sunak hazırlama ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

iremwm

Kayıtlı Üye
yani diyelimki kara büyü yapcağım nasıl bir sunak hazırlamam gerekir

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Cadılıkta kara büyü yoktur. Bence voodooya falan bak

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Niye cadılıkta kara büyü yok? Romalılardan kaçarken Tanrıça Aradia'ya sığınan cadılar, direkt olarak kendisinden lanetleme büyüsü almadı mı? Aldı. Nasıl oluyor da cadılıkta kara büyü olmuyor o halde anlamadım? Cadılıkta kara büyü olmadığını hiç sanmayanlar, sanmaya başlayabilirler. Voodoo'da cadılıktan çok farklı bir tradisyondur ve bilgileri cadılık kadar kolay bulunmaz ve çok risklidir. Lütfen üyeleri bilginiz çerçevesinde olmayan şekilde yönlendirmeye çalışmayınız.

yani diyelimki kara büyü yapcağım nasıl bir sunak hazırlamam gerekir

Altarınızı normal bir altar şeklinde hazırlayın. Sadece amacınıza uygun mum, tütsü gibi malzemeleri ve renkleri iyice seçin, astrolojik saatlerin şerli dediğimiz anlarını bulun, ay küçülürken çalışmanızı yapın.

...WiccaN...

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Niye cadılıkta kara büyü yok? Romalılardan kaçarken Tanrıça Aradia'ya sığınan cadılar, direkt olarak kendisinden lanetleme büyüsü almadı mı? Aldı. Nasıl oluyor da cadılıkta kara büyü olmuyor o halde anlamadım? Cadılıkta kara büyü olmadığını hiç sanmayanlar, sanmaya başlayabilirler. Voodoo'da cadılıktan çok farklı bir tradisyondur ve bilgileri cadılık kadar kolay bulunmaz ve çok risklidir. Lütfen üyeleri bilginiz çerçevesinde olmayan şekilde yönlendirmeye çalışmayınız.

ama bu şekilde cadılığın temel yasasını çiğnemiş olmaz mı?

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Cadılık Yasası'nı (Wiccan Rede) bildiğiniz kadarıyla anlatabilir misiniz?

Mod Notu: Bu bölümü okuyan üyelerin dikkatine; konu içerisindeki üye mesajlarında wicca-cadılık kavram karmaşası vardır,okurken ayırt etmeye çalışınız.Bu üyemizin mesajında belirttiği "Wiccan Rede" sadece wicca inancına özgüdür tüm inanç gruplarında cadılar vardır,cadılık bir yol'dur ve her inanç sisteminin farklı kurallar bütünü vardır.Yani Wiccan Rede'ye "Cadılık yasası" demek kesinlikle yanlıştır.(2013) Lavander

...WiccaN...

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Kimseye(kendine de) zarar vermediğin sürece,ne istiyorsan yapabilir ve düşünebilirsin.

ve üç kat yasası var

iyi veya kötü yaptığın ve düşündüğün her şey sana 3 misli dönecektir

ve birde 13 prensip var..

bunlar netten öğrendiğim kadar bilgiler

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Şimdi genelde internette Wiccan Rede yazdıktan sonra çıkan bir dörtlü vardır, ingilizce.

Bide the wiccan rede you must, (Cadı Kanunlarına uymak zorundasın)
In perfect love and perfect trust, (Tüm bir sevgi ve tüm bir güvenle)
Eight words the wiccan rede fulfill, (Sekiz kelime cadılığın yasasını teşkil eder)
And ye harm none, do what ye will. (Başkasına zarar vermediğin sürece istediğini yap)

Bu Wiccan Rede'nin içindeki kısacık bir paragraftır. Aslında daha uzun bir metindir ve metinin sonlarına doğru şöyle bir paragraf da vardır.

Mind the Three-Fold laws you shoul three times bad and three times good. (Üçler yasası gereğince 3 katı kötü, 3 katı iyi olmalısın.)

Yani burada, sana yapılan bir hatanın karışılığının 3 katıyla alınması hakkı veriliyor, aynı zamanda yapılan her iyilik için de 3 katı iyilik yapman gerektiği söyleniyor. Yani cadılığın kanunları, nefs-i müdafa olduğu sürece 3 katına kadar karanlık yaptırım izni veriyor.

...WiccaN...

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
hiç duymamıştım teşekkürler. bende cadıların iyilik perisi gibi olmaları gerektiğini düşünüyordum haha bu hoşuma gitti :)

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Cadıların da oldukça karanlık büyüleri olduğunu düşünürsek, pek de öyle iyilik perisi denebilecek bir şeyleri yok.

iremwm

Kayıtlı Üye
Evet ben örnek olarak kara büyü demek zorunda kaldım ya aslında altın sunağı hazırlamam gerek nelere ihtiyacım var.
Yani altın rengi mum tanrının sembolü falan ama sanki birşeyi atladım yardımcı olur musunuz örneğin tütsü olarak hangisini yakmalıyım?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Konunun başından beri wicca ve cadılık terimleri karıştığından bir üyenin dediğini öteki farklı anlamış.Elbetteki karanlık yolu tercih eden cadılar vardır.Bu genelde bizim dediğimiz kötülük yapan anlamında değildir.Misal kara kamlar yer altına inebilme bunu yaparken erlik hanın kızlarından kurtulup hastanın üzerinde hastalığı yapan ifritler ve kötü ruhlarla savaşabilme yetisine sahiptir.Bunu bir ak şaman yapamaz.Bu örnekte olduğu gibi karanlık sanatlara hakim olanlar kötü büyüler yapan cadılardır demek yanlış olur.Her iki dalda da insanların arasına fitne sokanlar,yuva yıkanlar,hayatın akışını kendi menfaat ve istekleri doğrultusunda döndürmeye çalışanlar vardır ve hep olacaktır.5 parmağın 5i asla bir olmaz.Sonuç olarak cadı olup kara büyü yapan vardır ama wicca olup kara büyü yapan yoktur.Çünkü wiccada büyü gridir ne saf ve tertemizdir ne de kötücül ve negatif.Popülerleşmiş hali dışında wicca'da maji ak veya kara olarak ayrılmaz,içeriğine göre zaman zaman böyle isimlendirilse de wiccanın majisi gridir.Fakat bir wiccan ahlak ve etik olarak karşılığını 3 katı ile alacağını bildiğinden başkasına zarar verebilecek bir hamlede bulunmaktan kaçınır,inançlarına ters düşmüş olur.Yapamaz mı?Yapar ama karşılığını da alır,çoğu zaman başına gelecekleri de bilir ancak şunu unutmamak gerekir;yetenekleriniz bir süre sonra ceza olarak kaybolmaya başlar.Kısacası papaz her zaman pilav yemez.

Şimdi genelde internette Wiccan Rede yazdıktan sonra çıkan bir dörtlü vardır, ingilizce.

Bide the wiccan rede you must, (Cadı Kanunlarına uymak zorundasın)
In perfect love and perfect trust, (Tüm bir sevgi ve tüm bir güvenle)
Eight words the wiccan rede fulfill, (Sekiz kelime cadılığın yasasını teşkil eder)
And ye harm none, do what ye will. (Başkasına zarar vermediğin sürece istediğini yap)

Bu Wiccan Rede'nin içindeki kısacık bir paragraftır. Aslında daha uzun bir metindir ve metinin sonlarına doğru şöyle bir paragraf da vardır.

Mind the Three-Fold laws you shoul three times bad and three times good. (Üçler yasası gereğince 3 katı kötü, 3 katı iyi olmalısın.)

Yani burada, sana yapılan bir hatanın karışılığının 3 katıyla alınması hakkı veriliyor, aynı zamanda yapılan her iyilik için de 3 katı iyilik yapman gerektiği söyleniyor. Yani cadılığın kanunları, nefs-i müdafa olduğu sürece 3 katına kadar karanlık yaptırım izni veriyor.

Burada 3 katı kötü 3 katı iyi karşılık vermelisin gibi birşeyden bahsedilmiyor.Yaptığın her iyilik için 3 katı iyilik her kötülük için 3 katı kötülük alırsın diyor.Bunu da evrenden alırsın,yaptığın katlanarak tezahür eder yani.Biri kolunu çizdi diye gidip onun kolunu kırma hakkını sana veren birşey yok yani.Üçler yasası bir intikam ya da kısasa kısas yasası değildir.

Evet ben örnek olarak kara büyü demek zorunda kaldım ya aslında altın sunağı hazırlamam gerek nelere ihtiyacım var.
Yani altın rengi mum tanrının sembolü falan ama sanki birşeyi atladım yardımcı olur musunuz örneğin tütsü olarak hangisini yakmalıyım?

Tütsü tarçın,defne(özellikle defne yaprakları Apollonu/güneşi temsil eder)
Taş olarak sitrin,akik(sarıya çalan tonları)
Müzik olarak lir,flüt,zil gibi nefesli ve telli çalgılar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...