para para para

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
bir çoğumuz parasızlıktan dem vururuz. müşteri gelmiyor deriz . bir türlü borçtan kurtulamayız. vs vs tabiki çalışmak gerekiyor. gökten para yaoğmuyor ama para ile ilgili davranışımızda büyük hatalar yapıyoruz farkında olmadan. basit gibi görünen çözümler sunacağım ama emin olun işe yarıyor. önce yapıla hatalardan bahsedelim.

1. aman paramı elinim kiri hiç değer vermem parayı hiç sevmem demek
2. aman bana nerden para gelecek diye düşünmek.
3. çok parası olanlarıda görüyoruz hepsi ahlaksız yada oğlu kzı sakat para oluyorda ne oluyor diye paralıları küçümsemek. parasızım ama gururluyum edebiyatı yapmak.
4. bir şey alırken açımak para gitti diye üzülmek.
5. evde kırık yırtık bişey varsa tutmak.
6. işe yaramayan şeyleri bir gün lazım olur diye saklamak.
7. alma verme döngüsü yapmamak.

şimdi neler yapabilirz.

1. para değerlidir. önemlidir. sevmek gerekiyor.
2. para bir yerden gelir. ihtiyacım olacak para nasıl olsa gelecek diye düşünmek meleklerinize güvenmek.
3. paralı olmayı yada parasız olmaya gururluluk ahlaklılık gibi anlamsız değerler yüklemek. para paradır. gereklidir lazımdır.
4. bir şey aldığınızda sevinmek para harcadınız ne güzel yeniden para gelecek aldığınız şeyde çok güzel daha güzel şeyleri alacağınıza dair güveniniz ve inancınız var.
5. vede kırık yırtılmış şeyleri atıyorsunuz nasıl olsa daha güzelini alabileceksiniz.
6. eski işe yaramaya şeyleri atın yada başkasına verin.
7. alma verme döngüsü tamamlayın. biri size bir bilgi verse dahi karşılığını verin şeker verin çikolota verin kek yapıp verin teşekkür edin aldığınız herşeyin karşılığını verin. verdiğiniz herşeyinde karşılığını isteyin. ayıp diye düşünmeyin.

bizde güzel bir adet vardır eğer komşu size bir şey verirse tabağı boş vermeyiz mutlaka bişey koyar veririz. bu al ver döngüsüne güzel bir örnektir. size sunulan ne varsa mutlaka size bişey verin . ve alın.

8. cüzdanınız temiz ve düzenli tutun. o en değerli nesneyi parayı saklayan bir araçtır. iyi bakın.
9. evde para saklamayın. ya yatırım yapın yada harcayın. saklarsanız dahası gelmez. o az parayı okadar değerli hale getirirsinizki azalacak diye o kadar çok korkarsınız ki yenisi gelmez.
10. altınlarınızı takın evde saklamayın. sandıkta bekletmeyin. ya yenisi gelmez yada onlarda elinizden hiç yok yere gider.

11. müşterilerinize iiyi davranın. onlara bişeyler verin. ikramda bulunun . siz veriseniz onlarda size verir.

12. çalışanlarınızdan kısmayın onlarada hediyeler verin.

13. kendinize yatırım yapın. kuoföre gitmek. güzel giyinmek. kitap almak. sinamaya gitmek yada eğitim almayı külfet değil. yatırım olarak görün.

14. hiç yok yere bile birilerine azda olsa para verin. yada çikolata alın hiç tanımadığınız yada komşunuzun çoçuğuna verin.

15. yolda para bulursanız almayın. sizin değil. hak ederek kazanmadığınız. başkasıda onu kaybettiği için negatif enerji yolluyor sizden daha fazla çıkar. bulduysanız sahibine vermeye çalışın. yada başkasına verin. bu başkası çocuğunuz yada eşiniz olmasın.

reidikonto

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir açıklama olmuş. Teşekkürler.Bu özellikler bende var ve para durmadan geliyor ALLAH'a şükür :D

XTX

Kayıtlı Üye
Değerli açıklamalarınız için çok teşekkürler, bende paylaşmayı ve vermeyi maddi manevi yardımcı olmayı çok seven birisiyim ama bu özelliğim bana etrafımda daha çok menfaat için yaklaşan insanların çoğalmasına ve sürekli beklentilerinin artmasına neden oluyor.. tabiki sonuçta zarar gören de ben oluyorum ne yazıkki ... saygılar..

BORAN

Kayıtlı Üye
sağolun emeğinize sağlık, 15 no başıma hep iş açmıştır,1 tl buldum 20 tl çıktı, 10 tl buldum 50 tl ceza yedim...... yerde para bulursanız asla almayın,gerçi kimine yarıyor,ama benden hep misli misli çıkıyor.tavsiyem elinizi bile sürmeyin .saygılar.

Osiris

Kayıtlı Üye
15. yolda para bulursanız almayın. sizin değil. hak ederek kazanmadığınız. başkasıda onu kaybettiği için negatif enerji yolluyor sizden daha fazla çıkar. bulduysanız sahibine vermeye çalışın. yada başkasına verin. bu başkası çocuğunuz yada eşiniz olmasın.

Bu çok zor olur =)

-Aaaa! 100 tl.

-(Bakmadan Geç,alma.)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Değerli açıklamalarınız için çok teşekkürler, bende paylaşmayı ve vermeyi maddi manevi yardımcı olmayı çok seven birisiyim ama bu özelliğim bana etrafımda daha çok menfaat için yaklaşan insanların çoğalmasına ve sürekli beklentilerinin artmasına neden oluyor.. tabiki sonuçta zarar gören de ben oluyorum ne yazıkki ... saygılar..

alma verme döngüsünü bu yüzden yazdım veririci olursanız alıcı olamazsınız. sürekli alıcı olursanızda verici olamazsınız her ikiside sağlıksız. en doğru yol uygun şekilde vermek. diyelimki bana bir hediye aldığınız teşekkürettim. belki size sarıldım çok mutlu oldum. aradan zaman geçti. sebepsiz bir şey olmasın yılbaşı geldi. hediye verdiğiniz kişi size hediye almamışsa o kişiye bir daha hediye vermeyin.

yada bir arkadaşınızla yemeğe çıktınız. siz ödediniz. ikinci sefer aynı kişiyle çıktınız bu defa hesabı o ödesin. ödeyecek durumu yoksa kendi hesabını ödesin. oda yoksa onunla yemeğe çıkmayın. vs vs vs

bu çocuklar içinde geçerli.

çoçuğunuza bir şey aldınız diyelim. bir kazak. önce onu kazanmasını sağlayın. pazarlık olarak lanse etmeyin. anlaşma yapın. vermeden alamayacağını öğretin. odasını toparlasın sonra aldığınız kazağı verin. gibi

cigembay

Kayıtlı Üye
yerde bulduğum para veya para kadar kıymetli birşeyi her bulduğumda fazlasını kaybettim. 10 lira bulsam 100 liram gitti. bu bir kaç kez olduktan sonra anladımki bulduğum şey bana iyi gelmiyor. bunu fark ettiğimde artık bir şey bulduğumda kaybedenin hayrına ihtiyacı olan birine veriyorum. kaybedenin sadakası olsun ben vesileyim diyerek veririm. bundan sonrada hep ihtiyacım olduğunda cebimde 5 kuruşum bile yokken elimi cebime farkında olmadan attığımda ihtiyacım ne kadarsa o kadar cebimden çıkar. bugüne kadar bunun tam bilincinde olmadan yaptığım şeyi bundan sonra farkında olarak yapmak güzel olucak.

anaokulu öğretmeni olduğum için herkese göre gereksiz olan şeyleri biriktirip yığma sorunum vardı. bunuda artık atmam gerektiğini öğrendim bu paylaşımdan sonra. güzel bir paylaşım bilinçlenmek adına. paylaşım için teşekkürler.

vivalavida

Kayıtlı Üye
Sakladıkça topladıkça birikiyor, sıkışıyor, varlıkları huzursuz etmeye başlıyor. Tutmuyorum artık, bu israf değil yenisine yer açmak. Para da gelip geçiyor ve asıl zevki durdukça değil el değiştirdikçe çıkıyor.

Teşekkürler, çok güzel bir yazı.:)

MONOTAMU

Banlı Kullanıcı
Ben lisedeyken bir arkadaşım vardı ona öğle arasında bir şeyler ısmarlayınca aynı gün içinde elime para geçiyordu, başkasında denedim olmadı demek ki çocukta bir şey varmış. Şimdi başka bir arkadaşımla aynı miktarda para alıyoruz ben deli gibi harcıyorum arkadaşım devamlı artırmaya çalışıyor onun ki bitiyor benimki bitmiyor nasıl oluyor anlamıyorum diyor demek ki bu yüzdenmiş.

Ü

Üye silindi 56746

Fişleri saklamamak, yırtıp atmak gerekiyormuş çünkü o fişler harcama enerjisini ortaya çıkarıyor. Bir de kredi kartları. Cüzdanda sadece para olmalı, başka kartlar kalabalık etmemeli yahut sırf parayı saklayabileceğimiz ayrı bir cüzdan bulunmalı. Ben öyle bir cüzdan edindim :) içinde sadece "para" nın olduğunu bilmek iyi hissettiriyor.