Deja-vu fizyolojik bir olay mı psişik bir yetenek mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jasminum

Kayıtlı Üye
Sitede konuyla ilgili hiç bilgi olmamasına şaşırdım açıkçası.. Özellikle de "Araştırmalara göre insanların %50 den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır." gibi bir durum varken..

Wikipedia "Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.
Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır. Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir." şeklinde açıklamış. Fakat benim bu şekilde geliştiğine inanmam biraz zor.

Kendi deneyimlerimi anlatmak isterim.. Dejavu hayatımın bir parçası diyebileceğim kadar sık yaşadığım bir durum. Yaklaşık haftada 1 ila günde 5 arası bir sıklıkla oluyor ve günde 5'lere çıkması çoğunlukla pek hayra alamet olmuyor.. Hayatımı etkileyen dönüm noktalarının öncesini hep bu şekilde geçirmişimdir. Yanlış anlaşılmasın beklediğim dönüm noktalarını kastetmiyorum sürpriz olanları :) Yine sık sık karşılaştığım bir başka durum da dejavunun temel cümlesinin "Bu anı daha önce yaşamıştım"dan "Bu 5dk.yı daha önce yaşamıştım" şekline dönüşmesi :) Başka bir versiyon olarak da henüz yaşanmamış kısım devreye giriyor ki sanırım bu noktada artık durum dejavudan çıkıyor.. "Önümüzdeki 5dk var ya ben onu daha önce yaşadım.."

Konuyla ilgili bilgisi veya deneyimleri olan arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var..

Sevgiler :)

scorpion1

Banlı Kullanıcı
Ben ilk 8 yaşındayken yaşadım bu durumu, tabi ozaman çok düşünmüyorsun ne nedir diye banavda hala oluyor ama senin kadar sık değil. Arada hımm ben bunu daha önce yaşadım, şimdi şu lafı söyleyecek falan diyorum içimden ve aynen oluyor. Bazen de geçiştiriyorum yine başlıyoruz ben bu yola daha önce gelmiştim ya da daha önce de aynı kişiyle burda oturup aynı cümleleri konuştuk falan gibi.

sabii

Kayıtlı Üye
Genelde daha önce bulunmadığım yerlerde yaşarım ve sizinde dediğiniz gibi sonraki 5dk değil ama 3dkyı biliyorum ve aynende oluyor.Acaba sadece ben mi böyle düşünüyorum diye merak ederdim ve o anda yanımda kim varsa hemen ona da söylerim bu anı daha önce yaşadım ve şimdi şu olacak diye ve oluncada yanımdaki kişi şaşırır...Beynimiz geç algılıyor kısmı doğru olsa gerçekleşmemiş kısmı nasıl algılayacak bilemiyorum. :)

Jasminum

Kayıtlı Üye
Evet işte "bilimsel" açıklamaların en açıklayamadığı kısım :p Benimle aynı şeyleri hisseden birilerinin olduğunu bilmek güzel :)

HAMUŞ

Kayıtlı Üye
İş
gazetecilik 3. sınıf terk
Bana sıklıkla olur artıkk takmıyorum bile bazen beşi geçiyor normal birşey oldu hayatımda :):):):):)
Nezaman başladığını bile unuttum :)

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci - Klasik Filoloji
senin değişinle " şu 5' yı yaşadım" ya da benim değişimle "hala yaşıyorum" ... =)) kendi açımdan diyorum, %95 i rüyalarım. hatta öyle bir safhaya geldi ki anı yaşarken - dediğim gibi "hala yaşıyorum" - karşımdakine ben bu anı yaşadım hala da yaşıyorum sonunu biliyorum diyorum ve yönümü değiştirip akışı bozuyorum. =)) inanmayanlar hadi canım sende daha neler diyor :D -deneyimleri %1i kapsamaz...

darkkanqel

Kayıtlı Üye
Bende şu şekilde oluyor; ben bu anı yaşamıştım, hatta yaşarken de yine dejavu hissine kapılmıştım diyorum. :) Bu histen sonra kendimi kötü hissedersem, o anla ilgili kötü bir şey oluyor ama şunu söyleyecek gibi kesin hislere kapılmadım.

Jasminum

Kayıtlı Üye
Unutmuştum bir de o boyutu var doğru. Sanki defalarca kere yaşamış ve hepsinde de daha önce defalarca kere yaşamış olduğunu hissetmiş gibi hissetmek.. (Bir an cümleyi toparlayamayacağımı sandım :D)

WISE

Kayıtlı Üye
Bilindiği üzere ruh uyku esnasında yükselir. İnsanoğlunun yaşadıkları ve yaşayacakları kareler halinde mevcuttur. Ruhun dikey yükselmesi esnasında ruh bu kareleri görür. Gelecekle ilgili gördüğü bu kare gerçekleştiğinde dejavu denen hadise gerçekleşir.

crazymachine

Kayıtlı Üye
Dejavu hakkında fizyolojik görüş şöyledir: uyurken tüm gün yaşananlar, kalıcı hafızaya aktarılır, bu sırada beynimizdeki nöronlarda çok yoğun bir elektron trafiği vardır, bazen akson ve dendritler süper iletken durumuna erişir ve oradan geçen elektron/elektronlar ışık hızına ulaşır. Bunun sonucunda küçük bir solucan deliği oluşur ve bizim elektron delikten geçerek gelecekteki bir elektronun(hafızanın) yerini alır. Oradaki elektron ise aynı solucan deliğinden bizim zamanımıza gelir ve kalıcı hafızaya kaydedilir. Bizim elektronun gittiği zamana ulaştığımızda, o anın elektronu önceden beynimizde olduğu için beyin bizi uyarır, bunu zaten yaşadık diye. Umarım çorbaya dönmemiştir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
dejavu kakkında fizyolojik görüş şöyledir: uyurken tüm gün yaşananlar kalıcı hafızaya aktarılır bu sırada beynimizdeki nöronlarda çok yoğun bir elektron trafiği vardır bazen akson ve dendritler süperiletken durumuna erişir ve oradan geçen elektron/elektronlar ışık hızına ulaşır.bunun sonucunda küçük bir solucan deliği oluşur ve bizim elektron delikten geçerek gelecekteki bir elektronun(hafızanın) yerini alır oradaki elektron ise aynı solucan deliğinden bizim zamanımıza gelir ve kalıcı hafızaya kaydedilir.bizim elektronun gittiği zamana ulaştığımızda o anın elektronu önceden beynimizde olduğu için beyin bizi uyarır bunu zaten yaşadık diye. umarım çorbaya dönmemiştir
Çorbaya dönmedi de, nereden aldınız bu açıklamayı merak ettim. İlginç bir yaklaşım olmuş. Yani farklı bir tarif.

crazymachine

Kayıtlı Üye
Bu tip konuları görüştüğüm arkadaşlarımdan biri söylemişti bunu. Nerde olduğunu hatırlamıyor ama bir kaç sitede karşıma çıktı dedi. Üzerinde düşününce mantıklı geliyor, üstelik az önce wikipedia'da gözüme takılan bir şey oldu jamais-vu olayı dejavunun tam tersi, yani bir insanın tanıdık bir çevredeyken yabancılık çekmesi durumu. Bu da gelecekten gelen elektronların nedeni olabilir, o sırada o elektronu beynimizin algılayamayışı sonucu, insanın kendisini yabancı bi yerde hissetmesi ama bu şimdi benim aklıma gelen bir şey, bahsettiğim teoriye uyarladım. Mantıken orijinalinde bu yazıyor mu bilmiyorum.

ahmet255

Kayıtlı Üye
Demişsin dejavu acaba bir psişik güç mü dejavu psişik güç olsa ne işine yarayacak. Düşündüm de bir kaç uçuk fikirden imkansızlıktan başka bir şey gelmedi aklıma. Kusuruma bakma belki biraz sert kaçtı gibi geldi bana ama biraz bu dejavu genetiksel bir bozukluk gibi, beyin loblarından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Bende de var genetiksel beyin bozukluğu, sara var Allah kimsenin başına vermesin. Beyin elektrik akışı bozuk, farklı yönleriyle bir çok şeyi seziyorum aşırı derecede. Gözümün önünden imgeler, olaylar geçiyor her 15 görgümden 2 si dogru çıkıyor desem yeridir.
Belki öyledir seninkide bir genetik bozukluktur.
Belki de bu sorunun üzerinde çok takıldın, artık bilinçaltın sana oyun oynuyor.
2 seçenekten biridir şahsi fikrim.
Saygılarımla

Jasminum

Kayıtlı Üye
Demişsin dejavu acaba bi psişik güçmü dejavu psişik güç olsa ne işine yarıyıcak
düşündümde bir kaç uçuk fikirden imkansızlıktan başka bir şey gelmedi aklıma
kusuruma bagma belki biraz sert kaçtı gibi geldi bana ama biraz bu dejavu
genetiksel bir bozukluk gibi beyin loblarından kaynaklanıyo gibi görünüyo.

Bendede var genetiksel beyin bozuklugu sara var allah kimsenin başına vermesin
beyin elekrik akışı bozuk farklı yönleriyle bir çok şeyi seziyorum aşırı derecede
gözümün önünden imgeler olaylar geçiyor her 15 görgümden 2 si dogru çıkıyo desem yeridir.
Belki öyledir seninkide bir genetik bozukluktur.
Belkide bu sorunun üzerinde çok takıldın artık bilinç altın sana oyun oynuyo
2 seçenekten biridir şahsi fikrim.
Saygılarımla Ahmet

Anlaşılan sadece başlığı okuyup mesaj yazmışsınız. Yazımda ne demek istediğimi açıklamıştım. Konunun 1. sayfasına gidip okuyun, eğer aynı sorular kafanızda oluşursa tekrar yazın, ben daha basitçe anlatmaya çalışayım.

crazymachine ilginç bir teori gerçekten. O kadar zamandır araştırdım hiç benzer bir yorum görmedim. Bu yönden de araştıracağım ama ya insanlar fazla dejavu olmuyor ya da bunun ne olduğunu fazla merak etmiyor ki bu kadar az bilgi var..

crazymachine

Kayıtlı Üye
jasminum ben de bi gözden geçirdim mevcut bilgileri ama gerçekten de çok az ve tekrarlanan, üstünkörü bilgiler var. Bu konuya pek ağırlık verilmemiş, aslında gayet önemli ve bir o kadar da gizemli bir konu

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Deja Vu konusunda bir de şu var. Kişi uykuda yarı ölüm haline girer, ruhun astral gezintisi sadece astral alemde olmayıp, boyutlar arası da olabilir. Zaman da bir boyuttur. Ruh zamanda ileri gidip, olacak ve yaşanacak şeyleri yaşar. Geri döndüğünde bu bilinç altında kayıtlı biçimde bekler. Yaşanacak olan geldiğinde de, ses, ısı, renkler, olaylar, kişiler vs. vs. bütün denklemler yeniden kurulup yaşandığında, kişinin kayıtlı bölümüyle bir eşleşme durumu oluşur. O anda yaşanan evrenin denklemlerinin bir bölümünün kayıt altına alınmış olması bana göre beyinin %100'e yakınının kullanıldığı andır. Eşleşme yaşanır, kayıt boşaltılır.

crazymachine

Kayıtlı Üye
Chillout bu yönüyle aynı şekilde düşünüyoruz ve bence fizyolojik açıklamaya da uyarlanabilir bu farklı değil bence. Sadece uyurken bilgilerin kayda alınması da bunu açıklıyor, aslında bize. Sadece ruh astral boyuttayken, veriler (elektronlar) kalıcı hafızaya alınıyor demek ki.

mwaru

Kayıtlı Üye
Benim de başıma geliyor arada. Örneğin liseye geçtiğimde lisedeki sınıf arkadaşlarımın çoğu, bana tanıdık geldi, olaylar bana daha önce olmuş gibi geldi. Belki arkadaşları daha önce görmüş olma ihtimalim de yok çünkü ilk okulu başka bir ilde okumuştum.

crazymachine

Kayıtlı Üye
Aslında gayet doğal bir şey herkes yaşıyordur elbette ama pek dikkat edilmiyor önemsenmiyor.

Jasminum

Kayıtlı Üye
Astral bedenin boyutlar arası gezinmesi de çok mantıklı geldi bana. Hatta gayet mantıklı bir durum. Chillout teşekkür ederim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...