Olayla Olay Olmama Çareleri

logii

Kayıtlı Üye
Olayla Olay Olmama Çareleri

Ergün Arkıdal

O olay içinde olay olmaktan kurtulmanın en pratik yolu, Gurdjieff’in “Kendini Hatırlama” metodudur.
Kendini hatırlama, bir anlamda, insana öfkesini denetlemeyi öğretmeye çalışan bir metottur. Örneğin, bir kavga olayını ele alalım: Karşınızdaki insan, size bir hakarette bulunsun, küfür etsin veya zarar vermeye çalışsın. Aynı anda siz de, o karşınızdaki insanın ruh hali içine girdiğiniz zaman, olayla olay oldunuz demektir. Ama o anda “Dur bakalım Ahmet, şimdi şu şekilde bir tahrik var, aslında bu hakaretlerin senin kişiliğinle hiç bir ilgisi yok. Bu geveze adam, kendi kendine söyleniyor, bir şeyler yapıyor. Sen burada gayet akıllı davranarak olayı kendi lehine çevirebilirsin ve hiç bir şey olmamış gibi bu olayın içinden sıyrılabilirsin, olayı gör ve tedbir al.” İşte burada, olayın içinde kendinizi fark ediyorsunuz.
Olayla olay olmamanın pratik yolu, ön yargılarla davranmamak ve duygulara hakim olmaktır. Böyle bir insan, ne türden bir olayla karşılaşırsa karşılaşsın, o olaydan hiç bir şey olmamış gibi sıyrılmasını bilir.
Tabii, içinde bulunduğumuz şartları göz önüne alacak olursak, olayla olay olmamanın imkanı pek yok gibi. Bu trafik düzeni, bu karmaşa ve hayat kavgası insanları stres altında bırakıyor. İnsan, ister istemez öfkeleniyor ve bir şeyler söylüyor; ama her yüz olaydan üç tanesini böyle ekarte edebilsek, bu bile bize yeter. Duygu ve öfkeye hakim olmak zor bir iştir.
Olay meydana geldiği anda onu farketmek, tespit etmek ve o anı bilerek yaşamak çok önemlidir. Yani olayla karşılaştığımızda, “Anladım seni, yine beni kandırmaya çalışıyorsun, kanmayacağım. İşte, ben olaya kapılmadım!” deyip, o olayı geçiştirebiliyorsak, yani günde %4- %5 oranında başarı sağlayabiliyorsak; bu yüzdeler, sonuçta fevkalade bir birikim yaratır ve öyle bir gün gelir ki, biz bu kendini tanıma talimlerine son derece alışık olduğumuzdan, hangi türden bir olay olursa olsun, daha başlarken, kendimizi kontrol altına alabiliriz. Ama her olayda, o olayı meydana getiren kimseden daha beter bir şekilde kükrersek, hatta yanardağ gibi patlayarak üstüne üstlük daha fazla olay yaratırsak, tabii ki, daha çok uğraşmamız gerekir.
Kendini tanıma çalışması; insanın kendi üzerinde başarabileceği, tatbikatla gerçekleşen en ciddi, en zor; fakat pratik sonuçları emin ve kesin olan bir çalışma tarzıdır.

iremmm

Kayıtlı Üye
İlginçti.Hiç böyle düşünmemiştim.Teşekkürler