Ezoterik kediler

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ezoterik kediler

1. Binyıllardır kediler, ezoterik görüldü, bu bağlamda değer verildi.
    Hatta Mısır'da, kedi Tanrı Bastet'le kediler, altın çağlarını yaşadılar. Mısır'da kedi öldürmek, ölüm cezası demekti. Eğer yangın çıkarsa kedi, mutlaka kurtarılmalıydı. "Kediyle beraber yaşayan" , alevlere bile atlamalıydı. Firavunlar eşlerini, çocuklarını, bu Felis Domesticus'lardan ayrı tutmaz, onları da mumyalatırlardı. Hatta bir kediyi ülke dışına çıkarmak bile yasaktı.
    İslam peygamberi de kediyi severdi. Müezza adlı bir kediye baktığı söylenir. İslam folklöründe bu yüzden üst çenelerinde mühür bulunan kedilerin, onun soyundan geldiğine inanılırdı. Örneğin Hristiyan peygamberi izini bir Dülger balığında, İslam peygamberi ise izini bir kedide bırakmıştı. Ve bu nedenle dokuz canlıydı.
    Zannedildiği gibi Satanistlikle ya da şeytanla işi olmayan cadılar mutlaka bir kediyle yaşardı.
    Kediye kötü gözle bakan olmadı mı ? Elbette. Kendi dinlerini tüm değerlerden üstün gören ortaçağ hristiyanlığı, pagan ve osiris kültü korkusuyla 13 rakamını bile nasıl uğursuz saydılarsa, kediyede bu gözle baktılar, günümüze kadar. Ortaçağ hristiyan gözleriyle kedi, kadınların, doğal olarak ta wicca'lığın, e daha doğal olarakta
    şeytanın işiydi.
    Satanistler ise, sırp sapkınlık olsun diye, haksız dinlere, asilik göstergesi de olarak kedileri kurban etti.
    Çünkü kedi kutsaldı...
    Sizinle oynaşan, koklaşan ya da veterinerde korkan bir kedinin ne gibi bir ezoterizmi ya da sırrı olabilir ki ?
    Kedinin tüm sırrı; evrensel yasalara uyumundan kaynaklanır. Ve yeni keşfedilen özelliklerinden...
    Örneğin; çok akıllı olarak gördüğümüz bir köpekten bile zekidir aslında kedi. Sadece zeka değil, hafızalarıda köpeklerdekinden daha uzundur. 16 saat.
    Fakat buna rağmen, bir köpeği eğitebilirsiniz ama bir kediye en basit hareketi bile yaptıramazsınız. Çünkü bir köpeğin emir yerine getirmesindeki sebeb, kendisine sevgi gösterileceğini anlamasından kaynaklanır. Kedi ise bunu hiç önemsemez.
    Kediye ilk yakıştırılan değer, nankör olduğudur. Öyle ya ? Bir insan olarak merkezdesiniz. Bir kediye sadaka veriyorsunuz, nasıl yaltaklanmaz size ? Hayatı boyunca sizin istediğiniz gibi bir yalaka, köle olmak zorunda !
    Bir kedi asla nankör değildir. Sadece şu evrensel yasayla uyumludur: Her şeyin bir sonucu, herşeyin de bu sebebten kaynaklanan bir de nedeni vardır (hayır ters yazmadım). Yani insana tamah göstermiyorsa, kendisine verilenin nereden geldiğini biliyor demektir. İnsan sadece aracıdır. Bir arkadaşım, diğer bir arkadaşımdan borç almıştı ve gökyüzüne bakarak "Sağol Tanrım." demişti. O bir kedi ruhu
    taşıyordu ve zaten başka bir şey beklenmezdi ondan. Gizemciydi ve kedisi vardı
    Kedi o evrensel yasaları bilir. İnsanoğlunun beyninin bu yasaları almaması onun değerini düşürmez.
    Kedi, yıldızlara bakarak yuvasının yerini bulur. Kilometrelerce uzaklıkta olsa bile. Ne bilgi ? Bir astronom yada astrolog bile yıldızlara bakarak evinin yolunu çok dikkatliyse zor bulur.
    Bir köpek ; karşısındaki insanın kıyafetinden veya adrenalin- noradrenalin salgılamasından kişinin güvenilmez olduğunu çıkarabilir. İyi giyimli ve kontrollü bir suçluysam, bir köpeği kandırırım. Ama bir kediyi kandıramam.
    Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre kediler, karşısındaki insanın bilimsel değişkenlerine aldırmadan, kişinin güvenilirliğini ölçebiliyor. Bunuda kuyruklarını, kırıtarak birden yana sallamaları ve değişik bir mırıltı çıkartmalarıyla dışa vuruyorlar. Bu yüzden Amerika'da bazı banka müdürleri, kredi talebi olan potansiyel müşterilerini, ofislerindeki kediyle karşılıyorlarmış.
    Yalnız yaşayan ezoterik biri için kedi, korunma önlemi gibi görünüyor. Bu yüzden kedinin cadılarla da beraber yaşaması normal.
    Diğer bir yeni bilimsel veri ise kedinin kırınmasının (hani boğazdan gırlar ya) kemik erimesini engellediği. Gene gariplikler ülkesi Amerika'da yapılan araştırma, kedilerin bu seslerinin, rezonansın, titreşimle özellikle menapoz sonrası kemik erimelerini yavaşlattığını gösteriyor.
    Bir kediyle yaşayan cadı yada ezoterik biri için bir neden daha
    Kedi kürkü ise okşandığında tüm vücuttaki negatif elektriği ve stresi alan bir yapı gene bilime göre.
    Diğer bir niteliği ise Tom'dan hatırladığımız gibi fare yakalaması. Sürekli o topladığı bitkilerini ve malzemelerini korumak isteyen bir cadı için, kedi zorunluluk. Kedi kutsaldır. O ; kozmikte Koç'tayken döllenir, Kova'da dokunur, hisseder. Balık'ta kendini bulur, maddeye hazırlanır ve Yengeç'ten doğar

Osiris

Kayıtlı Üye
Bende kedileri çok severim....Ama yok :( Hep siyah kedi istemişimdir.

İgnas

Kayıtlı Üye
Yazıyı sanki kediler yazmış,bu ne övgü böyle yav:)
yalnız şu nankörlük olayı saçma geldi.kedi tanrının varlığını nasıl biliyor,hadi diyelim o kadar bilge veren allah'a şükrettiği gibi kula teşekkür etmiyor:biggrinjester: aslanlar hariç tüm kedigillerin vahşi doğada yalnız yaşaması sebebiyle bağlanma içgüdülerinin olmaması daha makul sanki.
köpeklerin elbiseyle kanıdırlması nasıl yaa,direk kokuya bakıyor hayvanlar.

bu arada hakikaten ilginç bir yazı olmuş eline sağlık urum:)

logii

Kayıtlı Üye
13 sayısı gizemliğini; ''hristiyanlarda uğursuzluk getirdiğine inanılan sayı. son yemek'teki 13 kişi, 13. cuma (bkz: jacques de molay) (bkz: tapınakçılar).

iskandinav kökenli bir uğursuzluk hikayesidir aslında: asgard'da yapılacak olan ziyafete 12 tanrı davetlidir, loki ise evlatlık olduğu için davet edilmemiştir. 13. olarak geldiği ziyafette kavga çıkarır, ve güzellik, iyilik tanrısı, herkesin sevdiği saf balder'in ölümüne yol açar.

yahudilerde çocuklar, 13 yaşlarına geldiklerinde törenle birey ilan edilirler, artık kendi sorumluluklarını taşırlar. '' bu şekilde almış olabilineceği tahmin ediliyor bazı kaynaklara göre..

'' Ortaçağ hristiyan gözleriyle kedi, kadınların, doğal olarak ta wicca'lığın, e daha doğal olarakta
şeytanın işiydi. '' Herşeye şeytanın işi denmesi, o anki yılların o akımı izlemesi ve hıristiyan katolik kilisesinin yapmış olduğu propaganda ve misyonerlikten dolayıdır.

'' Satanistler ise, sırp sapkınlık olsun diye, haksız dinlere, asilik göstergesi de olarak kedileri kurban etti.
'' Satanistlerin kedi kestiğini de nereden çıkartıyorsunuz ??? Günümüzde çıkan bazı salak saçma insanların yapmış olduğu hareketleri ve kestikleri hayvanları buna örnek olarak gösterecekseniz, biraz araştırın derim... Kedi kesenler, sex yapanlar vs; bunlar bazı sapkın insanların sapkın davranışlarıdır (satanizmle alakaları yoktur).

Ben yazıda şahsen, diğer inançları kötüleyip islamı yüceleştirmeyi ve bu yazıyı yazan kişinin kediye olan aşkını gördüm..

Ve ayrıca '' Sağol Tanrım '' demesi de bir hayli komik..

Saygılar.

ghetto1987

Kayıtlı Üye
Siyah kedi var ama gelmiyor.. Bir alamadım kediyi çok yabani :eek:fftopic:

logii

Kayıtlı Üye
Sendemi şu siyah kedidesin hala =)

casper72

Kayıtlı Üye
İş
finans
Arkadaşlar resimdeki pisim düğme yarın akşam ameliyat olacak,dualarınızı eksik etmeyin:eek:fftopic:

casper72

Kayıtlı Üye
İş
finans
Birazönce geldi düğme ,vücudu yağlı olduğundan zorlu bir operasyon olmuş.Sizin vermiş olduğunuz enerji sayesinde eminim çabuk iyileşecektir.Tekrardan teşekkür ederiz...

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Birazönce geldi düğme ,vücudu yağlı olduğundan zorlu bir operasyon olmuş.Sizin vermiş olduğunuz enerji sayesinde eminim çabuk iyileşecektir.Tekrardan teşekkür ederiz...
Ayy yavrum.. Ameliyatlı kedinin bakımı da zordur; üzgün üzgün bir köşeye sinmesi, elizabeth'ten rahatsız olup paytak paytak yürümesi.. çok zor. Ama aklınızda bulunsun, bol bol sevgi gösterin ilgilenin ve gece yanınızda uyutun. Bu dönemde edindiği bazı alışkanlıklar olacaktır, ameliyatın etkileri geçtikten sonra bir kısım alışkanlıklar kalıcı olabiliyor. Mesela benim kedim ameliyatlı iken, elizabeth'in içine elimi sokup, başını okşayarak uyuturdum. Sırtı bana dönük benim yüzüm ona dönük olurdu. Bu durum onda alışkanlık yarattı ve artık o şekilde uyuyoruz :) Çok geçmiş olsun..

origanum

Yönetici
Geçmiş olsun, enerjim onunla. Onu benim yerime de sevin.

cibabu

Kayıtlı Üye

Umarım kediniz şuan daha iyidir.Geçmiş olsun.Benim de bir kedim var oda geçen sene küçük bir kaza geçirdi ve 3 hafta kadar elizabeth kolyesi takmak zorunda kaldı bu onun için çok zorlu bir süreçti bu süreci mamasını elimden yedirerek bi miktarda olsa yendik.
Kedilerin nankörlüğü ile ilgili bende kendi düşüncemi paylaşmak isterim.Bana göre hayvanlar aleminde özgürlüklerine en düşkün olan kediler.( Benim onlarda en sevdiğim özellik) Dolayısıyla kimseye boyun eymeği sevmiyorlar nasıl davranmak istiyorlarsa öyle davranıyorlar buda insanlarda kedilerin nankör olduğu fikrini uyandırıyor.Nede olsa insanoğlu hükmetmeyi seviyor.
Bir de küçük bir şey paylaşmak istiyorum başıma ne kadar kötü bişey gelse de beni tek gülümsetebilen kedim :)

HAMUŞ

Kayıtlı Üye
İş
gazetecilik 3. sınıf terk
aklıma kediciğim geldi 6 kattan düşmüştü ne çok üzülmüştük gerçi kalıcı bir şey olmadı Allaha şükür umarım hala iyidir düğme....

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bir kedi başlığı daha ve ben yine aynı talepte bulunacağım. Elinde veya çevresinde Egypt Mau (Mau Mau Kedisi diye de bilinir), Siyam veya Serval türü kedi olan varsa bana PM ile ulaşsın lütfen.

kaansarp

Banlı Kullanıcı
İş
Master
annemin kedisinin iki yavrusu oldu cok tatlılaar ve beni çok seviyorlar ama anneleri benden cok uzak duruyoo neden acbaaa_?