muhyiddin i arabi nin gördüğü ruya

HAMUŞ

Kayıtlı Üye
İş
gazetecilik 3. sınıf terk
Muhyiddin-i Arabi'den ilginç bir Mekke anısı sunalım:

Arabi, Mekke’de kaldığı iki yıl boyunca sık sık Kabe’yi tavaf edermiş. Bir seferinde Kabe’yi tavaf ederken, herkesin gölgesi olduğu halde, çok uzun boylu bir adamın gölgesinin olmadığını farketmiş. Uzun boylu adam tavaf ederken kendisine;

- Bizler de sizler gibi bu beyti tavaf ediyoruz.

Arabi, merakla adama sormuş;
- Kimsiniz, kimlerdensiniz?
- Ben sizin çok eski atalarınızdanım.
- Hangi asırda yaşadınız?
- Kırk bin sene evvel vefat etmiştim.
- İnsanın atası olan Adem’in altıbin sene evvel halkolunduğunu söylerler. Siz nasıl kırk bin sene önce vefat etmiş oluyorsunuz?
- Sen hangi Adem’den bahsediyorsun? Size yakın olandan mı? Yoksa diğerlerinden mi? Bil ki; insanın ilk atası olan Adem’den evvel yüzbin Adem gelip geçmiştir.” dedi.

Bu yanıt üzerine Arabi, " O zaman hatırladım ki hadiste ' Allah yüzbin Adem yaratmıştır.' diye yazardı." der.

Bu hadisin doğruluğu şüpheli olmakla beraber, Kur'an'daki yaratılış anlatımına ters olduğu açıktır. Ayrıca bu hikayenin gerçek olmadığının düşünülmesi son derece normaldir. Önemli olan bu hikaye ile Muhyiddin-i Arabi'nin 6000 yıllık Adem masalına inanmadığını anlatmaya ve Adem'den öncede insanın bir geçmiş evrimi olduğunu ifade etmeye çalışmasıdır

Ben karşılaştırmalı dinler tarihi dersi görüyorum. Bu derste Hz. Adem'den bahsettiğimiz zaman hani Adem yaratıldı tüm melekler sordu:
"Dünyaya fesat getirecek bir varlık mı yaratacaksın?" dediler.
Hocamız demişti ki "Melekler bunu nereden biliyorlardı, Kuran bazı konuları ucu acık bırakarak akıl etmez misiniz ? düşünmez misiniz ?"

İlginç değil mi? Bizden önce gelen insanlar asıl atalarımız :D

dewil17

Kayıtlı Üye
1 yıldan fazla zaman geçmiş ama yine de bildiğim kadar yorumunu yazayım. İnsanlardan önce bir kavim olan cinlerin yaratıldığı ve onların dünyanı üzerine gönderildiği söylenir. Ve cinlerinde dünya üzerinde bozgunculuk yaptığı söylenir. Burdan sonrası için bir çok hikaye varsa da bizim konumuzla alakalı değildir. Gelelim konmuza: Melekler de aynı cinler gibi sonradan yaratılanların dünya üzerinde bozgunculuk yapacağını söyledikleri kabul edilir. Tabiki en doğusunu Allah C.C. bilir

MORTAL24

Kayıtlı Üye
Bizden önce dünyaya 143 adem soyu geldi ve nesilleri sona erdi.Biz 144. son ahir zaman Ademin soyundanız.

stovven

Kayıtlı Üye
kaynaklarınızı neye dayandırıyorsunuz?

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Bizden önce dünyaya 143 adem soyu geldi ve nesilleri sona erdi.Biz 144. son ahir zaman Ademin soyundanız.
Gelde kızmayın bu arkadaşa ilk mesajını atmış hemde asılsız kaynaksız bir bilgi üyelerin kafasını karıştırıcı ve hemen offline olmuş yani bir insan bu kadar mı sorumsuz olur bir cevap atıyorsun kaynağını vermeden ve sonra bakmıyorsun insanlar nasıl tepki veriyor diye...

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
40 bin var mıdır bilmem ama arkeolojik bulgulara bakılırsa 6 binden eskiye dayandığı kesin...

origanum

Yönetici
50 bin yıl öncesine dair bile arkeolojik buluntular var. Bilimsel bir eserde yazıyordu oradan çıkanlar.

origanum

Yönetici
İnsanların kullandığı birşeyler çıkmıştı mağarada. İnsanların bitkileri kullanmasının tarihçesini araştırırken bulmuştum.