Niyetin gucu

mavienerji

Kayıtlı Üye
Adaletiyle meşhur Nüş-ı Revan-ı Âdil; atına binip arazide dolaşırken, sıcaktan hararet basmış ve boğazı kurumuş.
Su ihtiyacını giderecek ve kendisine ferahlık verecek bir şeyler yeme, içme ihtiyacı duymuş. Etrafına bakınırken, bir nar bahçesi görmüş.
Atını o yana doğru sürüp, bahçede çalışan delikanlıya selam vererek;

“Bana bir nar ikram eder misin?” diye sormuş.

Delikanlı; “Hayhay, memnuniyetle” cevabını vermiş.

Biraz sonra, elinde güzel bir narla Kral’ın yanına gelmiş. Kral, narı ortadan ikiye bölüp, bir yarısını yemeye başlamış. Bir yandan da; “Oh! Ne güzel nar!” diye mırıldanmış. Derken, gözü nar bahçesine doğru kaymış. Farkında olmadan; önce ağaçları, sonra dalları, daha sonra narları saymış. Arkasından, takdir duygularına haset kaygıları karışmış.
İçinden; “Keşke bu nar bahçesi benim olsaydı. Acaba sahibi kimdir ve nasıl elde edilir?” diye düşünmeye başlamış. Bu sırada, narın bir yarısı bitmiş, sıra öteki yarısına gelmiş. Fakat, anlaşılmaz bir biçimde, tadı değişmiş ve alabildiğine kötüleşmiş.

Kral, hayretler içinde; “Evlat, bu ne iştir? Narın bir yarısı çok güzeldi, öteki yarısı bozuk çıktı” demiş.
Delikanlı, bilgece bir gülümseyişle;

“Efendim, Kral’ın niyeti değişince, narın tadı da değişti” cevabını vermiş.
Niyet, hedefe ilk adımdır. İyi ya da kötü ama hedefi gözüne kestirmektir.
Ruh ve bedenen gücünü toplayıp odaklanmaktır. Ama niyetin gücü sadece başlangıç ile sınırlı değildir.

Sonuca ulaşma sürecinde ihtiyaç duyacağımız her türlü enerji ve motivasyonun temel hazırlığı ve sürekliliği için gereklidir.
Ve hayata dair tadın kaynağıdır niyet.
Neye niyet etmişseniz onunla ödüllendirilirsiniz.

biglewo

Kayıtlı Üye
Ama kralın kötü bir niyeti yoktu sadece sahip olmak istemiş bunu pek çoğumuz istiyoruz, hatta çekimciler olarak istediklerimize sahip olmak için yollar arıyoruz değil mi ama

iremmm

Kayıtlı Üye
'Niyet'te net ve içten olmaya çok inanıyorum. Niyetimize bağlı olarak şekilleniyo hayatımız.

livemocha

Kayıtlı Üye
Kral öyle bir nar bahçesinden istemiş olsa bence sorun olmazdı ama o nar bahçesine göz dikmesi olayın kötü tarafı bence