Yaratıcı imgeleme ve sağlık

logii

Kayıtlı Üye
[FONT=&quot]Yaratıcı imgeleme, sağlıklı olma ve bu sağlığı koruma konusunda sahip olduğumuz en önemli araçlardan biridir. [/FONT]

[FONT=&quot]Tam sağlıklı olmanın temel ilkelerinden biri, fiziksel sağlığımızı duygusal, zihinsel ve ruhsal durumumuzdan ayırmamaktır.[/FONT][FONT=&quot]Tüm düzeyler birbirlerine bağlıdırlar ve bedendeki birrahatsızlıkhali daima bir çatışmayı, gerilimi, endişeyi ya da varoluşun diğer düzeylerindeki uyumsuzluğu yansıtır. Bu yüzden, fiziksel olarak hastalandığımızda bu, varlığımızın doğal denge uyumunu yeniden kazanmak için yapmamız gereken şeyleri anlamak amacıyla duygusal ve sezgisel hislerimize, düşüncelerimize ve tutumumuza derinlemesine bakmamızı söyleyen bir mesajdır. İçsel sürece uyum sağlayıp onu dinlemeliyiz. [/FONT]

[FONT=&quot]Zihin ve beden arasında sürekli bir iletişim vardır. Beden fiziksel evreni algılar ve onunla ilgili zihne mesajlar yollar. Zihin ise bu algılamaları kendi geçmiş deneyimlerine ve inanç sıstemine göre yorumlar ve bedene, uygun olduğunu hissetiği şekilde tepki göstermesi için işaret verir. Eğer zihnin inanç sistemi (bilinçli ya da bilinçsiz düzeyde) belirli bir durumda hasta olmanın uygun ya da kaçınılmaz olduğunu söylüyorsa, o da bedene buna göre işaret verecek ve bedende hemen uysallıkla hastalık belirtileri gösterecektir; gerçektende hasta olacaktır. Kısacası tüm süreç; kendimiz, yaşam, hastalık ve sağlığın doğası hakındaki en derin kavramlarımız ve fikirlerimizle yakından ilişkilidir. [/FONT]

[FONT=&quot]Yaratıcı imgeleme, zihnimizden bedenimize iletişim kurma biçimimize gönderme yapar. Bu zihnimizde bilinçli yada bilinçsiz olarak imgeler oluşturma ve sonra onları işaretler yada emirler şeklinde bedene aktarma sürecidir. [/FONT]

[FONT=&quot]Bilinçli yaratıcı imgeleme[/FONT][FONT=&quot], bedenimizle iletişim kurmak için, olumsuz, boğucu, gerçekten hasta edici” olanlar yerine “olumlu düşünce ve imgeler yaratmasürecidir. [/FONT]

[FONT=&quot]İnsanlar, hastalığın bazı durum veya koşullarda uygun ya da kaçınılmaz bir tepki olduğuna inandıkları için hastalanırlar. Çünkü hastalık bir biçimde, bir sorunu onlar adına çözermiş gibi, gereksindikleri bir şeyi elde etmelerini sağlarmış ya da çözümlenmemiş ve dayanılmaz bir içsel çatışmaya umutsuz bir çözümmüş gibi görünür. [/FONT]

[FONT=&quot]Buna bir kaç örnek verelim: Bulaşıcı bir hastalıkla “karşı karşıya kaldığı” için hastalanan kişi (bunun kaçınılmaz veya yüksek bir olasılık olduğuna inanmıştır), ebeveyni ya da ailesinin başka bir üyesiyle aynı hastalıktan ölen kişi (kendisini aynı örneği tekrarlamaya bilinç dışı programlamıştır), işten kaçabilmek için hastalanan ya da bir kaza geçiren kişi (ya işte göğüs geremediği bir durum vardır ya da gereksindiği dinlenme ve huzuru kendine ancak hastalandığı takdirde layık görmektedir), sevgi ve ilgi görebilmek için hastalan kişi (çocukken anne ve babasının sevgi ve ilgisini de böyle elde edebiliyordu), yaşamı boyunca duygularını bastırıp en sonunda kanserden ölen kişi (biriktirdiği duyguların baskısıyla, kendini ifade etmesinin doğru olmadığı inancı arasındaki çatışmayı bir türlü çözüme ulaştıramaz. Ve en sonunda çözüm olarak kendini öldürür.) [/FONT]

[FONT=&quot]Bu örneklerle her hastalığın, basmakalıp bir açıklaması olan basit bir sorun olduğunu söylemek istemiyorum. Tüm sorunlarımızda olduğu gibi , sık sık daha karmaşık nedenlerle de karşılaşırız. Hastalığın, kavram ve inançlarımızın sonucu olduğunu ve içsel bir sorunumuza bir çözüm bulma girişimi olduğunu anlatmak istiyorum yalnızca. Eğer en içsel inançlarımızı tanımaya, kabul etmeye ve değiştirmeye gönüllüysek, sorunlarımıza daha yapıcı çözümler bulabilir, hastalık ve rahatsızlıktan tamamen kurtulabiliriz. [/FONT]

[FONT=&quot]Sağlığımız, güzelliğimiz, canlılığımız ve neşemiz üzerindeki tek sınırlama, korku ve cehaletnedeniyle kendi yaratığımız engellerden, hayatın mükemmeliğine ve iyiliğine direnmemizden kaynaklanıyor. Bedenimiz bilincimizin fiziksel bir ifadesidir aslında. Kendimizle ilgili taşıdığımız kavramlar sağlığımızı ve güzelliğimizi ya da bunların eksikliğini belirler. Kavramlarımızı derinlemesine değiştirdiğimizde, fiziksel varlığımızda takıma uyar. Beden sürekli değişir, her an kendini yeniler ve yeniden inşa eder, ve o bunu yaparken zihin tarafından gösterilenden başka bir örneği izlemez. Bu bakış açısının doğal gelişimi ve sonucu , hastalıkla ilgili daha yapıcı bir tutuma sahip olmaktır. [/FONT]

[FONT=&quot]Bu durumda hastalığın kaçınılmaz bir felaket yada talihsizlik olduğunu düşünmek yerine, onu güçlü ve yararlı bir mesaj olarak karşılarız. Eğer fiziksel olarak herhangi bir biçimde ıstırap çekiyorsak, bu, bilincimizde araştırıp tanımamız, varlığını kabul edip değiştirmemiz gereken bir şey olduğunu bilidiren bir mesajdır. [/FONT]

[FONT=&quot]Genellikle de hastalığın vermek istediği mesaj; kendimize sükûnete kavuşup sadece iç benliğimizle bağlantı kuracağımız bir zaman ayırmamız gerektiğidir. Hastalık genelde bizi, tüm meşguliyetlerimizi ve çabalarımızı bir an kenara bırakarak rahatlamaya ve bilincin, gereksindiğimiz besleyici enerjiyi alabileceğimiz derin ve sessiz düzeyine kaymaya zorlar. [/FONT]

[FONT=&quot]Şifa daima içten kaynaklanır.[/FONT][FONT=&quot]Düzenli bir biçimde sükûnet bulup içsel bağlantı kurduğumuzda, iç benliğimizin dikkatimizi çekmesi için hastalanmamıza gerek kalmaz. [/FONT]

[FONT=&quot]Hastalık ve kazalar kavramlarımızın değişmesi yada herhangi bir iç sorunumuzun çözümlenmesi gerektiğini vurgulayan mesajdır. Mümkün olduğunca sükûnete kavuşup iç sesinizi duymaya çalışın ve ona , mesajının ne olduğunu sorun. [/FONT]

[FONT=&quot]Yaratıcı imgeleme sağlık için en iyi araçtır; çünkü o doğrudan sorunun kaynağına iner, kendi zihinsel kavram ve imajlarınıza. Kendinizi kusursuz parlaklıkta bir sağlığa kavuşmuş olarak hayal etmeye ve böyle olduğunuzu onaylamaya başlayın. Sorunun tamamen şifa bulduğunu ve tedavi edildiğini görün. Bir çok farklı düzeyde ele alınabilecek bir çok farklı yaklaşım vardır; siz en çok işinize yarayan özel onaylama ve imgeleri bulmak zorundasınız. [/FONT]

[FONT=&quot]Bir çok hastalık olayında , yaratıcı imgeleme tek başına bütünüyle etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Bazı olaylarda ise kişinin kendi inanç sistemi yüzünden (iyileşmek için kendi dışımızdaki bir şeylere muhtaç olduğumuz görüşünü terk etmek zordur), öteki tedavi biçimlerini kulanmakta gerekir. Herhangi bir tedavi biçimine içsel olarak inanç duydugunuz sürece onu elbette kullanabilirisiniz. Eğer iyi sonuç vermesini ister ve buna inanırsanız verecektir. Geleneksel ilaç ya da cerahhiden, akapunktur, yoga, masaj diyet vb. gibi daha holistik tedavilere kadar ne tür bir tedavi uygulanırsa uygulansın, yaratıcı imgeleme daima hepsiyle birlikte kullanabileceğiniz yararlı bir tamamlayıcıdır. Yaratıcı imgelemenin bilinçli kullanımı normal iyileşme sürecini şaşırtıcı şekilde hızlandırır ve kolaylaştırır. [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]
Skathi Gawain

[FONT=&quot]Yaratıcı imgeleme[/FONT]
[FONT=&quot]çeviren:Semra Ayanbaşı[/FONT]
[FONT=&quot]Akaşa Yayınları
[/FONT]

Elfangel

Kayıtlı Üye
Benim yakınlarımdan biri hastalıklarla başetme konusunda çok iyidir. Zaten kolay kolay hastalanmaz, grip olduğunu hiç hatırlamam. Seneler önce bel fıtığı oldu, gittiği bütün doktorlar ameliyat dedi, ameliyat olmadı, iyileşeceğim dedi ve inanılmaz ama iyileşti (Çünkü ameliyattan çok korkuyordu bence zihnini iyileşmeye programladı). Yaşı 60, iki sene önce şeker hastası oldu, ciddi bir şekilde yükselmiş şekeri, insulin kullanması önerildi, kullanmadı, haplarla tedavi olacağım dedi ve bir ay gibi kısa bir süre içinde şekerini kontrol etti (Bir çok insan insulinle bile düşüremiyor şekerini) Şeker hastası sözünü ne kullandı ne kullandırttı, doktoruna bile kızmış bana şeker hastası demeyin, ben kontrollü şeker hastasıyım demiş, doktor çok gülmüş:) Şu anda normal bir diyetle, abartmadan tatlı da yiyerek gayet güzel sürdürüyor hayatını (aman nazar değmesin:))
Bence herşey düşünmede ve inanmada bitiyor, Mevlana'nın dediği gibi, "Kardeşim sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünürsün gülistan olursun. Diken düşünürsün dikenlik olursun".
Çok güzel bir paylaşımdı, düşüncelerimizin, inançlarımızın ve imgelemelerimizin -fiziksel ve ruhsal- bütün hayatımızı etkilediğini hatırladık bir kez daha. Teşekkürler

Voy

Kayıtlı Üye
Çok çok önemli birşey aslında gerçekten.Bende bunun olumsuz örneğiydim bir zamanlar.Bütün zihnimi acı çekemeye ,sıkıntıya o kadar yöneltmiştim ki başım dertten ben hastalıktan kurtulamadım genç yaşta 18 yaşındayken sahip olmamam gereken hastalıklara sahiptim kendim yüzümden.Vucüdumda yaralar çıktı,kalbimin ritmi bozuldu,romatizma ,yüksek tansiyon hiçte hoş değildi.Daha sonra yalnış yold olduğumu farkettim.:hurray: Düşünce ,kendimize yaydığımız ve yapıştırdığımız enerjiler o kadar önemli ki.Herşeyi başarabilir.Çok yerinde ve güzel bir paylaşım.

cibabu

Kayıtlı Üye
yaptığım tam olarak imgelemi bilmiyorum ama kendimle ilgili fark ettiğim birşey var.Sıkıntıda olduğum zamanlarda, mesela bulınmak istemediğim ortamlardan kurtulabilmek için tansiyonumun düşmesine sebep olabiliyorum.En sonu bunu yaptığımda tansiyonum 9-6 olmuştu
icon7.gif