Değerli Taşların Saflık Derecelerini Anlayabilmek

mally

Kayıtlı Üye
Sevgili arkadaşlar bir konuda yardıma ihtiyacım var.

Pembe kuvars, topaz, ametist, yeşim ve kaya kristali taşlarının saflık derecelerini anlayabilmek için konuya vakıf bilgi sahibi arkadaşlar birkaç ipucu verebilirler mi acaba?

Geçen aldığım topaz taşının kesik olduğunu sonradan fark ettim. İşe yaramaz bir taş satın almışım. Satıcıyı da suçlamıyorum oda fazla anlamıyordu. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Özgür Yürek

Kayıtlı Üye
Saflık derecelerini ancak mücevheratcılar anlayabilir birde minerolojistler.
Saflıktan ziyade dikkatet sahte cam şeyleri alma.

AphraeL

Kayıtlı Üye
Evet özgür yürek'in de dediği gibi bu taşların gerçek olup olmadığını anlamak hakkaten zor. İşin uzmanları bile şaşabilir bazen labratuar ortamında olmadıklarında. Çok iyi taklitler yapılıyor çünkü. Ancak konu üzerine bilgili arkadaşlar varsa pratik bilgilerle en kötü taklitlerden sakınmanda yardımcı olabilirler. Varsa benim için de harika olur hatta.

Saygılar,
AphraeL

mally

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim arkadaşlar. Dikkate alacağım.

Benim demek istediğim takı ve benzeri süs eşyalarında kullanılan kesilmiş veya şekil verilmiş taşlardan ziyade, direkt işlem görmemiş taşlar. Nasıl söylenir tam bilemiyorum, naturel yani doğal halde bulunan taşlar. Mesela eklentideki ametist taşı doğal halinde gibi gözüküyor. Bu taş sahte mi yoksa gerçekten doğal mı? Tabii ki de profesyonel anlamda tam anlayabilmek kolay değil. Farklı bir bilim dalı olsa gerek. Önerilerinizi bekliyorum sevgili dostlar.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kayaç deniyor işlenmemiş taşa.

İşlenmiş taş sahte anlamına gelmez. Siz taşa benzeyen boncuklardan endişeleniyorsunuz sanırım. Dokunulduğunuda farkı gayet net anlaşılır aslında. Böyle bir endişeye kapılmanıza gerek yok.

Kristal kuvars akik gibi taşlatr dişli taşlardır ve kaliteleri dişleri ile ölcülür. Dişler ne kadar kalın uzun ve sivri ise o kadar değerlidir.

Akik kalsedon gibi taşlar dişli olmayan taşlardır. İşlenmeleri gerekir Ya da kesilmeleri. İşlenmez veya kesilmezlerse normal bir kayadan farkları kalmaz.

Akik, içinde kuvars barındıran narin taşlardandır. İçinde kuvars bulunun akik son derece değerlidir.

Kısacası dişli olan taşların işlenmemişini, dişleri olmayan taşların da işlenmişini almak daha iyi olur.

Resimde gösterdiğiniz ametist son derece kaliteli görülüyor. 300 ile 600 arasında bir değer biçerler.

mally

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ederim Sayın Urum. Saflık derecesini anlayabilmek için bilgi istememin sebebi, çakra enerjileri için kullanmak. Kullanacağım taşların saflık dereceleri o nedenle önemli. Tekrar çok teşekkür ederim Sayın Urum.

mavişpery

Kayıtlı Üye
bir ametist taşı aldım. ama kolye şeklinde satılıyordu. işlenmiş olduğu belli. ama gerçek olup olmadığı konusunda şepheliyim. zaten bana bir enerji vermedi. hissetmedim hiç bir şey. yapabilceğim bir şey var mı??

St.Raven

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Pembe kuvars dediğiniz kaya kristalinin oluşum esnasında farklı mineralle karışmış halidir.pembe kuvarslar açık pembeden griye yakın pembeye kadar değişik renklerde olur.gri olanları ise başka bir türü olan dumanlı kuvarstır.kaya kristali ise saf kristaldir. ametistte kaya kristalinin bir türüdür mor ve eflatundan siyaha doğru koyulaşabilirler ama asla tam siyah değildir. bunlar kuvars türleri olduğundan işlenmiş olsun işlenmemiş olsun taşın orjinalliğini anlayabilmeniz için (saflık başka birşeydir ve kendine has renginin nekadar canlı ve berrak olmasıyla özetlenebilir. kimyasal analiz şansımız yok) içindeki damarlar,çizgiler ve oluşumları inceleyin bu oluşumlar herzaman başıboş ve kendine hastır asla bir düzen görülmez.kristallerin çoğunda bu oluşumlar vardır asla cam gibi tekdüze değildir.eğer öyleyse sunidir cam veya başka şeylerden yapılma taklitlerdir. yeşim gibi kayaç olmayan taşlarda ise bir büyüteçle yüzeyini inceleyin doğal oluşumları çizgileri ve damarları azda olsa farkedebiliyorsanız taş orjinaldir.

ayrıca resimdeki gibi yarısı kesilmiş kayaların içinde görülen şekliyle jeot denir. herzaman gerçektir.bunlar genelde taş dükkanlarının vitrinlerini süslemek amacıyla kullanılır.resimden büyüklüğü anlaşılamadığından değeri konusunda fikir yürütemem.ancak ağırlığı büyüklüğü ve saflığı fiyatta etki unsurlarıdır.

kemalilhan

Kayıtlı Üye
arkadaşlar işlenmişlik demek ziynet eşyası anlamında dır, işlemekten kasıt özel törpü aletleriyle keskin olan hatlar yuvarlaklaştırılır, sonuçta bunu bileklik ve kolye gibi ziynet eşyası yapılacağı için vücuda zarar vermesini önlemektir. yani, (tabi gerçekse) madenden en saf hali ile törpülenmiş minarel aynıdır, bunu altın elmas gibi düşünün birini kesiyorsun çünki törpüleyemezsin :) diğerini eritip kalıba döküyorsun

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Eğer çok değerli taşlar yahut nadir bulunabilen taşlar alacaksanız, kuyumculardan belge isteyin. Ben öyle yapıyorum.