Düşünceler ve Su Kristalleri

Elfangel

Kayıtlı Üye
İnsan vücudunun da büyük bir kısmının su olduğunu düşünürsek düşüncelerimizin ve tabii diğer düşüncelerin bize etkilerini de daha iyi farkedebiliriz sanırım...

crystal.jpg
[SIZE=+1]"W[/SIZE]hat tнe Bleep Do ωΣ (k)πow!?" filmindeki bir sahnede bir metro istasyonunda Dr. Masaru Emoto isimli bilim adamının su kristalleri üzerinde yaptığı çalışma hakkında bilgi veriliyor ve deney sonucu elde edilen su kristalleri sergileniyordu. Özetle suya duygu bildiren kelimeler uygulanıyor ve kelimeye göre su kristalleri değişik şekiller alıyor. Deney tam olarak şu şekilde uygulanıyor:

- Su, cam şişeye alınır
- Kelimeler, resimler ve farklı türde müzikler suya bir süre uygulanır
- Su, 5cm çapında birçok deney kabına alınır
- -25 °C`de dondurulur
- 3 saat donmuş halde bekletildikten sonra ısınmasına izin verilir
- Mikroskopla gözlenir ve fotoğraflanır

Bu işlemler sonucunda elde edilen fotoğraflar gerçekten ilginç. "Teşekkür ederim", "seni seviyorum" gibi cümlelere maruz kalan suyun kristallerinde göze hoş görünen çeşitli simetrik yapılar oluştururken "senden nefret ediyorum", "seni öldüreceğim" gibi cümleler uygulanan suyun kristallerinde ise düzensiz bir yapı gözleniyor. Beethoven veya Bach dinletilen su ile heavy metal müzik dinletilen su arasındaki fark da benzer şekilde. Resimler herşeyi anlatıyor.

Beni filmi izlerken en fazla etkileyen cümlelerden biri şuydu: "Eğer düşünceler suya bunu yapabiliyorsa kendi düşüncelerimizin bize neler yapabileceğini hayal edin".

Tüm bunların yanında yukarıda ismi geçen bilim adamı ve deneyi hakkında diğer bilim adamlarının ortaya koyduğu bazı çelişkiler var.
Double-blind adı verilen ve objektif sonuçlar almak için kullanılan yöntemin bu deneyde kullanılmadığını dolayısıyla sonuçların güvenilir olmadığını söylüyorlar. Hatta James Randi Educational Foundation, 2003 yılında Emoto`ya double-blind prosedürünü uygulayarak aynı sonuçları elde etmesi halinde 1 milyon Amerikan doları teklif etmiş ama Emoto bu teklife cevap vermemiş.

alıntı