Eski ama hiç yorumlanmamış anlamı hep merak edilmiş bir rüya..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jasminum

Kayıtlı Üye
Bu rüyayı 5-6 sene önce gördüm ve anlamını hep merak etmişimdir.
Aynı gecede görülen 2 rüya.. ***** hatırlamadığım bir yer malesef..

1. rüyada: Hiç tanımadığım bir mutfaktayım. Anneannem yemek yapıyor. Ben onu izlerken "Anneanneciğim hani sen geçenlerde bana rüyada ***** görebilmek için okunması gereken duayı söylemiştin. Neydi o?" diyorum. Anneannem hemen yaptığı işi bırakıp, "Aa tamam vereyim sana onu" diyor ve kalem kağıt alıp hemen masaya oturuyor. Bir yandan sesli olarak okuyor, bir yandan yazıyor. Fakat sorun şu ki, ne söylediği sözler daha önce duyduğum bir dil, ne de yazdıkları daha önce gördüğüm bir alfabe.. Anneannem okurken kendinden geçmeye başlıyor. Bir uğultu oluşmaya ve odada nerden geldiğini anlayamadığım bir ışık hızla yanıp sönmeye başlıyor. Bu sırada uyanıyorum. Gerçi "uyanıyorum" doğru bir tabir olur mu emin değilim. Çünkü gözlerimi açtığım halde anneannemin duayı okuyan sesi ve uğultu hala kulağımda. En garibi de yanıp sönen ışıkları hala devam ediyor. Kalkıp anneannaneme bakıyorum. O uyuyor. Ben de "Ne rüyaydı!" diyip tekrar yatıyorum.

Ve ardından aynı gece..

2. rüyada: Dört bir yanda ufka kadar hiçbir şeyin olmadığı, bomboş asvalt bir alanda o zamanki en yakın arkadaşımla yürüyoruz. Ne olduğunu hatırlayamadığım bir konuda konuşuyoruz, gülüşüyoruz. Birden, o ana yani konuşuncaya kadar yanımızda olduğunu farketmediğimiz, kısa boylu, yaşlı, beyaz saçlı ve oldukça ciddi tavırlı bir kadın "Öyle demeyin! Her harfin, her rakamın, her sembolün, gizi bir anlamı bir karşılığı vardır!" diyor. Artından harfler sayılar ve heceler söylemeye başlıyor. Bu noktada yine başlıyor yanıp sönen ışıklar. Yine uyanıyorum, yani gözlerimi açıyorum. Yine kadının sesi ve uğultu devam ediyor. Yine yanıp sönen ışıklar devam ediyor. Gözlerimi ovuşturmak isteyip elimi kaldırmaya çalıştığımda kalkmadığını farkediyorum. Bir süre hiç hareket edemiyorum. Ta ki yanıp sönen ışıklar bitip, kadın susuncaya kadar.

Bana çok garip gelmiş olan başka bir şey de, yaşlı kadının birebir söylediği cümleyi, uzunca bir süre sonra, tamamen farklı bir konuyu araştırırken internette bulmam.. "Her harfin, her rakamın, her sembolün, gizi bir anlamı, bir karşılığı vardır!"

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Bence enerjin yükseliyor, bu bir önhazırlık olabilir ... Bir şeyin sırası geldiğine genelde rüyada bildiriliyor... En az ben öyle düşünüyorum

Jasminum

Kayıtlı Üye
Sanırım artık yorum alabilirim :) Sayın nefertiti aramıza hoşgeldiniz

Bu arada teşekkür ederim Amethyst :)

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
Sanırım artık yorum alabilirim :) Sayın nefertiti aramıza hoşgeldiniz

Bu arada teşekkür ederim Amethyst :)

Yorum yapabilmem için, o rüyaya daha önce fikir sunulmamış olması gerekir. Bundan sonra yorumunu merak ettiğiniz rüyalarda yorum yapabilirim fakat, bu rüya için geçerli değil üzgünüm :(
Açıklamada yapmak isterim sebebiyle ilgili olarak;

Mısır melikinin şarapçısı ve aşçısı, melikin zehirlenmesi ile ilgili bir suikat olayından sonra zindana, Yusuf(a.s)'ın yanına düşerler. Zindanda iki delikanlı gördükleri bir rüyayı Hz.Yusuf'a anlatırlar. Birisi "Ben rüyamda şarap(üzüm) sıkıyor"olarak gördüm. Diğeride,"Ben rüyamda kendimi başımda ekmek götürüyor,kuşlarda ondan(gagalayıp)yiyor"(Yusuf Suresi-36) olarak gördüm.

Yusuf(a.s) onlara rüyalarını tabir etti. Ve dediki "Biriniz efendisine şarap içirecek, diğeriniz ise asılıp, tepesinden kuşlar yiyecektir. İşte hakkında fetva istemekte olduğunuz mesele(böylece) olup bitmiştir. (Yusuf Suresi-41) Bir başka ayette ise "İş de böyle, Rabbin seni seçecek ve sana olayların yorumuna dair ilimler öğretecek; hem sana, hem Yakup soyuna nimetini bundan önce Ataların İbrahim ve İshak’a tamladığı gibi tamlayacak! şüphe yok ki Rabbin bilendir, hikmet sahidir. (Yusuf Suresi-6)
Nitekim aradan çok zaman geçmeden, Hz.Yusuf'un dediği gibi şarapçı ve melikin hizmetine yeniden döner. Aşçı ise darağacına götürülür. Burada bunu belirtmemin sebebi, aslında aşçı böyle bir rüya görmemiştir, sadece o anda uydurduğu bir hikayedir. Yusuf a.s.'a aslında ben böyle bir rüya görmedim ki der, Yusuf peygamberimizin cevabı ise şu olur;
Görmemiş olsan da benden yorum istedin ve ben böyle yorumladım bu olacak der.
Burda anlatmak istediğim, rüyanızı yorumundan emin olmadığınız kişilere anlatırsanız isterse o kişinin yorum kabiliyeti olmasın, neye yorumlamışsa o geçerlidir. Sizin de rüyanıza fikir sunulmuş olduğuna göre burda benim yorum yapmam söz konusu değildir.

Jasminum

Kayıtlı Üye
Demek yorumsuz kalması gerekiyormuş.. Ne yapalım sağlık olsun o zaman.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...