Reenkarnasyon/Mevlana Celaleddin Rumi

logii

Kayıtlı Üye
REENKARNASYON

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum, öyleyse ölümden korkmak niye ?

Hiç bir sefer daha kötüye dönüştüğüm
ya da alçaldığım görüldü mü ?

Bir gün insan olarak ölüp, ışıktan bir varlık, rüyaların meleği olacağım.

Fakat yolum devam edecek.

Tanrı dan başka her şey kaybolacak,

Hiç kimsenin görüp duymadığı
bir şey olacağım,

Yıldızların üzerinde bir yıldız olup
doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.

Mevlana Celaleddin – i Rumi

Angel777

Kayıtlı Üye
Gerçekten çok etkileyici...Reerkarnasyon çok kısa,net ve açıklayıcı şeklide vurgulanarak açıklanmış...

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Ben islam dinine ve diğerlerine dayanarak söylüyorum

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
hangi dine dayanarak ?

Bir dine dayanmak zorunda mı?
İnanmayabilirsiniz, saygı duyarız.
Ama kati konuşamazsınız. Eğer kati konuşabiliyorsanız ölmüş, ardından tekrar bilinciniz açık bir şekilde dönmüş olmanız gerekir ki bu da reenkarnasyonun olmadığından çok olduğunu ıspatlar.
Reenkarnasyonun olmadığını ıspatlamanız mümkün değildir. Şahsen ben de varlığını ıspatlayamam.
Bu nedenle siz bizim görüşümüze saygı duyun. Biz de sizin görüşünüze saygı duyalım.

tevafuk12

Kayıtlı Üye
katı konuşmadım ben. soru sordum sadece hangi dine dayanarak diye.Osho kardeşim islam dininnde yoktur. Soru soruyorum ben sadece neden hemen hepiniz tepki veriyosunuz. Forum değilmi burası herkes düşüncesini söyleyemezmi

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Kur'an'da yaklaşık heralde 10 küsür ayette buna işaret bulabilirsiniz.

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
katı konuşmadım ben. soru sordum sadece hangi dine dayanarak diye.Osho kardeşim islam dininnde yoktur. Soru soruyorum ben sadece neden hemen hepiniz tepki veriyosunuz. Forum değilmi burası herkes düşüncesini söyleyemezmi

Öncelikle "Reenkarnasyon yoktur." cümlesi gayet kati bir yargı içeriyor.

Kuran dıştan bakıldığında çok güzel oymaları olan bir sandığa benzer. Çoğu insan için bu yeter açmaya gerek duymaz. Halbuki içini açınca orada altın bulursunuz. Yani Kuran'da pek çok şey gizli kalmıştır. Üzerinde düşünerek yorumlayarak bazı cevaplara ulaşılır. Kuran'da reenkarnasyon vardır gibi bir cümle elbetteki bulunmaz fakat Osho'nun da dediği gibi çeşitli işaretler vardır.

Elbette ki düşüncenizi paylaşabilirsiniz. Fakat kesin olmayan durumlar için kesin sonuçlar ileri sürmeniz uygun olmaz.
Emin olun "Ben reenkarnasyona inanmıyorum. Bana saçma geliyor." tarzında cümleler kursaydınız kimse tepki vermezdi. Fakat "Reenkarnasyon yoktur." dediğinize göre eminsiniz demektir, biz de nasıl emin olduğunuzu anlamak için elbette sorular sorarız.

61müzisyen61

Banlı Kullanıcı
Yunus Emre'yi, Mevlana'yı ya da daha birçok sayabileceğimiz tasavvuf ilmi alimlerimizin birkaç satırıyla biz ne anlatmak istiyorlar tam anlamıyla anlayamayız.şimdi size sorarım Allah böyle bir haksızlık yapar mı ? 2 kez dünyaya gelecem birinde cennetliğim diğerinde cehannemlik......

reenkarnasyon cinlerin aldatmalarından sadece bir tanesidir.burda şunu söyleyebilirsiniz.bu alimlerimizi de cinler mi aldattı? hayır tabi ki.onların içinde bulunduğu durumu biz o durumun içinde olmadan anlayamayız söylemek istediğim budur.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bir insan reenkarnasyona inaniyorsa inansin kendi tercihi elbette sözüm olmaz,ama burada bir hata var mevlana'nin siirleri acmaya kalksak bir satir bir kitap olur,mevlana tasavvuf felsefesini yasamis bir ermisdir,tasavvuf islama iicerikli felsefedir,ve islamda reenkarnasyon yoktur..

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum =tas dedigi kalbi,

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum=hayvan diye adlandirdigi nefsi

(tasavvufda nefsin hayvani sifatlari vardir köpek gibi saldirgan ,fare gibi sinsi,arslan gibi kibir sahibi vsa bunlar dan gecer insan ve ölümü gerceklesir manen )

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum, öyleyse ölümden korkmak niye ?

seyrü sülükde hayvani sifatlarini öldüren, insan olur ,Kamil-i insan

Bir gün insan olarak ölüp, ışıktan bir varlık, rüyaların meleği olacağım.

isiktan varlik dedigi ruhu,evliyalar özgür ruhlardir bu alemden göcselerde,birilerinin ruyalarina girib Hakki,ve sabri tavsiye ederler...

Yıldızların üzerinde bir yıldız olup
doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.

efendimiz(sav) buyurmus benim sahabem yildizlar gibidir hangisine uyarsaniz hidayeti bulursunuz,evliyalara uymaklada hidayet bulunur,günümüzde mevlana'nin yolunu yürümeye calisanlar vardir semazenler ve emin olun onlar reankarnasyonu kabul etmezler...

siiri zahiren algilarsak,evet ölmüs ölmüs baska varlikda can bulmus gibi algilayabiliriz..
ama o maneviyattan,ölmeden evvel ölmekden bahsediyor...

Her dem yeniden dogmayi niye fiziki anliyorsunuz, sizce evliyalar dünyaya zerre kadar deger veren insanlarmi? Onlarin tek gayesi Allah'in rizasidir kulluk makamidir..
Her dem yeniden dogariz cümlesinde , kirlensemde bir tövbe ederim Rahman olan Rabbim merhamet ederde tövbemi kabul eder ve ben yeniden dogmus gibi onun temizlemesiyle yoluma devam ederim, burada yunus Hakki övüyor ve tövbeye davet ediyor.. Yahu bu tür zatlar dünyaya zerre kadar deger vermez ölsemde hakka kavussam diye niyaz ederler...

Bu yazdiklarimla Reenkarnasyona inananlari yargilamiyorum,meselem bu degil,ama ne mevlana nede yunus emre tasavvufu ögrenmeden haklarinda fikir beyan edilecek zatlar degiller,görüyoruz iste bir satir yazilari bile neler barindiriyor herkez kendi inanclari dogrultusunda yoruyor,ama yasayan onlar ise birde onlara sormak lazim..onlari bulamadikmi? tasavvuf ehline sormak lazim..

Saygilar...

DARKKING011

Kayıtlı Üye
''İki kez dünyaya gelicem birinde cennetlik birinde cehennemliğim'' demiş arkadaş peki soruyorum ben bir kez dünyaya gelip ömrümce sürüneceğim belki ama falanca prens feşmanca kral rahat içinde yaşayıp gidecek ben belki aç kalıp hırsızlık yapacağım belki daha çok günaha gireceğim falanca zengin zekat fitre dağıtırken ben hiç kimseye beş kuruş veremeyeceğim belki şimdi benim suçum ne yanlış zamanda yanlış yerde doğmakmı?

Nerden biliyorsun belki tam adil olsun diye bütün insanlar bütün insanların yaşadığını yaşasın diye tekrar tekrar başka başka kişiler olarak dünyaya geliyor olamaz mı yani kral köle olacak köle kral olacak zengin fakir fakir zengin olacak ki adil olsun yanlışmı düşünüyorum.

anemist

Kayıtlı Üye
Ruhun enerji olduğunu düşünürsek , enerji yok olmaz yokdan da var olmaz
insan ruhu da tekamüle erişmek için , defalarca dünyaya gönderilir ancak seçme hakkıyla, yani doğacak yerinizi anne-babamızı herşeyimizi öz benlikle seçerek gönderiliriz, yani kral olarakda köle olarakda gelmek sizin seçiminizdir, öz benliğin tekamül yolunda nasıl gidiceğini seçmesidir

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ruhun enerji olduğunu düşünürsek , enerji yok olmaz yokdan da var olmaz
insan ruhu da tekamüle erişmek için , defalarca dünyaya gönderilir ancak seçme hakkıyla, yani doğacak yerinizi anne-babamızı herşeyimizi öz benlikle seçerek gönderiliriz, yani kral olarakda köle olarakda gelmek sizin seçiminizdir, öz benliğin tekamül yolunda nasıl gidiceğini seçmesidir
Her şey öyle toz pembe değil aslında. Katalogtan seçer gibi olmuyor. O iş biraz daha karmaşık. Her şey bizim elimizde değil ne yazık ki. Çok büyük bir sistem ve çerçeveleri çizilmiş, sınırları koyulmuş yollar var.

anemist

Kayıtlı Üye
Tabiki de, zaten sistemin kurallarıyla gerçekleşiyor her şey sınırlarla yasalarla, benim anlatmak istediğim bu yaşamımızda ne ekiyorsak ne kadar ileri gidiyorsak, bir farklı yaşamda nasıl gönderileceğimizi belirliyoruz bu da bizim yani özümüzün seçimi oluyor

Tanrıcam

Kayıtlı Üye
İş
Üni. öğrencisi
Bende kendi düşüncelerimi yazmak istedim.

Her insanda ölümsüz olma fikri vardır.Varoluştan itibaren sebebi bilinmeyen bir dürtüyle ölümsüzlük aranmıştır.Ölüm sebebi bilinmeyen bir dürtüyle ölümsüzlük aranmıştır.Ölüm herşeyin sonu mudur?İşte materyalist düşünce ile spiritüalist düşünce burada karşı karşıya gelir.Her şeyin mezarda son bulduğunu iddia eden materyalist görüşe karşı,ruhun ölümden sonra farklı bedenlerle dünyaya tekrar dönüşünün olabileceğini savunan spiritüal görüş çağlar boyu mücadele vermektedir.Spiritüel görüşe göre,reenkarnasyon tekrar ete girmek,tekrar bedenlenmek,tekrar doğmaktır.

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Peki reenkarnasyon varsa hangi ruhumuz ahirette yargılanacak?Biri belki çok iyi bir insandı,diğeri çok kötü...ortadan bölecek halleri yok ya..O zaman cennette yok cehennem de.nasıl olsa yenıden gelecekmısız ya baska bir bedende..inanın gercekten varmış gibi şöyle bir düşündüm de insanın dinden çıkmaması mümkün değil..Eğer Reenkarnasyon varsa o zaman haşa Allah'ta YALAN,kuran-ı kerim de yalan,Hz.Muhammet(s.a.v) de yalan..