir konu var. Bununla ilgili bir bilgide bulamadım. Uykuya dalarken birtakım konuşmalar duyuyorum. O sırada odada televizyon açık kaldı herhalde diye düşünmeye başlıyorum. Ya da ben uyurken odada birileri sohbet edip konuşuyor zannediyorum. Uyanıp konuşan kişilere yeter artık susun demek için ya da tv kapatmak için uyandığımda etrafta beni rahatsız eden hiçbir sesin olmadığını farkediyorum. Tekrar uykuya dalarken bazen yine aynı şey oluyor. Her seferinde dinlememeye çalışıyorum. Konuşulanlar adeta beynimi yoruyor. Bu durum ne ile açıklanabilir? Bilen biri varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Bunun açıklaması zaten yukarıdaki yazıda yapılıyor. Duyduğunuz konuşmalara dikkat ederek, anlamaya dinlemeye çalışarak bunu geliştirebilirsiniz.

Athena55

Kayıtlı Üye
Bende de sabah uyandığımda çok oluyordu, şimdi yok Allah'a şükür.

Sanki 3-5 kişi muhabbet ediyormuş gibi daha önce duymadığım sesler işitiyordum. Bazen ben de katılıyorum konuşmaya ister istemez , cevabımı da alıyorum . Daha sonra bunlar felan hepsi gitti , ne ses duydum ne bir şey olmaması daha iyi bence bir sürü gereksiz işiti . Baş şişiriyorlar ancak.

Jasminum

Kayıtlı Üye
Sizin malesef sadece başınız şişmiş.. Pek çok insan geliştirmek için uğraşıyor halbuki.. Bu yeteneğinizi rehberinizle iletişim kurmak ve böylece alacağınız kararlarda atacağınız adımlarda ona danışmak, üst boyutlarda iletişime geçmek, sevdiklerinizle iletişime geçmek, size ihtiyaç duyguklarında bunu nerde olurlarsa olsunlar duyabilmek gibi pek çok alanda kullanabilirdiniz.

Athena55

Kayıtlı Üye
Sizin malesef sadece başınız şişmiş.. Pek çok insan geliştirmek için uğraşıyor halbuki.. Bu yeteneğinizi rehberinizle iletişim kurmak ve böylece alacağınız kararlarda atacağınız adımlarda ona danışmak, üst boyutlarda iletişime geçmek, sevdiklerinizle iletişime geçmek, size ihtiyaç duyguklarında bunu nerde olurlarsa olsunlar duyabilmek gibi pek çok alanda kullanabilirdiniz.

Rehberiniz derken ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Rehber varlıklar vardır. Buna ister melekler deyin, ister akıllı varlıklar, ister üst boyut varlıkları, ister ruhani varlıklar, isim çok önemli değil. Özetle ruhsal enerji makenizmasına bağlı varlıklar diyelim. Rehberinizle iletişime geçebilir, öğrenebilir, yardım alabilirsiniz.

Athena55

Kayıtlı Üye
Bir şey diyeceğim ama gülmeyin. :D Ben aslnda biriyle hep konuşuyorum ama buna kimisi diyor ki içinizdeki sesi dinleyin derler ya , ben hep onunla konuşuyorum. Bir insan görünce hemen yorumlar duyuyorum, hoşlanmadığı kişilerin özelliklerini söylüyor . Bu da benim insan sarrafı olmamı sağladı. Bazen düşünüyorum acaba ben deli miyim diye ama her şey normal gidiyor. Bu küçüklüğümden beri vardı , beni hep doğru yola götürdü, ne zaman yanlış yapsam yanlışımı söylerdi ve o yoldan dönerdim . Sizce böyle bir şey olabilir mi ya da ben kafayı mı yedim ?

Ayrıca bugün banyoya girdiğimde bir şeyler duydum. Yine muhabbetler konuşmalar . Benim düşündüğüm şeyler değildi , genelde hep bilimsel konuşuyorlar, bilimsel konular.

Ya da neyse daha aklıma gelirse anlatırım , ya da sanırım kafayı yiyorum bir psikoloğa gitmem gerek. :)

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu duruişiti ilgimi çekti. Benim zaman zaman çok şiddetli baş ağrılarım olur o zamanlarda sessiz bir ortama çekilirim. Bazen sessiz ortamlarda bir takım sesler duyuyorum ama ne olduğunu seçemeyeceğim kadar kısık ve birbiri içine geçmiş sesler olduğu için pek algılayamıyorum. Açıkçası başım ağrırken pek algılamakla da uğraşmıyorum. Bu bir duruişiti olabilir mi? Çünkü genelde ya başım ağrırken ya da kafam bir şeylerle meşgulken duyuyorum. Eğer böyle bir ihtimal varsa geliştirmek isterim.

nicolaprenso

Kayıtlı Üye
Ben geceleri yarı uyku yarı uyanık modundayken, sanki başımın ucunda ayak sesleri duyuyorum gibi geliyor. Aniden biri çığlık atarak gelip yastıkla vuruyor. Bu hep oluyor ama bir türlü anlamıyorum. Gözümü açtığımda geçiyor ama tam dalacakken acayip konuşmalar duyuyorum. Bu herkese mi oluyor? Yoksa başka bir şey mi var? Bilgilendirirseniz çok sevinirim ..

Berinha

Kayıtlı Üye
Bu duruişiti ilgimi çekti. Benim zaman zaman çok şiddetli baş ağrılarım olur o zamanlarda sessiz bir ortama çekilirim. Bazen sessiz ortamlarda bir takım sesler duyuyorum ama ne olduğunu seçemeyeceğim kadar kısık ve birbiri içine geçmiş sesler olduğu için pek algılayamıyorum. Açıkçası başım ağrırken pek algılamakla da uğraşmıyorum. Bu bir duruişiti olabilir mi? Çünkü genelde ya başım ağrırken ya da kafam bir şeylerle meşgulken duyuyorum. Eğer böyle bir ihtimal varsa geliştirmek isterim.

Sn. erlkonig duyduklarınıza konsantre olmaya çalışırsanız zamanla daha yüksek net duymaya başlayacağınızı düşünüyorum. Anlattığınız kadarıyla duruişiti yeteneğiniz var ama geliştirmeniz gereken bir düzeyde.

Ben geceleri yarı uyku yarı uyanık modundayken sanki başımın ucunda ayak sesleri duyuyorum gibi geliyor. aniden biri çığlık atarak gelip yastıkla vuruyor.Bu hep oluyo ama bir türlü anlamıyorum.gözümü açtığımda geciyor ama tam dalıcakken acayip konuşmalar duyuyorum. bu herkese mi oluyor?Yoksa başka bişi mi var? Bilgilendirirseniz cok sevinirim ..

İmla kurallarına biraz daha dikkat edersek sevinirim. Ve herkese olmuyor ama bir önceki mesajda yazdığım gibi geliştirilmesi gereken bir yetenek. Konsantre olmaya, söylenenleri algılamaya çalışmanı tavsiye ederim. Eğer anlamadığın bir lisan kullanılıyorsa sitede yardımcı olabilecek birçok arkadaşımız var...

serim

Kayıtlı Üye
Merhaba benimde bazen gece tam uykuya dalmak üzereyken beynimin içinde dayanamayacağım şiddette çok rahatsız edici bir ses geliyor.Önce kalabalık bir ortam sesi geliyor bunları anlamaya çalıştığımda ses şiddetleniyor ve bana acı veriyor hatta ses geldiğinde çenem titremeye başlıyor..Uyanıyorum tekrar uykuya dalmak üzereyken aynı şeyleri yaşıyorum.Bunları her gece yaşamıyorum. Düzensiz aralıklarla yaşıyorum. Ayrıca şöyle bir deneyimim olmuştu; bir gün anlamsız şekilde içime kapandım beynimde 2 ekek sesi duyuyordum bana kendimi öldürmemi ve bunu nasıl yapmam gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatıyorlardı.O gün bu seslerle kendimle inanılmaz bir mücadele verdim. Gece çok zor uykuya daldım ve aynı seslerle uyandım ama bu defa bu sesler beynimden değil başucumda 2 kişinin yüksek sesle tartışması şeklinde geliyordu.İkiside çok sinirli konuşuyordu.Çok korktum dinlemeye başladım..Biri öldürmedi kendini diyordu ki diğeri uyandı dedi ve kollarımı tuttu anlamadığım dilde şeyler söylemeye başladılar bir taneside alnıma bastırdı kafamı çevirip onlara bakamadım içimden dua etmeye başladım sanki zihnimi okuyorlardı dua etme diye bağırdı biri..Ablam sesler duymuş tedirgin olmuş yanıma geldi birden boğuşma kesildi.Birlikte uyuduk ablamla.Sesleri duydum yine ama fısıltı şeklinde.Bana kötü şeyler söylüyorlardı.Sabah ablamla geceyi konuşurken annem aradı eve dönmem gerektiğini evde büyü bulduğunu söyledi..Sizce bu yaşadıklarım anlattığınız konuyla ilgilimi? Yada nedir anlatabilirmisiniz teşekkürler

glory

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar, ben de uzun zamandır uykuya dalarken konuşmalar duyuyorum ama o an ne uyur, ne uyanık oluyorum. Bir kaç kişi muhabbet ediyor sanki, bu konuşmaları çok yüksek sesle duyuyorum ve ne söylediklerini de çok net anlıyorum. Anlamsız cümleler kuruyorlar, yani benim normal hayatımda duymadığım isimler ve konular oluyor erkek ve bayan sesleri bu sesler bazen kalkıyorum bazen de uykuya dalıyorum. Bu aralar da kokular duymaya başladım, gece geç saatte bile sanki yemek kokuları duyuyorum ve açıkçası şizofren falan mı diye düşünüyorum. Bu yüzden dr.a gitmeye korkuyorum, netten araştırdığımda sizin tartışmalarınızı okudum ve hemen üye oldum. Acaba şizofren falan mı yoksa dediğiniz gibi, duruişitimi acil yorumlarınızı bekliyorum!!!!!

Bir de ayrıca 5-6 yaşlarımdayken gece aniden kalkıp, başka bir dilce konuşuyormuşum rusça gibi bir dil kullanıyormuşum ve korkuyla uyanıp yaklaşık yarım saat kadar titriyormuşum. annemle babam söylüyor. Ama sadece o yaşlarımdayken olmuş, şu an öyle bir durumum yok. Belki alakası vardır diye eklemek istedim.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Hiçbir yeteneğim yoksa bile sanırım duru işiti sahibiyim ama gündüzleri herhangi bir şey duymuyorum ne zaman gece oluyor tam sessizlik oluyor hiç aklımda yokken aniden bir adamın öfkeyle bağırmasını birinin birisine seni seviyorum dediğini kısa kısa konuşmalar duyuyorum ama şunu da düşündüm bunu kedim mi düşünüyorum diye ama düşünmediğime ve o ses tonlarını daha önce duymadığımı da biliyorum. örnek vereyim dün gece uykuya dalmak üzere iken daha önce hiç duymadığım kaba bir ses ''vazgeçmicem'' diye bağırdı. Bu kim ve neyden vazgeçmeyecek bilmiyorum kalbim onun yüzünden küt küt attı o saatten sonrada paranoyalarım başladı nedense yatağım titriyo.

AJA

Elit Üye
Bilinçaltı bu şekilde dışarı çıkarmı bilmiyorum fakat duymak görmekten biraz daha ürkütücü sanırım :)

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Selam AJA :) Nasısın :D

Aksine bana göre görmek duymaktan daha korkunç geliyor şükür henüz bir şeyler görmedim ama duymanın kötü tarafı tam uykuya dalacakken olması diyorum bu ne benmi düşündüm iç sesim mi bu ama ben neden kendi kendime erkek sesiyle vazgeçmicem diyeyim ki değil mi. İlginç.

Avcılar

Kayıtlı Üye
Merhaba benimde bazen gece tam uykuya dalmak üzereyken beynimin içinde dayanamayacağım şiddette çok rahatsız edici bir ses geliyor.Önce kalabalık bir ortam sesi geliyor bunları anlamaya çalıştığımda ses şiddetleniyor ve bana acı veriyor hatta ses geldiğinde çenem titremeye başlıyor..Uyanıyorum tekrar uykuya dalmak üzereyken aynı şeyleri yaşıyorum.Bunları her gece yaşamıyorum. Düzensiz aralıklarla yaşıyorum. Ayrıca şöyle bir deneyimim olmuştu; bir gün anlamsız şekilde içime kapandım beynimde 2 ekek sesi duyuyordum bana kendimi öldürmemi ve bunu nasıl yapmam gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatıyorlardı.O gün bu seslerle kendimle inanılmaz bir mücadele verdim. Gece çok zor uykuya daldım ve aynı seslerle uyandım ama bu defa bu sesler beynimden değil başucumda 2 kişinin yüksek sesle tartışması şeklinde geliyordu.İkiside çok sinirli konuşuyordu.Çok korktum dinlemeye başladım..Biri öldürmedi kendini diyordu ki diğeri uyandı dedi ve kollarımı tuttu anlamadığım dilde şeyler söylemeye başladılar bir taneside alnıma bastırdı kafamı çevirip onlara bakamadım içimden dua etmeye başladım sanki zihnimi okuyorlardı dua etme diye bağırdı biri..Ablam sesler duymuş tedirgin olmuş yanıma geldi birden boğuşma kesildi.Birlikte uyuduk ablamla.Sesleri duydum yine ama fısıltı şeklinde.Bana kötü şeyler söylüyorlardı.Sabah ablamla geceyi konuşurken annem aradı eve dönmem gerektiğini evde büyü bulduğunu söyledi..Sizce bu yaşadıklarım anlattığınız konuyla ilgilimi? Yada nedir anlatabilirmisiniz teşekkürler
11 aydır komsumuzun sesini duyuyorum kız sürekli konuşuyor kulagimda küfür hakaret vs kurtulmak istiyorum çok çabaladım bana yardımcı olursanız sevinirim